Putyin csak ezt a nyelvet értheti meg – kifakadt a lengyel kormányfő
Az Európai Tanács sürgős összehívását és Moszkvával szembeni szankciók haladéktalan meghirdetését szorgalmazta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő hétfő este, reagálva arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte a délkelet-ukrajnai szakadár területek függetlenségét.
Putyin a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság elismerése mellett döntött
Mint ahogy korábban írtuk, a délkelet-ukrajnai szakadár “Donyecki Népköztársaság” és “Luhanszki Népköztársaság” szuverenitásának haladéktalan elismerését jelentette be hétfő esti videoüzenetében Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Putyin tévékamerák előtt együttműködési és barátsági megállapodást írt alá a Kremlben Gyenyisz Pusilinnal, a “Donyecki Népköztársaság” és Leonyid Paszicsnikkal, a “Luhanszki Népköztársaság” vezetőjével.
Az elnök felkérte a parlament két házát, hogy támogassa döntését, és ratifikálja a két szerződést. Az orosz törvényhozás erről a tervek szerint kedden fog szavazni.
A Kreml sajtószolgálata szerint Putyin telefonon előzetesen telefonon értesítette Emmanuel Macron francia elnököt és Olaf Scholz német kancellárt, hogy el kívánja ismerni a két ukrajnai szakadár köztársaság függetlenségét.
Lengyel reakció
Morawiecki a Facebook közösségi fiókján Putyinnak az “önjelölt +köztársaságok+ elismeréséről” szóló döntését a párbeszéd “végleges elutasításának”, a nemzetközi jog “kirívó megsértésének”, Ukrajnával szembeni agresszív cselekedetnek nevezte.
Erre egyértelmű választ kell adni haladéktalan szankciók formájában – írta a lengyel kormányfő, hozzáfűzve:
Putyin “csak ezt a nyelvet értheti meg”.
Az orosz-ukrán feszültség legújabb fejleményei kapcsán Morawiecki az Európai Tanács sürgős összehívására szólított fel.
A lengyel kormány kibervédelmi megbízottja, Janusz Cieszynski a Twitteren közölte:
Morawiecki az ukrajnai helyzet miatt már hétfőtől harmadfokúra emelte a kibervédelmi riasztást, az intézkedés március 4-ig lesz érvényben.
Lengyelországban négyfokú a kibertérben fenyegető terrorveszélyre figyelmeztető skála, az orosz-ukrán feszültség miatt február közepétől már érvényben volt a legalacsonyabb, elsőfokú riasztás.
Varsó nem hiába reagált hevesen az újabb orosz lépésre, hiszen a Lengyelországal határos Minszkre komoly hatással van Moszkva. Lukasenka feltétlen követője Putyinnak, és
az elmúlt hetekben orosz-fehérorosz csapatok hadgyakorlatoztak a lengyel határ közelében.
- ez is érdekes lehet: Putyin elítélte a lengyeleket, amiért vízágyúkat és könnygázt vetettek be a határra támadó bevándolók ellen
A román elnök is elítélte a szakadár területek Oroszország általi elismerését
Románia határozottan elítéli és a nemzetközi jog súlyos megsértésének tartja a donyecki és luhanszki területek egyoldalúan kinyilvánított függetlenségének Oroszország általi elismerését – szögezte le Klaus Iohannis román államfő az elnöki hivatal honlapján hétfőn este közzétett állásfoglalásában.
“Oroszország ezzel a döntéssel megsértette Ukrajna területi épségét és szuverenitását, valamint a minszki megállapodásban vállalt kötelezettségeit. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként Oroszország azt a világbékét és biztonságot veszélyezteti, amelyet éppen a Biztonsági Tanács garantál, tudatosan megsértve az ENSZ alapokmánya és a helsinki egyezmény által szentesített nemzetközi jog alapelveit”
– olvasható a román elnök állásfoglalásában.
Iohannis szerint a nemzetközi közösségnek haladéktalanul határozott és félreérthetetlen módon meg kell büntetnie Oroszország “felelőtlen döntését”.
Románia továbbra is kiáll Ukrajna területi épsége és szuverenitása mellett, a megfelelő válaszlépésekről pedig nemzetközi partnereivel és szövetségeseivel egyeztetve dönt.
Érdemes elolvasniMoszkva meglepte a világot, szerintük Oroszország és Kína nem tekintélyelvű rezsim
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon