Kéménybe szorult a részeg török katona – bemutatjuk a ferde tó épített örökségeit
A Fertő tó Magyarország északnyugati részén található. Az Ausztria és Magyarország határán fekvő szikes tó Közép-Európa harmadik legnagyobb állóvize, legnagyobb része ma már Ausztriához tartozik, de a határok átjárhatósága révén egységes egészet alkotó tájegység, melynek sajátos élővilága miatt mindkét oldala nemzeti park. A “fertő” szó lapos, növényekben gazdag, sekély vizű tavat jelent.
A Fertő tó környéke Magyarország legszelesebb vidékei közé tartozik. A szél a Fertő sekély vizét északról a déli partok felé nyomja, ami miatt egy furcsa jelenség figyelhető meg: ha a szél huzamosabb ideig egy irányba fúj, akkor szélirányban jelentősen növekszik a vízszint magassága, és a tó ferdévé válik.
Fertőrákos, Fotó: Mayer Jácint
Túránkat Fertőrákoson kezdjük, mely Sopron nagy városa mellett egy egyházi kiváltságokkal rendelkező, önálló súllyal bíró település maradt. A győri püspök vásártartási jogot szerzett, és városfallal vette körül itteni rezidenciáját, mely az 1700-as évek közepén kapta jelenlegi arculatát. A község legismertebb turisztikai attrakciója a kőfejtő, ami egyfajta kőzettani bemutató és nagy belső tereinek, valamint kiváló akusztikájának köszönhetően barlangszínházként is funkcionál.

Ruszt, Fotó: Mayer Jácint
Észak felé haladva a tó partján Ausztria Burgenland tartományába érünk és Fertőmeggyest elhagyva, a történelmi Magyarország legkisebb szabad királyi városába, Rusztra érkezünk. A 17. századi városkép a mai napig hiánytalanul, számos műemlékkel, városfallal határolva, szőlővel-borral és minden kéményén gólyafészekkel várja a turistákat.
A térség fővárosának az Esterházyak otthona, Kismarton tekinthető. A nagyjából 15000 lakosú kisváros különleges hangulatot áraszt. A tekintélyes főúri kastély mellett érdemes a középkori városfallal ölelt belváros régi házai közt tenni egy kis sétát, megnézni a település nevét adó Szent Márton-dómot lőréses tornyával, Haydn lakóházát vagy mauzóleumát, valamint a kastélyparkot.

A kéménybe szorult török, Fotó: Mayer Jácint
Következő célpontunk a 17. századi városfallal körülvett csendes kis város, Feketeváros. A település vicces jelképe egy kis ház kéményéből kiemelkedő török katona. A hagyomány szerint 1532-ben, amikor az oszmán megszálló csapatok már elhagyni készültek a várost, az egyik török éppen a részegségét aludta ki. Mivel félt a feketevárosi parasztoktól, a kéményben bújt el. Ezek azonban ráleltek, és a kandallóban rakott tűzzel kényszerítették, hogy a kéményen másszon ki.

A Török-torony Fertőszéleskúton, Fotó: Mayer Jácint
Utunkat folytatva, Fertőszéleskúton áthaladva, érdemes a főút mellett a hadászati megfigyelésre emelt Török-tornyot, valamint a régi 13. századi alapokra épített, kerítőfalas Szent Kunigunda-templomot meglátogatnunk.

Nezsider, Fotó: Mayer Jácint
A tó legészakibb pontja a német nevéből – Neusiedl – áthallással keletkezett Nezsider városa. Az eredetileg magyarul Szombathelynek nevezett település legmagasabb kilátó pontja maga a vár, ahonnan a Fertő egész térsége megcsodálható. Nezsider, a tó keleti partszakaszával együtt, már a történelmi Moson vármegye területéhez tartozott.
Dél irányában áthaladunk Boldogasszony kis városán. A búcsújáróhelyként elhíresült templomát Esterházy Pál herceg építtette, mely már a 13. századtól is ismert Mária kegyhely volt. Ma a Fertő tó környéki barokk templomok legdíszesebbike.

A fertődi Esterházy-kastély, Fotó: Mayer Jácint
A jelenlegi magyar-osztrák határt átlépve, ismét Magyarországra érvén Fertődre érkezünk, a magyar Versaillesba. A kastélyegyüttes a XVII. századi kisebb főúri rezidencia épületeinek felhasználásával 1762-84 között épült, barokk, rokokó és copf stílusban. Kiépítése és fénykora Esterházy „Fényes” Miklós herceghez kötődik, aki 1762-től haláláig, 1790-ig folyamatosan munkálkodott rajta, hogy létrehozza az uralkodói udvarokhoz mérhető palotáját.

Érdemes elolvasniVárkörút Sopronban – séta a középkor városában
A Fertő vidéke hosszabb időtöltésre ajánlott, ami biciklitúrával, strandokkal, és hasznos kulturális lehetőségekkel várja az idelátogatót.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk