Lukasenka fegyverkezik, egymilliárd dollárért akar fegyvereket vásárolni Oroszországtól
Fehéroroszország egymilliárd dollárért vásárolna fegyvert Oroszországtól, tárgyalások folynak Sz-400-as légvédelmi rendszerek beszerzéséről, jelentette ki Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök vasárnap.
Zapad-2021
A fehérorosz elnök Junusz-Bek Jevkurov orosz védelmiminiszter-helyettes társaságában tekintette meg a Zapad-2021 fedőnevű, orosz-fehérorosz hadgyakorlat egyik szakaszát a fehéroroszországi Obuz-Lesznovszkij-i lőtéren. A Kreml közölte, hogy Putyin elnök hétfőn a Nyizsnyij Novgorod megyében található Mulino lőtéren személyesen szemléli majd meg a Zapad-2021 fő szakaszát. Ennek során az orosz fegyveres erők örmény, fehérorosz, indiai, kazah, kirgiz és mongol csapatokkal együttműködve gyakorolják majd az ellenséges támadás visszaverését, a manőverező védekezést, a koncentrált tűzcsapást és egy feltételezett ellenséges csoport betörésének legyőzését.
A múlt péntektől egy hétig tartó idei gyakorlatra 200 ezer főnyi személyi állományt, mintegy 80 repülőgépet és helikoptert, valamint 760 haditechnikai eszközt, köztük 290 harckocsit, 240 ágyút, rakétavetőket és aknavetőket, valamint 15 hajót is mozgósítottak.
Fehéroroszországba mintegy 2500 orosz katonát vezényeltek át. A hadgyakorlat forgatókönyve az orosz védelmi minisztérium szerint a nemzetközi helyzet súlyosbodására és az orosz-fehérorosz szövetségi állam elleni esetleges agresszióra adott válaszlépéseket tartalmaz. Az orosz és a fehérorosz katonai vezetés korábban többször is hangsúlyozta, hogy a manőverek védelmi jellegűek. A moszkvai katonai tárca vasárnapi közlése szerint a gyakorlaton részt vevő csapatok várhatóan október közepén térnek vissza állomáshelyükre.
Lukasenka a BelTa hírügynökség szerint kijelentette, hogy
az Sz-300-as rendszerek teljes mértékben lefedik Fehéroroszországot nyugat felől, de “megjelent nálunk a déli irány is”.
Ez alatt a fehérorosz vezető Ukrajnát értette. Fontosnak nevezte a közös orosz-fehérorosz hadgyakorlatot, amely megfogalmazása szerint a Nyugatnak a két ország ellen “folytatódó hibrid agressziója” közepette zajlik.
A Bloomberg beszámolója szerint Lukasenka elmondta, hogy jelenleg Sz-300-as rendszereket telepítettek Fehéroroszország védelmére a Nyugattal szemben, de egy fejlettebb rendszerre van szüksége országa déli, Ukrajnával közös határának biztosítására. A tervezett beszerzések meghaladhatják az 1 milliárd dollárt a belorusz állami hírügynökség, a Belta szerint. Lukasenko kijelentette, hogy
2025-ig több tucat új harci gépet és helikoptert szeretne Oroszországtól.
A fehérorosz vezető elmondta, hogy elmagyarázta Putyinnak, hová akarja telepíteni az Sz-400-as rendszereket, és Putyin utasította védelmi minisztériumát, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat Minszkkel. Egy komolyabb kérdés itt azért felmerül: vajon honnan lesz teljesen megosztott fehéroroszországnak pénze erre a gigantikus katonai fejlesztére?
Lukasenka tovább robog a csőd felé
Oroszország fokozza katonai jelenlétét Fehéroroszországban azzal, hogy Szu-30SM vadászgépeket telepít a közös járőrözésekhez. A minszki védelmi minisztérium szerint a légvédelmi rakétaelhárító erők is közös missziókat kezdtek Fehéroroszország nyugati peremén, amely az Észak-atlanti Szerződés Szervezetével határos.
Bár Fehéroroszország eddig ellenállt annak a kérésnek, hogy orosz támaszpont legyen az ország területén, azonban Minszk egyre jobban függ Putyintól gazdasági szempontból, így az orosz kéréseket egyre kevésbé tudja elhárítani.
Ennek egyik legjobb bizonyítéka, hogy Putyin és Lukasenka csütörtökön a Kremlben bejelentette, megállapodtak a két állam integrációjának mind a 28 szövetségi programjáról, köztük a “közös védelmi térség” kialakításáról is. Egy nappal később Minszkben a két ország kormánya jóvá is hagyta a programokat, amelyeket a szövetségi állam Legfelső Államtanácsa az előzetes tervek szerint november 4-re kitűzött ülésén hagyja majd jóvá, a két elnök részvételével.
A gazdaságilag ingatag lábakon álló Fehéroroszországnak szívesen ad mankót Putyin, ugyanakkor ennek komoly ára van. A Moszkva felé már így is teljesen eladósodott Minszk egyre jobban orosz fennhatóság alá kerül, a gyámság pedig nem volt kifizetődő eddig egyik országnak sem.
Sőt, nyugodtan kijelenthetjük, hogy Fehéroroszország most éli fel a jövőjét azért, hogy Lukasenka komolyabb gazdasági teljesítmény nélkül, illetve nyugati szankciókkal szemben még egy pár évet kihúzzon a teljes összeomlás előtt.
Érdemes elolvasniPutyinnak hatalmas kockázat Lukashenka védelme, de egy bizonyos pontig még kitart
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon