Így fizetünk az orosz gázért euróban, ami rubellé változik
Magyarország az energiaellátását a jövőben is biztosítani fogja, így nem szavaz meg olyan javaslatot, mely akár a kőolaj-, akár a földgázszállításokra vonatkozó szankciókat tartalmazna – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxembourgban, az uniós tagországok külügyminiszterei ülésének szünetében hétfőn.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: Magyarország nem engedi meg senkinek sem, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg.
“Magyarország energiaellátásának biztonsága szempontjából semmilyen kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak” – fogalmazott a miniszter, majd hozzátette: a kőolaj- és földgázimportra vonatkozó szankciók a magyar gazdaságot leállítanák, aránytalan károkat okoznának Magyarország számára.
Az Oroszországból származó energiahordozóknak az orosz fizetőeszközben, rubelben történő kifizetésére vonatkozóan közölte: megvan a megoldás, amellyel Magyarország nem sért semmilyen uniós szankciós intézkedést, és mégis biztosítani tudja az ország földgázellátásának biztonságát. Elmondta, az illetékes vállalatok szerződéseinek módosítása zajlik, noha azokban már szerepel, hogy a kifizetések tekintetében át lehet térni az eurótól eltérő pénznemre. Kijelentette: a megoldás semmilyen uniós szankciós intézkedést nem sért. A kétoldalú szerződések birtokában Magyarország nem látja szükségét annak, hogy az Európai Unió bármilyen közös fellépést, összehangolt pozíciót hozzon létre a kérdésben – szögezte le.
Az MVM leányvállalata, a CEEnergy euróban fogja elutalni a pénzt a még nem blokkolt orosz Gazprom Banknak, ahol majd a pénzintézet egy másik számlára átkonvertálja rubellé a beérkezett magyar utalást.
Így végül az euró rubellé változik. Ezzel a kiskapuval igazából Putyin elnök rendeletét sem sérti meg Magyarország, hiszen bár Oroszországba euróban érkezik meg az összeg, az orosz bank átváltja.
Így persze az orosz elnök elsődleges szándékát, az orosz valuta erősödését nem éri el, de legalább bevételhez jut Oroszország.
Nyugati szankciók
Több szakértő is elmondta már az elmúlt hetekben, hogy a nyugati hatalmak szándéka egyértelmű: Putyin elnök vérengzését csak abban az esetben lehet megállítani, ha az orosz gazdaság megrogy, és Moszkvának nem lesz elegendő ereje a háborút finanszírozni. Az eddigi bevezetett szankciók közül van, amelyik gyorsan fejti ki a hatását, ilyen volt a SWIFT globális bankközi fizetési rendszerről (részletek itt) való lekapcsolása Oroszországnak, de számos olyan csapást mértek az orosz gazdaságra, ami közép vagy hosszútávon fejti ki majd a hatását.
Még március végén a világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport kormányai felszólították az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó vállalatokat, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért. A most kitalált kiskapu viszont nem valószínű, hogy elnyeri a világ legerősebb állmainak a tetszését, hiszen az orosz gazdaság elszigetelését így nem tudják elérni.
Ez a fajta szürke zóna tehát zátonyra viheti a kapcsolatokat a G7 országaival (Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Kanada), amit vélhetően nagyon nem szeretne egy ország sem a világon.
Szijjártó közölte továbbá,
a földgáz- és kőolajszállítás uniós szankciók alóli mentessége mostantól nem csak az uniós tagországokra, hanem a tagjelölt országokra, köztük a Nyugat-Balkán országainak jelentős részére is vonatkozik.
Út Moszkvába
Szijjártó Péter az osztrák kancellár, Karl Nehammer hétfői moszkvai látogatására vonatkozóan azt mondta: minden Oroszországgal történő kapcsolatfelvételnek örülni kell, mert a személyes kapcsolatfelvételek a diplomácia továbbélését biztosítják, és reményt adnak arra, hogy egy idő után diplomácia úton a háborúnak véget lehet vetni.
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon