Napi cukiság: törpevíziló kisfiú született a nyíregyházi állatparkban – VIDEÓ
A Facebookon tette közzé legújabb kis lakója érkezését a Sóstó ZOO. A mindössze 7 hetes „apróság” a Gerzson névre hallgat (illetve valószínűleg nem hallgat, de lehet, hogy később majd fog).
Mint írja az állatkert, a törpevíziló a kipusztulás szélén lévő, igen ritka vastagbőrű, az ötször nagyobb 1.5 tonnás nílusi rokonával ellentétben, már csak nagyon kis területen őshonos. Mindösszesen kétezer egyed él belőle Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben.
Állományát leginkább az erdőpusztítások, az élőhelyek csökkenése és a vadászat veszélyezteti, ezért nagyon fontos, hogy zárt tartási körülmények között, koordinált tenyészprogram keretében szaporodjanak.
A Nyíregyházi Állatparkban élő tenyészpár, 2009 óta él a Nyíregyházi Állatparkban, Broutille (23) a nőstény Franciaországból, míg párja Hamlet (15), Dániából került az Európai Fajmegőrzési Program keretében a SóstóZoo-ba.
A törpevíziló pár igen sikeres, hiszen már negyedik alkalommal születik utódjuk, a 2011-ben, a 2015-ben és 2017-ben született borjak már egy másik állatkertben élnek.
Broutille, az anyaállat jelen esetben is nagyon gondos, naponta 4x-5x szoptatja a 190 nap után világra jött kicsinyét, aki már elkezdte a szilárd táplálékot fogyasztani, ami szénából, zöldség- és gyümölcsfélékből áll.
A park legújabb kisállata Gerzson napján született, így gondozói ezt a nevet adták neki. Születésekor 6 kg-os volt, majd 2 hetesen 13kg, és
azóta is rohamtempóban növekszik, naponta kb. negyed kilogrammal nő a testtömege
a jelenleg 7 hetes állatnak, aki ivarérett korában akár 250- 300 kg-os is lehet.
Míg rokonát, a nílusi vízilovat már az ókorban is ismerték, a törpevíziló az egyik legkésőbb, a 19. század végén felfedezett nagytestű emlősfaj. Ennek az az oka, hogy rejtett életmódot folytató, félénk állat s a fehér ember által nem járt nyugat-afrikai esőerdők mélyén él. Nemcsak testalkata, de szociális viselkedése és életmódja is eltér nagytestű rokonától. A törpevíziló magányos életmódot folytat és előszeretettel tartózkodik a szárazföldön, veszély esetén sem a vízbe menekül, hanem a sűrű bozótosba.
Az állat születése különlegességnek számít, mivel az elmúlt 12 hónapban mindösszesen 14 egyed jött világra a világ állatkertjeiben, ráadásul hím ivarú utód sokkal ritkábban születik, mint nőstény.
A Nyíregyházi Állatpark hazánk egyik legnagyobb és legszínvonalasabb ilyen létesítménye, mintegy 500 állatfaj közel 5.000 egyede található meg náluk.
Áraik, nyitva tartásuk és minden további információ a www.sostozoo.hu oldalon érhető el.
Érdemes elolvasniBrit háborús veterán mentett ki egy oroszlánt és egy farkast egy ukrán állatkertből – KÉPEK
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban