Kémkedés Európa-szerte: pár hete Brüsszelből utasítottak ki orosz diplomatákat, most Koszovóból
A BalkanInsight közlése szerint Vjosa Osmani koszovói elnök két orosz diplomatát is kiutasított az országból pénteken, mert állítása szerint veszélyeztették az ország nemzetbiztonságát és destabilizálni akarták a régiót.
Osmani elnök pénteken bejelentette, hogy
két, a pristinai orosz összekötő irodában dolgozó orosz tisztviselőt personae non grata-nak nyilvánítottak.
Nevüket és beosztásukat nem hozták nyilvánosságra, de Osmani szerint a döntést
“káros tevékenységük miatt hozták meg, amely veszélyeztette Koszovó nemzetbiztonságát és alkotmányos rendjét”.
A Szerbiával szoros szövetségben álló Oroszország az elsők között ítélte el Koszovó Szerbiától való függetlenségének 2008-as kikiáltását, és azóta Belgrád politikájával összhangban Koszovó nemzetközi intézményi tagsága ellen szavazott. Belgrád azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet.
A világ több, mint száz országa elismeri Koszovó függetlenségét, Szerbia és Oroszország szerint nem független független állam.
A szerb-orosz szövetség nagyon szoros, amit az is jól mutat, hogy májusban déli szomszédunk 75 millió euró értékben kapott orosz tankokat és páncélozott járműveket.
Ugyanakkor megtartotta diplomáciai jelenlétét Koszovóban egy összekötő iroda keretében, míg más, Koszovót elismerő országok rendes nagykövetségeket nyitottak.
A döntésre utalva Osmani hozzátette:
“A Koszovói Köztársaság intézményei elszántan harcolnak az Orosz Föderáció és a térségben lévő műholdjaik rosszindulatú befolyása ellen, amelyek célja, hogy megsemmisítsék a mi, valamint a NATO és az Európai Unió vívmányait”.
Osmani így folytatta:
“Továbbra is szorosan együtt fogunk működni európai és további szövetségeseinkkel, hogy megakadályozzunk minden olyan kísérletet, amelynek következtében Koszovó és térségünk az Orosz Föderáció destabilizáló törekvéseinek áldozatává válna”.”
A NATO kémkedés miatt nyolc oroszt utasít ki missziójából
Még október 7-én számolt be róla a BBC, hogy
a NATO kiutasított nyolc orosz diplomatát, akik szerinte titokban hírszerzőként dolgoztak.
Ez azt is jelenti, hogy a katonai szövetség, amelynek Magyarország is a tagja, felére csökkentette a brüsszeli főhadiszálláson dolgozó moszkvai misszió létszámát.
A bejelentés után a hónap végétől 20-ról a felére csökken azoknak a személyeknek a száma, akiket Oroszország akkreditálhat a szervezetnél.
“Ez a döntés nem kapcsolódik semmilyen konkrét eseményhez, de azt látjuk, hogy… megnőtt az orosz rosszindulatú tevékenység, ezért ébernek kell lennünk” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
A Sky News beszámolója szerint a kiutasításokra “a feltételezett rosszindulatú orosz tevékenységekre, köztük gyilkosságokra és kémkedésre válaszul” került sor.
Ez az első alkalom, hogy a Nato ilyen lépéseket tesz Moszkvával szemben azóta, hogy a 2018-as salisburyi kémmérgezéseket követően hét orosz diplomatát utasított ki a misszióból.
Érdemes elolvasniEU vs Oroszország: a kémek már a spájzban vannak
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van