Elon Musk szerint „van elég hely az űrben” a 30.000 műholdjának
A multimilliárdos techguru visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint túl sok helyet foglalna el a Föld körül a Starlink műholdas rendszere. Eddig közel 1.900 műholdat lőtt fel és több ezer további telepítését tervezi, ám Musk szerint még mindig bőven van hely a versenytársak számára az alacsony Föld körüli pályán.
A Financial Timesnak nyilatkozva a SpaceX és a Tesla tulajdonosa ragaszkodott az állításához, hogy
„az űr rendkívül hatalmas, a műholdak pedig nagyon aprók”,
miközben Starlink flottája hatását „párezer autóval a Földön” hasonlította össze. Ennek ellenére Musk orbitális tevékenységének mértéke jelentős kritikát váltott ki.
Legutóbbi megjegyzései Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség (ESA) főigazgatója által a hónap elején felvetett aggodalmakra reagáltak. A Starlinkre hivatkozva Aschbacher kifejtette, hogy Musk ma már
„a világ aktív műholdjainak felét birtokolja”,
és ennek az erőfölénynek köszönhetően „ő alkotja meg a szabályokat” a közeli űrben.
A Starlink az internetes műholdak konstellációja, amelynek célja a globális lefedettség, mely már megszerezte az amerikai szabályozó hatóságok jóváhagyását, hogy a következő években 30.000 műholdat indítsanak el. Luxemburg gazdasági minisztere, Franz Fayot azonban a közelmúltban bírálta Muskot, amiért
„csak csillagképeket lőtt fel és egy Teslát állított pályára”,
miközben tetteit az űrbeli „gyarmatosításhoz” hasonlította.
Cáfolva ezeket az állításokat, a technológiai vállalkozó azt mondta, hogy műholdjai „senkit nem akadályoztak meg abban, hogy bármit is tegyen”, és még mindig van hely „tízmilliárd” objektum számára a Földhöz közeli pályán.
Az ilyen állítások azonban nem általánosan elfogadottak és számos tudós aggodalmának adott hangot az űr túlzsúfoltsága miatt. Az év elején például a Socrates (Satellite Orbital Conjunction Reports Assessing Threatening Encounters in Space) adatbázisból származó adatok felfedték, hogy a „közeli találkozások” az űrben – azaz az olyan helyzetek, amikor az objektumok 1 kilométeren belül haladnak el egymás mellett – egyre gyakoribbak, melyekért nagyrészt a Starlink a hibás.
Az adatok szerint a Musk-műholdak hetente körülbelül 1.600 közeli találkozásban vesznek részt, ami nagyjából a fele az összes közeli esetnek.
A közelmúltban az ENSZ Világűr békés célú felhasználásával foglalkozó bizottságához benyújtott panaszában Kína azt állította, hogy a Tiangong űrállomása idén kétszer is kitérő intézkedésekre kényszerült, hogy elkerülje a Starlink műholdakkal való ütközést.
Ezen aggodalmak ellenére számos nemzet és magáncég folytatja további objektumok felbocsátásának tervezését és a Satellite Industry Association becslései szerint az évtized végére akár 107.671 tárgy kerülhet pályára.

Érdemes elolvasni6 éven belül felépülhet az első holdbázis
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Észak-koreai kémet fogtak Kínában, aki titkosított katonai információkat szerzett meg
Megvan az új pápa: XIV. Leó a katolikus egyház 267. feje
Olyan baktériumot fedeztek fel, amely kábel módjára képes vezetni az áramot
Idegen eredetű gömböt találtak Kolumbiában?
2 ezer éves, különleges egyiptomi erődítményt tártak fel régészek
Határozatlan időre bezárt Erdély egyik legkedveltebb úti célja