Putyin aláírta: holnaptól rubelben kell fizetni a gázért
Vlagyimir Putyin aláírta azt a rendeletet, amely szerint a „barátságtalan” országoknak “rubelszámlát kell nyitniuk az orosz bankokban” péntektől, hogy orosz valutában fizessenek a gázért, írja a BBC.
“Senki nem ad el nekünk semmit, és mi sem fogunk jótékonykodni – vagyis a meglévő szerződéseket leállítják” – mondta az orosz elnök.
Putyin követelését a nyugati szankciók által sújtott rubel felemelésére tett kísérletnek tekintik.
A nyugati cégek és kormányok elutasították Oroszország azon követeléseit, hogy rubelben fizessenek a gázért, mivel megszegték a meglévő, euróban vagy amerikai dollárban rögzített szerződéseket.
Amióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, a nyugati nemzetek gazdasági és kereskedelmi szankciókat léptettek életbe Oroszországgal szemben, de az Európai Unió nem tiltotta be az olaj vagy a gáz importját, ellentétben az Egyesült Államokkal és Kanadával, mivel tagállamai erősen függnek az orosz energiahordozóktól.
Az EU gázának 40 százalékát és olajának 30 százalékát Oroszországból szerzi be, és nincs egyszerű alternatívája, ha az ellátás megszakad. Eközben Oroszország jelenleg napi 400 millió eurót (340 millió fontot) kap a Nyugat felé irányuló gázeladásokból és nincs mód arra, hogy ezt az ellátást más piacokra irányítsa át.
Putyin kijelentette, hogy a rubelre való átállás Oroszország szuverenitását kívánja erősíteni és minden szerződésben foglalt kötelezettségét betartja, ha a nyugati nemzetek is így tesznek.
Németország szerint a Putyin által bejelentett változtatás „zsarolásnak” minősül.
Robert Habeck német gazdasági miniszter sajtótájékoztatóján azt mondta, még nem látta Putyin új, aláírt rendeletét.
„Ami a fenyegetést, követelést vagy ellenszolgáltatást – már nem lehet tudni, minek nevezzük – illeti, hogy rubelben fizetni kell, számunkra kulcsfontosságú a szerződések betartása” – mondta.
Olaf Scholz német kancellár külön kijelentette, hogy a német vállalatok továbbra is euróval fizetnek az orosz gázért a szerződésekben foglaltak szerint.
A Putyin által aláírt utasítás azt jelenti, hogy az orosz gáz külföldi vásárlóinak számlát kell nyitniuk a Gazprombankban és eurót vagy amerikai dollárt kell utalniuk rá.
A Gazprombank ezt követően ezt rubelre váltja át és átutalja a Gazpromnak.
Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter nem kívánta kommentálni a legutóbbi orosz rubelfizetési követelésekkel kapcsolatos technikai részleteket.
Elemzők szerint, ha az országok rubelben fizetik meg a gáz árát, az támogatni fogja az ország valutáját, amely az invázió után meredeken esett, de kezdett talpra állni.
A bejelentés azután történt, hogy Moszkva szerdán enyhíteni látszott álláspontján a rubelfizetések követelésével kapcsolatban, mondván, hogy ezeket fokozatosan vezetik be.
Németország és Ausztria a gázellátási zavarokra való felkészülés érdekében vészhelyzeti terveket dolgozott ki.
Németország, amely gázának mintegy felét és olajának egyharmadát Oroszországból szerzi be, felszólította állampolgárait és a vállalatokat, hogy csökkentsék a fogyasztásukat, számítva az esetleges ellátási hiányokra. Ausztria, amely gázának mintegy 40 százalékát Oroszországból importálja, szigorítja a piac ellenőrzését.
A meglévő gázvészhelyzeti terv értelmében a „korai figyelmeztető szakasz”, amelyet Németország és Ausztria is elkezdett, az első a három lépés közül, amelyek célja az ország felkészítése egy várható ellátási zavarra. Az utolsó szakaszban a kormányok bevezetnék a gázadagolást.
Bulgária, amely gázának 90 százalékát importból szerzi be az orosz Gazprom cégtől, pályázatot írt ki földalatti fúrásokra annak részeként, hogy csaknem megkétszerezi az ország gáztároló kapacitását és felkészül az esetleges ellátási zavarokra.
Míg az Egyesült Királyságot nem érintené közvetlenül az ellátási zavar, mivel gázának kevesebb mint 5 százalékát importálja Oroszországból, az európai kereslet növekedésével a globális piacokon emelkedő árakat valószínűleg megszenvednék.
A brit kormány közölte, hogy nem tervez rubelben fizetni az orosz gázért.
Érdemes elolvasniCsütörtökön kiderülhet, hogy megszűnik-e az orosz gázkereskedelem Európa felé
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport