Kriptovaluta – megéri vagy csak egy lufi?
Továbbra is megoszlanak a vélemények arról, hogy jó befektetés-e a kriptovaluta. Tényleg megéri ebbe tenni a megtakarításunkat, vagy legyünk óvatosak, mert ez is csak egy lufi, ami bármikor kidurranhat?
A kriptovaluták közül legismertebb a Bitcoin, 2009-ben került piacra és a szakemberek nem jósoltak neki nagy jövőt. Akkoriban 1 Bitcoin 6 cent volt, jelenlegi árfolyam 38.600 dollár körül mozog, ami most kb. 12 millió forintot ér.
Ha valaki 2009-ben kb. 20.000 forintért vett 100 db Bitcoint, ma közel 4 millió dollárt kapna értük, ami 1.2 milliárd forintnak felel meg.
A kripto egy digitális pénz, melyet névtelenül, online tudunk megvásárolni, vagy eladni. Szabadon vásárolhatunk vele szinte bármit. A Bitcoin mellett több mint tízezer kriptovaluta létezik. A kritovalutákban lezajlott tranzakciók száma évről évre nő, értékük 2020-ban 2,4 billió dollár volt, ez 2021-ben meghaladta 15,5 billió dollárt.
Befektetés
Az utóbbi időben a kriptopiacok is meglehetősen kiszámíthatatlanok. A szakértők véleménye megoszlik a digitális befektetésekkel kapcsolatban.
Egyesek szerint fektessünk kriptoba, míg mások szerint őrültség így fialtatni megtakarításainkat.
Rövid távon lényegesen nagyobb kockázat van ezekben a termékekben, viszont hosszú távon jó befektetés lehet. Azonban mindenkinek magának kell eldönteni, hogy ez a befektetés neki való-e.
Számos vállalkozás kriptovaluta létrehozásával próbál finanszírozást szerezni a cég beindulásához, fejlődéséhez.
Az ICO (Initial Coin Offering – Elsődleges Érme Kibocsátás) nem más, mint tőkebevonás a tőkepiaci befektetők kiiktatásával.
Hasonló a részvénykibocsátáshoz, de a befektetés értékpapír helyett kriptovaluta kibocsátásával kerül finanszírozásra. Ezeknek a tranzakcióknak jogi szabályozása egyáltalán nincs, vagy csak részben van kidolgozva, ezért befektetőként legyünk elővigyázatosak.
Vásárlás
Online vásárlások során akár kriptoban is fizethetünk. A hivatalos valutában történő vásárlás költségei nem jelentősek, de
kriptoban ez egy elég drága mulatság.
A technológia fejlődése és a kriptovaluták használatának elterjedése idővel csökkenteni fogja a jelenlegi borsos számlavezetési és tranzakciós költségeket. Azonban rövid távon online továbbra is olcsóbb lesz forintban vásárolni, mint kriptoban.
Illegális tranzakciók
A kripto tranzakciók névtelenek, ezért népszerűek a bűnözők körében. A fegyver- és drogkereskedelem, bérgyilkos megbízása, gyermek pornográfia csak néhány az illegális tranzakciók közül. A legális kibocsátók mellet vannak szélhámos vállalkozások is, melyek a gyors meggazdagodás reményében hoznak létre kriptovalutát.
Az egyik legíresebb a “PlusToken” Ponzi-séma,
mellyel kb. 2,25 milliárd dollár értékben károsítottak meg több millió befektetőt. Részletek ITT Ringleaders of PlusToken Scam Jailed
“Pump and dump”
A csalók által szintén közkedvelt séma, amit kriptokra is előszeretettel alkalmaznak. Naponta jelennek meg új valuták, melyek rövid időn belül el is tűnnek. Itt nem az egyszeri, nagy összegű csalás, hanem a sok, kis összegű (10.000-100.000 USD) bevétel a cél. Mivel csak rövid ideig “él” a valuta, és a csalás kisebb összegű, így a bűnözők azt remélik, hogy a hatóságok jóval nehezebben jutnak a nyomukra.
Alternatívaként a kriptot létrehozók hírességeknek fizetnek a népszerűsítéséért, így viszonylag gyorsan feltornázva az értéket. Amikor kellően magas az árfolyam, piacra dobják a saját készletüket és eltűnnek a pénzzel.
Kim Kardashiant és Floyd Mayweathert is beperelték a befektetők, mert a hírességek állítólag valótlan, vagy félrevezető kijelentéseket tettek közzé Instragram bejegyzéseikben.
A vád szerint az alig ismert EthereumMax-ot népszerűsítették milliós követőtáboruk körében. 2021. júniusa óta az EthereumMax értéke több mint 97%-ot zuhant.
Hekkerek
Mivel a blokklánc technológia biztonságos, sokan hiszik, hogy nem eshetnek ilyen támadás áldozatául. A tranzakciók biztonságosak, ezért a hekkerek az ezeket lebonyolító platformokat, befektetési vállalatokat támadják.
2021-ben az észak-koreai hekkerek 400+ millió dollárnyi kriptovalutához jutottak.
Olvasd tovább itt: Az észak-koreai hackerek mintegy 400 millió dollárnyi kriptovalutát loptak | Helló Magyar
Lefrissebb hír, hogy a Wormhole (blokklánc hálózatokat összekötő híd) 326+ millió dollár támadást szenvedett el, és jelenleg is tárgyalnak a hekkerekkel. Részletek ITT Wormhole Suffers Possible Exploit Worth Over $326M
Számlavezetéshez bármelyik szolgáltatót is választják, saját érdekükben követni kell az alapvető biztonsági eljárásokat is!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szíriában bombáz Oroszország
Több, mint 100 milliárdot kap a turizmusfejlesztés 2025-ben
Emberi szuperhősök? Léteznek – a tudósok vizsgálják őket
Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb
Magyar tartalékos katonák belekóstoltak a fagyos ukrán front lövészárok valóságába – képek, videó
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül