A korai halál magasabb esélyét fedheti fel a szemünk
A szem az életkor tükre – írhatjuk át mostantól a régi mondást. Felfedezték ugyanis, hogy egy gyors, fájdalommentes és olcsó módszerrel megvizsgálva a szemgolyót választ kaphatunk arra, kik azok, akik gyorsabban öregszenek és emiatt nagyobb az esélyük a korai halálra – írta a Science Alert tudományos portálra hivatkozva az origo.hu.
Az öregedés ugyan mindenkire hatással van, de a folyamat nem “igazságos”: egyesek gyorsabban, mások lassabban öregszenek, testük más-más tempóban épül le.
Egy gépi tanuláson alapuló módszer segítségével egy algoritmus a retina vizsgálatával meg tudja állapítani egy ember valódi, biológiai korát.
A British Journal of Ophthalmology című szaklapban közölt cikk szerint az algoritmust az Egyesült Királyságban élő középkorúakon és időseken tesztelték. A három és fél év alatt megvizsgált közel negyvenhétezer alany életkorát tudták megállapítani. Közülük tíz év elteltével 1871-en már elhaláloztak, ők majdnem mind azok közül kerültek ki, akiknél a szem rosszabb állapotban volt.
Az algoritmus szerint, ha egy személy retinája „egy évvel idősebb volt”, mint a tényleges kora, akkor a következő 11 évben bekövetkező halál kockázata 2 százalékkal emelkedett.
Az eredmények megfigyelésre alapultak, így pontos magyarázatot még nem találtak az összefüggésekre, de a kutatás következtetései egybevágnak a korábbi felfedezésekkel. Ezek szerint a retina különösen ki van téve az öregedés okozta károsodásnak.
A keringési rendellenességek és a rák esetében a retina alapján az algoritmus nem tudta ilyen pontosan előrejelezni a halál valószínűségét. Ennek oka valószínűleg az, hogy az utóbbi években ezeken a területeken számos olyan készítmény került forgalomba, amik javítják a túlélési esélyeket.
A biológiai óra ugyanakkor nem csak a génektől függ, bizonyos határok között “átállítható”. Gyorsíthatja az órát például a kóros elhízás, a stressz, a dohányzás, az alváshiány és bizonyos betegségek. Lassíthatja a vitamindús táplálkozás, a rendszeres mozgás és a stabil érzelmi állapot.

Érdemes elolvasniÉs Te milyen leszel idősként?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik