Megváltoztathatja agyműködésünket a túlzott okostelefon-használat
Azoknak az embereknek, akik a nap jelentős részét mobiltelefonuk bámulásával töltik kis mértékben ugyan, de kimutathatóan megváltozik az agyuk szerkezete, azokhoz képest, akik minimalizálják annak használatát.
A németországi Heidelbergi Egyetem kutatói azt találták, hogy akik „okostelefon-függőség”-ben szenvednek, kevesebb a kapcsolat az agy szürkeállományának bizonyos részein, köztük az insulában és a temporális kéregben. Az ilyen alanyok csökkent aktivitást mutattak az elülső cinguláris kéregben is, amely régió a viselkedésben és a kognitív folyamatok széles skálájában játszik szerepet.
Az insula az agy mélyén található kis régió, amely az öntudattal, a fájdalomingerek feldolgozásával és a függőséggel hozható kapcsolatba, míg a temporális kéreg a beszédértéssel hozható összefüggésbe.
„Tekintettel széleskörű használatukra és növekvő népszerűségükre, a jelen tanulmány megkérdőjelezi az okostelefonok ártalmatlanságát, legalábbis azoknál az egyéneknél, akik fokozottan ki van téve az okostelefonnal kapcsolatos addiktív viselkedés kialakulásának”
– írják a kutatók az Addictive Behaviors című folyóiratban.
Ehhez a tanulmányhoz a csapat MRI-vizsgálatot végzett 22 „okostelefon-függőségben” szenvedő és 26 ilyen betegségben nem szenvedő emberen. Valamennyi résztvevőt a 2015-ben kifejlesztett okostelefon-függőségi skála segítségével értékelték ki. Mindannyian jobbkezesek voltak, 18 és 30 év közöttiek, és nem volt kórelőzményük neurológiai betegségben, súlyos egészségügyi állapotban vagy jelenlegi mentális zavarban.
Az agyi szkennelések kifejezetten a szürkeállomány térfogatában mutatkozó különbségek kimutatására törekedtek az „okostelefon-függőségben” szenvedőknél és a nem szenvedőknél.
Nem világos azonban, hogy ez ok vagy összefüggés kérdése. Lehetséges például, hogy az agyban bekövetkezett változások a résztvevők okostelefon-használata miatt következtek be, vagy az eltérő szürkeállomány-mennyiség miatt hajlamosabbak voltak az okostelefonok intenzív használatára. A tanulmány szerzői azt is megjegyzik, hogy
“nem zárhatják ki teljesen más mentális egészségügyi állapotok meglétének lehetőségét, amelyek hatással lehetnek”
eredményeikre.
Egy okostelefon-szolgáltató elemzése szerint az Egyesült Államokban az emberek átlagosan napi 5,4 órát töltenek telefonjaikkal, míg a fiatalabb korosztály akár 5,7 órát.
Nem ez az első hasonló felmérés, egyre több kutatás bizonyítja, hogy az okostelefonok és a közösségi média kétségtelenül hatással vannak agyunkra és viselkedésünkre.

Érdemes elolvasniÖn beültetne egy chipet az agyába, hogy szuperember lehessen? Nemsokára megteheti
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum