Magas-Tátra retro – túraútvonalakkal és eredeti diaképekkel
Minden ember életében vannak meghatározó pillanatok, melyek életét és szenvedélyeit formálják, jellemzően nem is egy. A minap azon gondolkodtam, vajon mely lényegi gyermekkori események vezettek arra az útra, hogy később – talán mondhatom így – világutazóvá váltam. Legelső „külföldi” utam a Magas-Tátra havas csúcsaihoz vezettek még 1987-ben. Mostani cikkemben – igyekezve sok egyéb fontos meglátást és tanulságot a történetbe fűzni – ezt az eseményt elevenítem fel.
Nem tagadom, patrióta szellemiséggel rendelkezem. Így a külföldi szó azért is került idézőjelbe, mert ha csak 70 évvel korábban jártam volna arra – bár az I. világháború borzalmaiba csöppenek – országhatár átlépés nélkül jutottunk volna a Felvidék ezen gyöngyszeméhez. Nálunk a romantikus párhuzam már onnan indul, hogy szüleim is anno egy túravezetői tanfolyamon ismerkedtek meg egymással. Ez a szenvedély az óta is kíséri életüket, mely bátyámmal mindkettőnkre átragadt. Nem mindegy a mutatott példa!
A túra 1987 nyarán történt, a szocializmus közelgő végnapjaiban. 5 éves sem voltam még akkor. Ennek jelentősége csak annyiban van, hogy ma még a 10, 15, gyakran 20 évesekért is elmennek az iskolába, vagy cipelgetik a szülők a hátsójukat kocsival ide-oda. 2 évvel idősebb bátyámmal 6 évesen már kettesben gyalog jártam keresztül a vidéki városon, ahol felnőttünk, hogy iskolába menjünk. Nagyszüleinkről, akik hóban-fagyban lyukas csizmával egyedül jártak át a szomszéd faluba elemibe, ne is beszéljünk. Persze mondják, változik a világ és természetes, hogy mindenki félti a családtagjait, de talán az a gondolat sem véletlen, hogy: „A nehéz idők erős embereket szülnek. Az erős emberek jó időket teremtenek. A virágkor gyenge embereket formál. Végül a gyenge emberek nehéz időket hoznak el..és a körforgás újra indul.” Érdemes odafigyelni a nevelés során, hogy önálló, bátor és talpraesett, építő és pozitív szellemiségű legyen a jövő nemzedék, nem pedig akaratos, tehetetlen, lusta és elkényeztetett.
Másik ilyen gondolatom, melyből az Interneten több MÉM is kering, hogy “szüleink és nagyszüleink még nálunk is vagányabbak voltak”. A Salgótarjáni Turista Egyesület bérelt területet akkoriban a Sport kempingben, Tátralomnicon. Az általuk hirdetett becsatlakozási lehetőségre jelentkeztek szüleim, az ország egy tőlük távoli szegletéből, Veszprém megyéből, ahol felnőttem. Utazás egyedileg kocsival, szállás négyszemélyes sátrakban. Ugyan voltak közös programok a Magyarországról random érkezett családokkal – mi egy Bugyi községből jött társasággal barátkoztunk össze leginkább – ám gyakran magunkban, külön mentünk.
A szülők laza magabiztossággal vágtak bele két kisgyerekkel, holott a hegyi túrázás egyáltalán nem könnyű műfaj. Volt, hogy édesanyám cipelte a hátizsákot élelemmel, édesapám pedig minket; azért jórészt a saját lábunkon mentünk, a gyerekeknek sok energiájuk van.
A Tátra gyönyörű, édesapám kedvenc helye, kopár, hófödte csúcsokkal, tengerszemekkel és vízesésekkel tűzdelt. Bár összterülete nem nagy, a világ legkisebb magashegysége, rengeteg szépség állja utunkat. Régen még nem kellett annyira a tömeggel sem hömpölyögni, mint manapság.
A teljes terület védett, a Tátrai Nemzeti Park része. Egyes tájai turisták által nem is látogathatók (a természetvédelem érdekében), a többi is csak időszakosan (téli szezonban például nem).
A Magas-Tátra egyben Szlovákia (1987-ben még Csehszlovákia) és Lengyelország határhegysége, a Kárpátok része. Legmagasabb pontja a Gerlachfalvi-csúcs (2655 m), ide csak hegymászók mennek fel, talán legismertebb csúcsa pedig a Lomnici-csúcs (2634 m), melyhez felvonó is visz. Fő útvonala a Magistrala (Felső-turistaút, fehér-piros-fehér festett turistajelzéssel), összesen pedig közel 600 km turistaút található itt. Vadregényes szépségeinek nagy része könnyebb-nehezebb kijelölt útvonalakon gyalogszerrel megközelíthető.
Minden nap a kempingből indultunk és oda is érkeztünk vissza, hol gyalog, hol Trabantunkkal, hol a Tátra alatt futó vasúton kezdve a napot a gyalogos kiindulópont eléréséhez. Habár Zakopane felől jártam a Magas-Tátrában 2009-ben is, még visszavágyom oda, gyönyörű. Anno gyerekként ezeket az útvonalakat jártuk be, melyet ma is alkalmazhat az utazó, persze van még ott látnivaló bőven:
Első túranap: keleti oldal, négyszemélyes felvonó, Encián turistaház, csillagvizsgáló, felvonó felső végállomás, Encián-Magistrala, Kis-Tarpataki vízesés, Nagy-Tarpatak völgye, Nagy-Tarpataki vízesés, Tarajka.
Második túranap: Gerlachov, Csorba-tó, síugró sánc, kétszemélyes láblógatós felvonó, Szoliszkó menedékház, elülső Szoliszkó, rálátás a Krivánra és a Fátyol-vízesésre (Vodopád Skok), Patria, Csorba-tó.
Harmadik túranap: Csorba-tó, Malompataki völgy, Bástya-gerinc, Fátyol-vízesés (akkoriban még nyáron is lehetett ott hóval találkozni), Csorbai-csúcs, Malompataki völgy, Csorba-tó.
Negyedik nap nekünk pihenős volt a Csorba-tó partján, addig édesapám a strapabíróbb felnőttekkel futott egy nagyobb kört: Menguszfalvi völgy, Poprádi tó, Poprádi gerinc, Békás patak, Békás tavak, Hunfalvy-hágó, rálátás Csehtavi-völgyre és a kis tavakra. Innen Tengerszem-csúcs, rálátás a lengyel oldalra, a Czarny-tóra és a Morskie Oko-ra, Tátra-csúcs, Hunfalvy-hágó (láncos majd kőtenger rész), Poprádi tó, szimbolikus temető, rálátás az Osztervára és a Kapor-csúcsra, vissza a Menguszfalvi völgyön keresztül a Csorba-tóhoz.
Érdemes elolvasniHátizsákkal Délkelet-Afrikában – Zanzibár – képgalériával
Ötödik túranap: ismét keleti rész, nem ment a felvonó, úgyhogy mindnyájan gyalog indultunk neki a hegynek, Encián, Nagy-Morgás, Késmárki-csúcs, rálátás a Zöld tóra és Bélai-havasokra, Zöld-tavi Menedékház, Fehér-patak, majd le a völgyben a fenyők árnyékában szép, hidakkal tarkított útvonalon.
Míg kifelé Nyitrát és Besztercebányát néztük meg, hazafelé betértünk Dobsinára, majd Betlérre, megcsodálni az Andrássy-kastélyt, valamint Rozsnyóra és Krasznahorka híres várához, ahol beszippantottunk egy újabb lélegzetvételnyi magyar történelmet Thököly, Rákóczi és az Andrássy grófok szelleméből. Szép emlékek, 1987 júliusából.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint elképzelni sem tudjuk, milyen lesz, amikor csapást mérnek Európára
Víztölcsér: Mi az a félelmetes jelenség, amely a Bayesian luxusjachtot is elsüllyesztette?
Hogyan képes áramot előállítani az elektromos angolna?
Valóban őszintébbek vagyunk, ha alkoholt fogyasztunk?
Szupernóvákat észleltek az univerzum gyerekkorából
Vandál harcosok sírját tárták fel Lengyelországban