A nyugati határ védőbástyája – Mosonmagyaróvár vára
Moson vármegyét Szent István király hozta létre az államalapítás és a királyi vármegyerendszer megszervezése idején Mosonvár központtal, ami később a szomszédos Magyaróvárra tolódott. Területén ma Magyarország, Ausztria és Szlovákia osztozik. Az 1950-es kommunista közigazgatási átszervezések következtében az egykori megyeszékhely, Mosonmagyaróvár vesztett súlyából, a térség fővárosa pedig Győr lett.
Az írott források szerint Magyaróvár története az 1250-es években vette kezdetét, amikor a Győr nemzetségből származó Konrád, királynéi asztalnokmester, borsodi ispán, pohárnokmester, baranyai szolgabíró öröklött birtokán, a Sár folyó (Lajta) hídjánál az ország határainak védelmére várat emelt.
Mosonmagyaróvár óvárosának északnyugati részén helyezkedik el a késő középkori vár ma is álló épületegyüttese, amelyben jelenleg a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara működik.
A szabálytalan, ovális alakú külső várfalon belül áll az ötszögű, négy saroktornyos, belső udvaros várépület. Az épülettömb mostani állapota 19. században alakult ki, ekkor húzták fel még egy szintet az 1600-as évek elején már biztosan álló első emeletre. A kora újkorra a várost és a várat olaszbástyás védelmi rendszerrel vették körül, két bástya a várat, további hat pedig a várost védte. Ezen kívül széles és mély várárkot, valamint földsáncot is kialakítottak, a sáncban később kazamatákat létesítettek. A várfal vegyes falazású, a kaputoronynak nevezett építménye jelen állapotában 16. századi.
A vár a nyugati határszéli elhelyezkedéséből adódóan szerepet kap a középkori németekkel és csehekkel vívott háborúkban, de Károly Róbert kiskirályokkal szemben folytatott harcainak is színterévé válik. A török ellen folytatott küzdelmek Győr eleste után érik el a környéket, ami Pozsony és Bécs megközelítése miatt kulcsfontosságú stratégiai pont, így kerülnek falai alá a török katonaságon túl Bocskai István és Bethlen Gábor hadai is. A Rákóczi-szabadságharc alatt a királyi-császári erők tartják ellenőrzés alatt, a kurucság inkább portyák vezetéseivel zaklatja folyamatosan Magyaróvár területét. A harcok elmúltával a vár katonai jellege megszűnik, Bél Mátyás a híres történelem- és földrajztudós írja róla: „megvannak még a régi várbástyák, a belső épületeket azonban az újabb időkben csűrökké és magtárakká alakították át.”
Mosonmagyaróvár egyike azon kevés hazai várunknak, amely nem csak romjaiban található és tekinthető meg, hanem jelentős ép részekkel rendelkezik. A vár egyediségét az adja, hogy katonai erődítményként szolgált a XVIII. századig, és a XIX. század elején oktatási intézménnyé alakult.
A kulturális örökségvédelem jegyében tavaly nyári átadással megvalósult a vár részbeni rekonstrukciója és állagmegóvása. A most lezárult projekt fő célja a jelentős diákélettel bíró épület további, turisztikai hasznosítása, valamint a meglévő gyűjtemény innovatív, interaktív elemekkel és eszközökkel való bővítése volt.
A rekonstrukciót megelőző vizsgálat közben több mint félezer éves gótikus lelet került elő a vár falából. A magyar építészettörténetben ritkának számító eredeti kőfaragvány az 1400-as évek első felében készülhetett és a Szentgyörgyi-Bazini család csillagos címerét ábrázolja.
Érdemes elolvasniA Tenkes kapitányának mítoszvilága – Siklóson jártunk
Mosonmagyaróvár, az egykori megyeszékhely, a Győr, Pozsony, Bécs háromszög centrumában fekszik. A határok közelsége, és a rajta átfutó utak fontos gazdasági, pénzügyi, idegenforgalmi, közlekedési, ipari és kereskedelmi központtá teszik, mely egykori híres erődítésén túl szép belvárosával, gyógyvízével, horgászparadicsomával várja az idelátogatót.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban