Jöhet a negyedik oltás
Természetesen az omikron miatt. Legalábbis Ugur Sahin, a BioNtech vezérigazgatója szerint elkerülhetetlen, hogy új oltást kelljen kifejleszteni az új virusvariáns ellen.
Az új mutáns tüskefehérjéi 38 ponton mutatnak eltérést a korábbi változatokhoz képest, ami miatt valószínűleg meg kell változtatni a védőoltás összetételét, azaz új oltóanyag fejlesztésére lesz szükség.
„Ez a rendkívüli mértékben mutálódó vírus hamarabb érkezett, mint amire számítottam. Úgy gondoltam, hogy valamikor a jövő évben érkezhet majd.”
nyilatkozta a vállalat vezetője.
A gyógyszeripari cég nagyon gyorsan, akár hetek alatt képes kifejleszteni a szert, hiszen nem a nulláról kell kezdeniük, az alapot mindenképpen a már forgalomban levő és több millió alkalommal bizonyítottan hatékonyan működő vakcina biztosítja.
„Ugyanakkor a jelenlegi oltás is nagyfokú védelmet biztosít a szupermutáns ellen is.”
emelte ki Sahin.
Mindazonáltal a teljes védettség biztosítása érdekében dolgoznak a módosításokon. Némi előnyt biztosít a kutatók számára a harmadik, emlékeztető oltás, mely az eddigi tapasztalatok alapján nagyban fokozza a szervezet védekezőképességét, így ha meg is fertőződünk az omikronnal, valószínűleg le tudjuk győzni.
A WHO tegnap közzétett adatai alapján a mutáns kórokozó ugyan sokkal fertőzőbb, ám az esetek döntő többségében enyhe tüneteket okoz, halálesetről mind ez idáig nem kaptak bejelentést.
A negyedik oltás kiszállítása már a jövő év elején megkezdődhet.
A virulógusok és az epidemiológusok szerint az omikron miatt várható egy ötödik hullám, amit valamikor február környékére tesznek.
A védekezést az is nehezíti, hogy Afrikában, ahol leginkább terjed az új variáns nagyon alacsony az oltottak száma. Több ország is azonnali segítséget nyújtott és vakcinaszállítmányokat ajánlott fel a leginkább érintett területek számára.
Érdemes elolvasniOmikron: egy jó és egy rossz hír
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon