Észak-Korea kifejleszthette első interkontinentális rakétáját
A japán védelmi minisztérium szerint a feltételezett interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) 6.000 kilométeres magasságra és 1.080 kilométeres távolságra repült és mintegy 71 percet töltött a levegőben, mielőtt becsapódott Japán nyugati partjainál, áll a CNN cikkében.
A csütörtöki Észak-Korea 11. kilövése volt az idei évben, beleértve a március 16-it is, amely vélhetően meghiúsult. Elemzők szerint ez lehet az eddigi legnagyobb hatótávolságú, Észak-Korea által kilőtt rakéta, amely meghaladja a legutóbbi, 2017 novemberében végrehajtott kísérlet teljesítményét is.
Makoto Oniki, japán helyettes védelmi minisztere csütörtökön újságíróknak azt mondta, hogy a rakéta által elért magasság azt sugallja, hogy ez egy “új típusú ICBM”, ami egy lehetséges jele annak, hogy Észak-Korea közelebb került az Egyesült Államok célba vételére alkalmas fegyverek kifejlesztéséhez.
Az USA szövetségesei Dél-Koreához és Japánhoz csatlakozva határozottan elítélték a kilövést és felszólította Észak-Koreát, hogy tartózkodjon a további destabilizáló cselekményektől.
Joe Biden amerikai elnök jelenleg Belgiumban tartózkodik, ahol Fumio Kishida japán miniszterelnökkel együtt a G7-ek csúcstalálkozóján vesz részt. Az összejövetel egy találkozósorozat része, ideértve a rendkívüli NATO-csúcstalálkozót is, amelyen a nyugati vezetők igyekeznek összehangolni válaszaikat Oroszország brutális ukrajnai inváziójára. Csütörtökön az Európai Tanács ülésére is sor kerül.
Elemzők szerint a közelmúltban elvégzett sok észak-koreai rakétakísérlet arra utal, hogy az ország vezetője, Kim Dzsong Un próbálja megmutatni, hogy Phenjan továbbra is a hatalomért és befolyásért folytatott harc szereplője.
A csütörtöki tesztre mindössze két héttel azután került sor, hogy Dél-Korea új, konzervatív elnököt választott, Yoon Suk Yeolt, aki várhatóan keményebben fog fellépni Észak-Koreával szemben, mint a leköszönő Mun Dzsein.
A csütörtöki tesztre válaszul a dél-koreai hadsereg 2017 óta először lőtt ki több figyelmeztető rakétát – írta a vezérkari főnök (JCS) újságíróknak küldött szövegében.
“Hadseregünk figyelemmel kíséri az észak-koreai csapatok mozgását és megerősítjük, hogy megvan a képességünk ahhoz, hogy lecsapjuk a rakétakilövés pontos kiindulási helyére, valamint a parancsnoki és támogató létesítményekre, ha Észak-Korea rakétát indítana.”
Elemzők szerint úgy tűnik, hogy Észak-Korea úgynevezett magas pályás rakétakísérletet hajtott végre.
“Ezt a taktikát gyakran alkalmazzák a nagyobb hatótávolságú rendszerek tesztelésére anélkül, hogy provokatív módon átrepülnének egy másik ország felett” – mondta Joseph Dempsey, a londoni Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének védelmi és katonai elemző munkatársa.
Kim Dong-yub, a szöuli Észak-Koreai Tanulmányok Egyetem professzora szerint az adatok azt mutatják, hogy a csütörtöki valószínűleg egy Hwasong-17-es rakéta, mely maximális hatótávolsága körülbelül 15.000 kilométer lehet, ami elméletileg elérheti az Egyesült Államokat, attól függően, hogy mekkora az általa szállított robbanófej súlya – ez körülbelül 3000 kilométerrel több, mint a korábbi, Hwasong-15-ös rakétáé.
A potenciálisan megnövelt hatótáv ellenére Kim szerint Phenjan még nem bizonyította, hogy képes elsajátítani azt a technológiát, amely ahhoz szükséges, hogy egy robbanófej sikeresen visszatérhessen a Föld légkörébe a repülés utolsó szakaszában.
Phenjan legutóbbi, február 26-i és március 4-i indítása valószínűleg egy új ICBM rendszer tesztelését szolgálta – közölte az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma a hónap elején.
Az Egyesült Államok Indo-Csendes-óceáni Parancsnoksága a hónap elején bejelentette, hogy az Egyesült Államok fokozza az Észak-Koreával kapcsolatos “hírszerzési, készenléti és megfigyelésgyűjtési tevékenységet” a legutóbbi rakétakilövéseket követően.
A lépés a Biden-kormányzat jelzése, hogy meg kell erősítenie katonai pozícióját annak érdekében, hogy az Egyesült Államok és a térségbeli szövetségesei, például Dél-Korea és Japán védve legyenek Észak-Korea rakétakísérleteivel szemben.
A parancsnokság közölte, hogy “intenzívebb hírszerzési, megfigyelési és felderítési tevékenységeket rendeltek el a Sárga-tengeren, valamint a ballisztikus rakétavédelmi erők fokozott készültségét a régióban”.
A hónap elején az amerikai hadsereg gyakorlatokat szervezett a Koreai-félszigeten és környékén, beleértve a ballisztikus rakétavédelmi rendszerek szimulálását.
Az amerikai hadsereg 35. légvédelmi tüzérdandárja egy távirányítású helyszínre költözött, “elfoglalta háborús védelmi pozícióját, átvette a Patriot rakétarendszert és szimulált harci forgatókönyv szerint végrehajtott lég- és rakétavédelmi műveleteket” – áll a koreai amerikai erők sajtóközleményében.
Az amerikai haditengerészet 7. japán flottája pedig a USS Abraham Lincoln repülőgép-hordozóról felszálló F-35 és F/A-18 vadászrepülőgépek, valamint a régióban állomásozó amerikai légierő egyéb eszközei segítségével mutattak be erődemonstrációt a Sárga-tengeren Dél-Korea nyugati partjainál.
Érdemes elolvasniA legújabb rakétakísérlet balul sült el Észak-Koreában, a fővárost is veszélyeztették
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon