Ezért fontos télen a D-vitamin pótlása
A D-vitamin az egyik legfontosabb, a szervezetünk számára nélkülözhetetlen anyag. A kalciumháztartásunkat szabályozza, hiánya súlyos betegségeket okozhat, ezért főleg a téli időszakban érdemes odafigyelni a megfelelő szintjére.
Tudniillik
ezt a fajta vitamint a saját testünk állítja elő napfény hatására.
A borús idő beköszöntével egyre nehezebben megy a termelés, a tél végére sok embernek veszélyesnek kiürülnek a tartalékai. Ahhoz, hogy a szintje kielégítő legyen minden nap legalább fél órát kellene a szabadban, napsütötte helyen tartózkodni, ami sajnos ilyenkor akár hetekig sem lehetséges. Zsírban oldódó vitamin, így a szervezet képes raktározni, ám ha nincs utánpótlás ezek a raktárak gyorsan kiürülnek.
Az ételekben nagyon kevés D-vitamin található, ezért kizárólag táplálkozás útján nem tudunk nagy adagokat magunkhoz venni, mindenképpen szükség van mesterségen pótolni az elvesztett mennyiséget. Erre számtalan mesterséges készítmény áll rendelkezésünkre főként tabletta formájában. Bátran szedhetjük őket, sőt, kifejezetten javasolt, ám két dologra nagyon vigyázni kell:
mindig csak ellenőrzött, megbízható gyártó termékét fogyasszuk, illetve ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget.
Ez a magyar ajánlás szerint Csecsemők számára 400-1000 NE, gyermekek számára 600-1000 NE, serdülők számára 800-1000 NE, felnőttek számára 1500-2000 NE (NE: nemzetközi egység). A hatóanyag-tartalomról tájékoztatást kaphatunk a készítmény dobozán, illetve a leírásban, vagy kérjünk tanácsot orvostól, gyógyszerésztől.
Bizonyos betegségek hatására is veszíthetünk D-vitamint, ilyenek például egyes vesekórok. Hiányában felborul a szervezetünk kalciumháztartása, csontlágyulás, csontritkulás léphet fel, izomgörcsök is jelentkezhetnek. Minden esetben, ha hasonló tüneteket észlelünk, haladéktalanul forduljunk orvoshoz.

Érdemes elolvasni10 érv, hogy miért együnk rendszeresen sütőtököt ősszel
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum