Enyhe alvászavar – alkalmazható gyógynövények, életmódbeli tanácsok
A kielégítő mennyiségű és minőségű éjszakai pihentető alvás nélkülözhetetlen a fizikai és szellemi teljesítőképesség biztosításához valamint az egészségünk megőrzéséhez egyaránt. Alvászavart okozhat például a fokozott stressz, pszichés nyomás, munkahelyi, párkapcsolati konfliktusok, helytelen életmódbeli szokások stb.
Lefekvés előtt lehetőleg ne étkezzünk 1-2 órával és kerüljük a zsíros, fűszeres, az emésztést megterhelő ételek fogyasztását. Cukros, valamint koffein tartalmú ételek-italok és alkohol fogyasztása szintén kerülendő.
Az állandó napi rutin kialakítása segíti a pihentető alvást; lehetőség szerint mindig ugyan akkor térjünk nyugovóra és reggel is ügyeljünk a felkelés időzítésére.
A napközbeni szunyókálás ronthatja az esti elalvást, míg a testmozgás segíti a kellemes fáradság érzet kialakulását a nap végére. A nyugodt, kellemes alvási környezet is fontos, hiszen a zaj, fény, túl meleg vagy hideg szoba szintén zavarhat az alvásban. Fontos a megfelelő oxigén ellátottság, a jó minőségű matrac, párna, ágynemű és hálóruha használata. Lefekvés előtt kerüljük a túlzott szellemi és fizikai aktivitást egyaránt. A televízió, okostelefon vagy PC által kibocsátott fény szintén megzavarja az alvás-ébrenlét ciklusát, így kerüljük ezek használatát a hálószobában, illetve lefekvés előtt. Azonban ne erőltessük az elalvást, ha nem jön álom a szemünkre 10-15 percen belül, akkor próbáljunk ellazulni, esetleg olvasni, kellemes zenét hallgatni, mely tevékenységek segíthetik az elálmosodást. Egyébként is figyelmet kellene fordítani a napközben minket ért stressz megfelelő kezelésére, levezetésére.
Számos gyógynövénynek van enyhe altató, nyugtató, feszültségoldó hatása, melyek alkalmazása enyhébb vagy átmeneti alvási problémák kezelésére megoldást jelenthet.
A levendula feszültségoldó, enyhe nyugtató hatású. Illóolaját felhasználhatjuk párologtatásra, fürdéskor, de levendulás párnák, testápolók is szóba jöhetnek. Fogyaszthatjuk teáját, akár citromfűvel kombinálva, amely szintén enyhe nyugtató hatásáról ismert gyógynövény. Kombinációs készítményekben gyakran alkalmazzák a citromfüvet, orvosi macskagyökérrel (altató, nyugtató), komlótobozzal (nyugtató, altató hatású) és/vagy golgotavirággal (szintén enyhe nyugtató hatással bír). Számos vény nélkül kapható gyógyszer vagy étrend-kiegészítő közül választhatunk, akár az esti (el)alvás elősegítése a cél, akár a nappali feszültség csökkentése. Cseppek, szájban alkalmazható spary-k, tabletták, kapszulák a leggyakrabban kapható formák, így egyéni preferenciáink, vagy a napi rutinunkba leginkább illeszkedő adagolási módot tudjuk kiválasztani. A kamillának szintén van enyhe nyugtató hatása, így teáját fogyaszthatjuk elalvás előtt. Mindig gondosan olvassuk el a betegtájékoztatót a termékek használatát megelőzően és kérdés esetén forduljunk bizalommal gyógyszerészünkhöz.
Nem múló vagy javuló, hosszabban fennálló (több mint 1 hónapja), továbbá romló alvászavar esetén keressünk fel szakorvost. Ne hanyagoljuk el ezt a problémát, mert amellett, hogy csökken a fizikai és szellemi teljesítőképesség, romlik az életminőség, a kialvatlanságból fakadó ingerlékenység pedig rontja a társas kapcsolatokat. Valamint krónikus betegségek kialakulásához például magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség, vagy akár depresszióhoz is vezethet.
Tartós alvászavar hátterében számos ok állhat, például szervi, pszichés, lelki eredetű problémák, ezért ezek tényszerű feltárása és kezelése kulcskérdés.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű