Így biztosítja az EU az elégséges energiaellátást Ukrajnának
Ukrajna és Moldova villamosenergia-hálózatait sikeresen szinkronizálták a kontinentális európai hálózattal – közölte az energiaügyi uniós biztos szerdán.
Kadri Simson hangsúlyozta, a hálózatok szinkronizálása segíteni fogja Ukrajnát abban, hogy stabil villamosenergia-rendszerrel rendelkezzen, biztosítsa a lakások fűtését és a világítást.
Az uniós biztos a szinkronizálást “történelmi mérföldkőnek” nevezte az EU és Ukrajna közötti kapcsolatok szempontjából, és azt hangoztatta, hogy ezen a területen Ukrajna már Európa részét képezi. Elmondta,
a művelet rendkívüli együttműködést igényelt minden érintett részéről, mintegy két hét alatt egyéves munkát végeztek el a stabil villamosenergia-rendszerek érdekében.
Aláhúzta:
az Európai Unió továbbra is támogatni fogja Ukrajnát az energiaágazatban azáltal, hogy biztosítja az országba irányuló fordított gázáramlást és szükség esetén az elégséges energiaellátást.
Február 24-én Ukrajna és Moldova is lekapcsolta áramhálózatát Oroszországról, írja a montelnews.com.
Ukrajna és Moldova a “szovjet örökség” miatt az orosz hálózat része volt. Európa és Ukrajna már évek óta készülődött az elektromos hálózataik szinkronizálására, mivel Ukrajna az Oroszország által ellenőrzött hálózatról való leválással igyekezett szorosabbra fűzni kapcsolatait a nyugati államokkal.
A balti államok, Lettország, Litvánia és Észtország 2018-ban megállapodást kötöttek az EU-val, hogy a nemzetbiztonságukat fenyegető veszély közepette leválasztják áramellátásukat Oroszországról, és csatlakoznak az európai rendszerhez.
Az EU várakozással tekint arra az időszakra is, amikor folytathatja együttműködését Ukrajnával a zöld átállás és a piaci reformok terén – tette hozzá az uniós biztos.
- ez is érdekes lehet: Így szabadul meg Szeged a földgáztól!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van