Győrben jártunk, a folyók városának falai közt
A Mosoni-Duna, a Rába, a Rábca és a Marcal összefolyásának előtere fontos utak találkozásának a helyszíne. Vízi és szárazföldi utaké, Magyarországról nyugat felé, és nyugatról a hazánk szívébe. Kiemelkedő történelmi csomópont.
Győr nevét feltehetően első várispánjának, ahogy akkor írták, Geur lovagnak köszönheti.
Nagy hatással volt az utókorra az Arrabo–folyó, mely a latin Arrabona, a német Raab város -, valamint a magyar Rába megnevezés alapjául szolgál. A római idők elteltével hun, avar és frank fennhatóság után érkeztek a térségbe a honfoglaló magyarok. Az államalapítással szinte párhuzamosan ország egyik első püspökségét is itt alapítják meg és a székesegyház építése is megkezdődik a nagy folyók által körülölelt, biztonságot nyújtó Káptalandombon és közvetlen környékén. Mellette pedig a püspök merősített rezidenciája kap helyet. Kereskedelmi központ lévén a város terebélyesedni kezd.
Az Árpádoktól Mátyás koráig főleg nyugati betörések jellemzőek a térségre, a török-kortól pedig a Bécs elleni támadás védvonalához tartozik Győr.
Ekkor nyer a város a korszellemnek megfelelő modern olaszbástyás, komoly erődítéseket, melyeket évszázadokkal később francia csapatok, Napóleon hadai döntenek romba végleg. A lassan fejlődő település sokszorosára terebélyesedik történelmi voltának. Megváltozik a hadviselés is. Már csak nyűgöt jelentenek a régi, vastag falak. Elbontják őket és a továbbiakban új épületek alapanyagául szolgálnak. Új városközpont létesül a régi településen kívül, ipari létesítmények formálják az új arculatot. Ennek köszönheti utolsó háborús pusztítását is Győr, ugyanis a II: világháború alatt rendszeres légitámadás éri üzemeit, gyárait, melyek ekkor a magyar hadiipar legnagyobb termelői közé tartoznak.
Sétánkat a székesegyháznál kezdjük.

Győri székesegyház. Fotó: Mayer Jácint
Külsejében a klasszicista megjelenés dominál, de román apszisa és gótikus ablakkeretek és a déli oldalon lévő Héderváry-kápolnája mutatja régebbi gyökereit. A bazilikához köthetően említést teszünk Szent László királyunk hermájáról. A díszes ereklyetartó nemzetünk legértékesebb ereklyéi és az ötvösművészet kiemelkedő alkotásai közé tartozik. Minden év június 27-én körmenetben hordozzák végig a városban. A székesegyház felújítási munkálatai alatt ideiglenesen a közvetlen közelben lévő látogatóközpontba helyezték.

Győr. Győrben jártunk, a folyók városának falai közt. Fotó: Mayer Jácint.
A Püspökvár felé vesszük az irányt, ami a mindenkori egyházi elöljáró lakhelye.
Ma győri védelmi rendszer ún. Várbástyáján helyezkedik el kertjével, parkjával, külön erődítéseivel. Beleillesztették a régebbi épületetcsoportot az 1570-es évekre elkészült, akkori modern rendszerbe. Alatta falait a Rába vize gyakran eléri magasabb állásnál. Magját négyemeletes lakótorony alkotja. Kapualjában, pincéjében gótikus csodák, ülőfülkék, boltozatok várják a látogatókat. Maga a püspöki palota fő vonalaiban barokk jegyeket mutat, de részleteiben más értékek is fellelhetőek.

Győrben jártunk, a folyók városának falai közt. Fotó: Mayer Jácint
A Rábával párhuzamosan délnek tartunk a kőtárba, ami az egykori kazamatákban található. Késői gótikus és reneszánsz stílusjegyeket magán viselő építmény betekintés enged a védelmi rendszer felszín alatti működéséről. Az itt található kőtár legértékesebb darabjai a római időkből származnak, azonban megtaláljuk a város történelmének későbbi jelentős faragott ékességeit is.
A gyönyörű barokk Bécsi kapu téren érdemes a kettős hídról egy pillantást vetni a vár legépebb részletére a Püspökvárral, és Mosoni-Dunába torkolló Rábával. A folyó partján kellemes pihenési lehetőségünk adódik.

Győrben jártunk, a folyók városának falai közt. Fotó: MAyer Jácint
A belváros zegzugos utcái hangulatot sugároznak. A lakóházak között sok helyen találhatjuk meg a letűnt korok ódon falainak egy-egy részletét. Megfér egymás mellett a történelem a polgári – és modern világ. A 1970-es években épített Nemzeti Színház, vagy a mellette sorakozó egykori pattantyús házak, melyek napjainkra a vendéglátást szolgálják. A téren lelhető fel a vár legnagyobb megmaradt falrészlete is.
A Széchenyi tér miliőjében megállunk egy pillanatra. A bencések Loyolai Szent Ignácról elnevezett templomába érdemes kis látogatást tennünk. A templom a magyar barokk első képviselője. Az olaszos barokké.
A Dunát elérve visszakanyarodunk a Győri egyházmegye főtemplomához, a város legősibb részéhez, a Rába és a Duna összefolyásánál fekvő Káptalandombra.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk