Már embereken tesztelik az első, rák elleni „védőoltást”
Ha lehet egyáltalán arról beszélni, hogy a világjárványnak van valami „haszna” is, akkor azt mindenképpen az egészségügyi kutatások ugrásszerű növekedésével összefüggésben kell említeni. Sokkal több pénz áramlik a gyógyászati fejlesztésekbe és óriási tapasztalatot szereztek a szakemberek a vírus elleni küzdelem során, amit a rákkutatásban is tudnak hasznosítani.
Az mRNS-technológia néhány ember véleményével ellentétben egyáltalán nem kísérleti.
A kutatók a ’70-es évek óta dolgoznak ezen nukleinsav gyakorlati felhasználásán, sőt, már hosszú évekkel a pandémia kialakulása előtt fejlesztettek ilyen típusú oltásokat,
ám a koronavírus megjelenése minden mást a háttérbe szorított. A laborok átálltak a Covid-19 vizsgálatára, melyhez példátlanul hatalmas anyagi és politikai erőforrásokat kaptak.
De a többi betegség, így a rettegett rák tanulmányozása sem felejtődött el. A Comirnaty nevű koronavírus elleni vakcina kifejlesztőjét, a BioNTech céget 2008-ban eredetileg a daganatos betegségek megelőzése és kezelése céljából alapították. Itt elsődlegesen az mRNS-t, mint legígéretesebb lehetőséget vizsgálták és bár 2020 elejétől gőzerővel dolgoztak a koronavírus elleni oltáson, az eredeti célt sem hagyták veszni.
Munkájuk eredményeképp sikerült egy olyan vakcinát előállítani, ami az elsődleges tesztek szerint alkalmas lehet a rák kezelésére, méghozzá egyéni, személyre szabott terápia alapján.
Az mRNS alapú készítmények lényege, hogy a bennük lévő hírvivő fehérje tartalmazza a leküzdendő betegség genetikai kódját, ezt a szervezetbe juttatva úgymond „megtanítják” az immunrendszert, hogy hogyan védekezzen, ha a későbbiekben a valódi ellenséggel találja magát szembe. A koronavírusnál erre a kórokozó tüskefehérjéit használják, míg a rák esetében a daganatos sejtek felületén található aminosavat.
A most elkészített oltás a betegség kiújulását gátolhatja, akár teljesen kiválthatja a műtét utáni kemoterápiás kezelést. A rák visszatérésének az az oka, hogy bár a daganatot eltávolítják, a vérben továbbra is jelen lehetnek olyan rákos sejtek, amik az idő előrehaladtával újra gondot okozhatnak. A BioNTech módszere ezt küszöböli ki oly módon, hogy vérmintát vesznek a pácienstől és az abból azonosított kóros sejtek DNS-ét felhasználva olyan egyedi vakcinát fejlesztenek, mely arra tanítja meg a fehérvérsejteket, hogy ezeket a ráksejteket találják meg és pusztítsák el.
Ráadásul mindezt nagyon gyorsan: a heroikus munka során sikerült a technológiát olyan szintre fejleszteni, hogy akár napok alatt készen lehet az életmentő gyógyszer.
Az eddig elvégzett vizsgálatok mindenesetre nagyon biztatóak, a vállalat tájékoztatása szerint heteken belül elkezdődik a gyógyszer klinikai alkalmazása, immár embereken. Ha igazolást nyer, hogy a módszer hatékony, azzal óriási távlatok nyílnak meg az emberiség egyik legfélelmetesebb ellensége, a rák elleni harcban.
Érdemes elolvasniSzupervakcinát készít az amerikai hadsereg
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mit keres egy űrhajós egy több száz éves katedrális falán?
Egyeseknek 4 óra alvás is elég – Te is köztük vagy?
Gaál Franciska, a gyönyörű magyar színésznő, akit Hitler és Sztálin is imádott
Közép-Európa legnagyobb katonai fejlesztése: 59 milliárdos szupermodern laktanya épül Szolnokon
Középkori váraink újjászületése: Salgó vára és a somoskői vár is megújul
Kutatók egy olyan atomórán dolgoznak, amellyel a másodpercet is újradefiniálnák