Új népbetegség, a demencia fenyeget – figyelmeztet a WHO
A WHO frissen kiadott Globális állapotjelentésében arra figyelmeztet, hogy a világ nem tud megbirkózni a demencia jelentette kihívásokkal. Csupán az országok negyede rendelkezik valamilyen nemzeti politikával, stratégiával vagy tervvel a demenciában szenvedők és családtagjaik támogatására. Ezeknek az országoknak a fele az európai régióban található.
Mit mutatnak a számok?
A becslések szerint jelenleg világszerte 55 millió ember szenved demenciában. A 65 év feletti nők 8,1, míg a férfiak 5,4 %-a érintett. Úgy becsülik, hogy 2030-ra 78 millióra, míg 2050-re 139 millióra fog nőni a betegek száma.
A demenciát különböző betegségek (például Alzheimer-kór) vagy az agyat ért egyéb káros hatások (stroke), sérülések okozzák. A betegség negatívan befolyásolja a memóriát, a kognitív funkciókat és a mindennapi tevékenységek elvégzését. A speciális ápolási és ellátási követelmények miatt jelentős anyagi terhet ró az államra, családokra. Az előrejelzések szerint az ápolási költségek 2030-ra 1,7 billió dollárra, vagy ha korrigálják is azokat, akkor 2,8 billió dollárra fognak nőni.
A WHO főigazgatója Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus így nyilatkozott
„A demencia emberek millióitól rabolja el emlékeiket, függetlenségüket és méltóságukat, de a többi embertől is megfosztja mindazokat, akiket ismernek és szeretnek. A világ kudarcot vall a demenciában szenvedő emberekkel szemben, és ez mindannyiunknak fáj. Négy évvel ezelőtt a kormányok egyértelmű célkitűzésekről állapodtak meg a demencia ellátás javítására. De a célok önmagukban nem elegendőek. Összehangolt fellépésre van szükség annak érdekében, hogy minden demenciában szenvedő ember a megérdemelt támogatással és méltósággal élhessen.”
Több támogatásra van szükség, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országok esetében
A jelentés hangsúlyozza, hogy sürgősen meg kell erősíteni a nemzeti szintű támogatást. Ennek ki kell terjednie mind a demenciában szenvedők ellátására, mind pedig az ellátást nyújtó személyek támogatására.
A demenciában szenvedők részére szükséges ellátás magában foglalja:
- az egészségügyi alapellátást,
- a szakellátást,
- a közösségi alapú szolgáltatásokat,
- a rehabilitációt,
- a tartós ápolást és
- a palliatív ellátást.
Ez utóbbi a végstádiumú betegek tüneteinek enyhítésére irányuló támogató kezelések összességét jelenti.
Szintén nagyon fontos a demencia elleni gyógyszerek, a higiéniás termékek, a segítő technológiák és a háztartások számára nyújtott támogatások hozzáférhetősége. Azonban ezek és a különböző egészségügyi szolgáltatások sokkal jobban elérhetőek a magasabb jövedelmű országokban.
Az egészségügyi és szociális rendszer színvonala és hozzáférhetősége nagyban befolyásolja az informális, azaz az otthoni ellátás szintjét is, ami elsősorban a családtagokra hárul. A szegényebb és közepes jövedelmű országokban az otthoni ápolás mértéke eléri a 65 %-ot.
2019-ben a demens betegek ápolása 70 %-ban nőkre hárult és átlagosan napi öt órát töltöttek el a segítségnyújtással. Ez óriási anyagi, szociális és pszichológiai megterheléssel jár, ezért is lenne nagyon fontos az államok által nyújtott segítség. A válaszadó országok 75 %-a jelentette, hogy valamilyen szintű állami segítség elérhető, azonban ezek elsősorban magasabb jövedelmű országok voltak.
Új kezdeményezés a demenciával kapcsolatos kutatások összehangolására
A közelmúltban jelentősen nőtt a demenciával kapcsolatos kutatási támogatások összege, elsősorban olyan magas jövedelmű országokban, mint például Kanada, az Amerikai Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság. Ennek köszönhetően az Alzheimer-kór kutatására fordított éves támogatás összege a korábbi 2015-ben folyósított 631 millió dollárról, 2020-ra körülbelül 2,8 milliárd dollárra nőtt.
A figyelemfelkeltő kampányok tekintetében előrelépés érzékelhető
Igen biztató, hogy az országok előrelépést értek el a demenciával kapcsolatos lakossági tájékoztatás kapcsán, a civil szervezetekkel szorosan együttműködve. A visszajelző országok kétharmada figyelemfelkeltő kampányt indított, illetve lépéseket tett annak érdekében, hogy javítsa a demenciában szenvedők fizikai és szociális környezetét. Továbbá képzést és oktatást nyújtott az egészségügyi és szociális ellátási rendszeren kívül eső egyéb csoportoknak, például önkénteseknek, rendőröknek, tűzoltóknak.
Mindez egy hosszabb távú program része
A WHO 2017-ben kiadta a „Globális demencia cselekvési tervet”, amelyben meghatározták a 2025-ig elérendő célokat. Eddig 62 ország szolgáltatott adatokat ebben a témában. Ezek 56 %-a magas, míg a többi alacsony, vagy közepes jövedelmű ország volt. Összességében, ezekben az országokban él a 60 évnél idősebb lakosság 76 %-a.
Források:
https://www.who.int/news/item/02-09-2021-world-failing-to-address-dementia-challenge
A teljes riport az alábbi linken érhető el, angol nyelven: https://www.who.int/publications/i/item/9789240033245
Érdemes elolvasniHölgyek részére ajánlott szűrővizsgálatok
Érdemes elolvasniEzek a férfiak számára ajánlott szűrővizsgálatok
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű