A spanyolok sem tűrik az orosz agressziót, katonai választ adnak
Spanyolország is küld fegyvereket az “ukrán ellenállásnak”, amellett, hogy tagállamként részt vesz az uniós fegyverszállításban Ukrajna számára – közölte Pedro Sánchez miniszterelnök a spanyol törvényhozásban szerdán Madridban.
Milyen erős a spanyol hadsereg?
A Global Firepower honlapja a világ 41. helyére sorolja Spanyolországot az aktív állományt illetően, 124 100 fős szolgálati létszámmal. Spanyolország jelenleg 50 600 fős tartalékos erővel is rendelkezik, így a katonai állomány teljes létszáma 174 700 fő. Összehasonlításképpen: a brit fegyveres erők teljes létszáma 232 675 fő, míg az amerikai hadsereg több mint 1,1 millió aktív szolgálatot teljesítő, tartalékos és nemzeti gárdistát foglalkoztat.
A Global Firepower honlapja azt is kimutatja, hogy
Spanyolország összesen 533 repülőgéppel rendelkezik.
Ebbe 109 vadászgép, 108 támadó repülőgép, 181 szállító repülőgép, 171 kiképző repülőgép és 10 harci helikopter tartozik. Ezen felül
Spanyolország 327 harckocsival rendelkezik, további 2493 páncélozott harcjárművel és 239 tüzérségi járművel (vontatott és önjáró). Az Armada Española (spanyol haditengerészet) pedig 2 repülőgép-hordozóval, 12 fregattal, 3 tengeralattjáróval, 8 járőrhajóval és 6 aknakereső hajóval rendelkezik.
Érdemes elolvasniAz oroszok véletlenül publikálták a győzelmi cikküket, kiderülhetett Putyin végső célja
Parlamenti ülés a kialakult háborús helyzetről
A parlament ülését azért hívták össze, hogy a kormányfő beszámoljon a kialakult háborús helyzetről és ismertesse az európai, valamint a spanyol válaszlépéseket.
Mint mondta, Spanyolország 150 fővel növeli a Lettországban NATO-missziót teljesítő katonáinak számát,
de nem küld csapatokat Ukrajnába, ahogy a transzatlanti szövetség sem.
“Csodálat és tisztelet azért a hősiességért és eltökéltségért, amellyel (Ukrajna) népe harcol szabadságáért és függetlenségéért”
– fogalmazott a miniszterelnök az ülésteremben jelenlévő ukrán nagykövetségi ügyvivőhöz szólva, akit állva tapsoltak meg a képviselők.
Pedro Sánchez beszédében felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy azonnal engedje szabadon a háború ellen tiltakozó oroszokat, és szolidaritását fejezte ki az orosz népnek is, amely szerinte “elnökének birodalmi törekvései miatt” szintén elszenvedője a háború következményeinek.
“Putyin fél Európától, mert fél a demokráciától” – vélekedett a kormányfő, hangsúlyozva, hogy az orosz elnök stratégiai hibákat vétett az invázióval: alábecsülte Ukrajna ellenálló képességét és azt gondolta, hogy Európa megosztott lesz.
“Egységesebbek vagyunk, mint valaha”
– mondta Pedro Sánchez, példaként felsorolva az elfogadott uniós szankciókat, amelyek célja “Putyin és az őt támogató oligarchák” elszigetelése.
“Putyin rezsimje számára világosnak kell lennie, hogy ezek a szankciók mindaddig érvényben maradnak, ameddig véget nem vet az inváziónak, nem vonul ki Ukrajnából és vissza nem tér az Orosz Föderáció nemzetközileg elismert határaihoz” – mondta a kormányfő.
Bejelentette: Spanyolország javasolja, hogy a további intézkedések részeként Oroszország kerüljön fel az adóparadicsomok feketelistájára is.
Pedro Sánchez felhívta a figyelmet arra, hogy az elfogadott szankciók kedvezőtlen hatással lesznek az európai és a spanyol gazdaságra is. “Európa ezzel az áldozattal fizeti meg, amit az ukránok a szabadságukkal és az életükkel” – jegyezte meg.
Véleménye szerint a következmények enyhítése érdekében Európa stratégiai autonómiájának növelésén kell dolgozni, míg belföldön nemzeti paktum elfogadását javasolta a pártoknak. A nemzeti megállapodás egyebek mellett foglalkoztatást, adózást, a szociális kérdéseket és energiaügyet is érintő intézkedéseket tartalmaz.
Reakciók a spanyol parlamentben
A parlamenti pártok vezérszónokai valamennyien elítélték az Ukrajna elleni végrehajtott orosz katonai akciókat, azonban a szocialistákkal koalícióban kormányzó Együtt képesek vagyunk (Unidas Podemos) politikusa, Pablo Echenique hibának nevezte, hogy Spanyolország fegyvert küld Ukrajnának.
Cuca Gamarra, a legnagyobb ellenzéki erőnek számító konzervatív Néppárt frakcióvezetője üdvözölte ezt a döntést, de ugyanakkor kevesellte a kormány segítségnyújtó intézkedéseit.
Santiago Abascal, a Vox elnöke szerint Pedro Sánchez alkalmatlan a helyzet kezelésére, ezért követelte a lemondását. Az Unidas Podemosra utalva azt mondta: Putyin szövetségesei a kormányban vannak.
Gabriel Rufián, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) frakcióvezetője tiltakozott a spanyol fegyverszállítmány küldése ellen, és szorgalmazta, hogy arról szavazzon a törvényhozás.
A spanyol parlament homlokzatára kitűzték az ukrán zászlót és vasárnapig minden este kék-sárga színekkel világítják meg az épületet.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?