A Nobel-békedíjat egy orosz újságíró is megkapta, ami mindent elmond Putyin szólásszabadsághoz fűződő viszonyáról
Maria Ressa Fülöp-szigeteki és Dmitrij Muratov orosz újságírónak ítélték oda megosztva az idei Nobel-békedíjat, ami komoly kritika mind Manila, mind Moszkva irányába.
Minden évben nagy várakozás előzi meg a Nobel-békedíjat, hiszen általában nagy port kavar az érintett országokban és úgy általában a politika világában. Az oslói székhelyű bizottság szerint Ressa és Muratov a demokrácia és a tartós béke előfeltételének tekinthető véleménynyilvánítás szabadságáért folytatott erőfeszítéséért kapta meg a kitüntetést.
Bizottsági indoklás
Berit Reiss-Andersen, a Nobel-békedíjat odaítélő bizottság elnöke kihangsúlyozta, hogy Maria Ressa és Dmitrij Muratov minden olyan újságírót képvisel, aki ezért az eszményért küzd egy olyan világban, ahol a demokrácia és a sajtószabadság egyre súlyosabb kihívásokkal szembesül. Hozzáfűzte,
a szabad, független és tényalapú újságírásnak az a célja, hogy védelmet nyújtson a hatalommal való visszaéléssel, a hazugságokkal és a háborús propagandával szemben.
Maria Ressa
Maria Ressa rendszeresen bírálta Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök kijelentéseit és véres drogellenes háborúját. A bizottság méltatása szerint Ressa a véleménynyilvánítás szabadságának rettenthetetlen védelmezője. A Ressa által irányított Rappler hírportál rendszeresen foglalkozik azzal is, hogy a közösségi médiát hogyan használják fel álhírek terjesztésére, az ellenfelek zaklatására és a közbeszéd manipulálására. A hatóságok az utóbbi években több alkalommal őrizetbe vették Maria Ressát.
A Time magazin 2018-ban az év egyik emberének választotta.
Muratov a meggyilkolt újságíró kollégákra emlékezett
Dmitrij Muratov, az orosz Novaja Gazeta című független napilap főszerkesztője pénteken a szólás szabadságáért életüket vesztett kollégái érdemeinek tulajdonította a megtisztelő díjat, írja a The Guardian.
“Azt mondom önöknek: ez nem az én érdemem. A Novaja Gazetáé. Azoké, akik életüket vesztették az emberek szólásszabadságát védelmezve. Mivel már nincsenek közöttünk, a jelek szerint úgy döntöttek, hogy én mondjam el mindenkinek. Ők Igor Domnyikov, Jura Scsekocsihin, Anna Sztyepanovna Politkovszkaja, Násztya Baburova, Natasa Esztyemirova, Sztasz Markelov. Így gondolom. Tényleg. Ezt nekik adták”, nyilatkozta Muratov.
Az 59 éves főszerkesztő itt azt a hat kollégáját sorolta fel, akik az 1993-ban megalapított újságban publikáltak, főként orosz korrupciós ügyeket, és ezért meggyilkolták őket.
Muratov komoly kritikával illette a mostani hatalmat, és kijelentette, hogy az orosz újságírást elllehetetleníti az állam.
A Nobel-békedíjas újságíró szerint a Kreml által létrehozott ügynöklista törvény tönkreteszi az ügynöknek miősített embereket, akiket támadások érnek, illetve az ország elhagyására kényszerítenek.
Az idegen ügynöknek minősített tömegtájékoztatási eszközökről rendelkező törvényt 2017-ben fogadták el Oroszországban. Az ebbe a körbe került médiumokra az idegen ügynöknek minősített nonprofit szervezetekre vonatkozó előírásokat terjesztették ki, tehát a szabályozás értelmében az idegen ügynöknek minősített jogi személyek kötelesek adatokat szolgáltatni vezetőségük személyi összetételéről és pénzeszközeik elköltéséről, az általuk előállított tartalmakon pedig kötelesek feltüntetni a hivatalos státusbesorolásukat. Ez egyfajta feketelista, aminek a lényege, hogy a szponzorok elálljanak az adott szerkesztőség támogatásától, hiszen a cég vagy annak vezetője is bármikor felkerülhet erre a listára, ha a hatóságok összefüggésbe hozzák az “ügynökökkel”.
Ne gondolja senki, hogy a Muratov által is bírált ügynöktörvény bármiféle tényen vagy bizonyítékon alapul. A Kreml rámutat az ügynökre, és fellebbezésnek helye nincs.
Érdemes elolvasniOrosz médiumok tiltakoztak Putyinnál a sajtóra gyakorolt nyomás ellen
Putyinék nem voltak le következtetést
A most kiosztott Nobel-bekedíj újra a felszínre hozta a szólásszabadság kérdését. Az orosz kormány komoly kritikát kapott, amire így reagált Putyin sajtóosztája:
“Gratulálhatunk Dmitrij Muratovnak, aki munkájában következetesen az eszményeit követi és elkötelezett az eszményei mellett. Ő tehetséges és bátor. Ez természetesen magas elismerés. Gratulálunk neki”
Tehát az elismeréshez gratuláltak, megveregették a vállát, de egy szót sem szóltak a sajtószabadság javításáról, netalán az ügynöktörtvény megsemmisítéséről, vagy az ellenzéki újságírók terrorizálásának befejezéséről. Ahogy már mi is többször írtunk róla, Moszkva eddig is komoly kritikát kapott az újságírás szabadságának megsértése miatt. Ezeket a bírálatokat belföldön igyekeznek elnémítani további hatósági zaklatásokkal, viszont a külföldi kritikákkal szemben tehetetlenek.
Az Európai Unió folyamatosan napirenden tartja a kérdést, és igyekeznek nyomás alá helyezni a Kreml-t, de a támadások enyhülése helyett inkább még ráerősítenek Putyinék, és a hatalom megtartásának egyik legfőbb eszközét látják a teljes orosz média irányításában.
Gorbacsov is gratulált
A TASS orosz hírügynökség szerint Muratov a harmadik orosz, aki elnyerte ezt az elismerést Andrej Szaharov szovjet atomfizikus (1975) és Mihail Gorbacsov szovjet elnök-pártfőtitkár (1990) után. Gorbacsov nagyon jó hírnek minősítette az elismerést, amely “magasabb szintre emelte a sajtó jelentőségét” a mai világban.
“Gratulálok ennek a nagyszerű, bátor és becsületes embernek és újságírónak, barátomnak, Dmitrij Muratovnak. Személyesen fogok gratulálni neki, amint kapcsolatba kerülök vele. Szép munka! Csak így tovább!” – mondta Gorbacsov.
A pénzjutalom
Muratov a pénzjutalom egy részét,. amely Ressa amerikai-filippinói újságírónővel megosztva kapott, 1,1 millió dollár, orosz oknyomozó újságírói startupoknak adja, és támogatja belőle a Jóság Köre Alapítványt is, amely a ritka betegségekben szenvedő gyermekek gyógyítását segíti.
Érdemes elolvasniFokozódik a nyomás az orosz ellenzéki médián: lakat kerül a szerkesztőségekre, bilincs az újságírókra – VIDEÓ
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét