Képgaléria: Miért vonult ki több ezer ember egy kosár étellel a csíkszeredai főtérre?
A hagyomány szerint a katolikus hívők a húsvéti sonkára, kalácsra, tojásra és a borra kérnek áldást. Két év rendhagyó ételszentelés után újra a megszokott formájában vonultak a csíkszeredai főtérre.
Húsvét vasárnapján a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda központjában tartották, és ennek megfelelően ismét rendezett sorokban várta több ezer hívő a Szabadság téren az ünnepi ételek megszentelését, írja a Székelyhon.ro.
Az elmúlt két esztendőben rendhagyó módon szervezték meg az ételszentelést a koronavírus-járvány miatt: 2020-ban csak élő közvetítés által kapcsolódhattak be a hívek a szertartásba, tavaly pedig kibővült helyszínen, keresztet formálva sorakoztak fel a hívek a Kossuth Lajos utcán és a Temesvári sugárúton, kötelező maszkviselés és kétméteres távolságtartás mellett.
Idén azonban a veszélyhelyzet feloldása lehetővé tette, hogy ismét a megszokott módon ünnepelhessenek a csíkszeredaiak, reggel nyolc órára a megszokott formában, rendezett sorokban több ezren sorakoztak fel megszentelésre váró kosaraikkal a Szabadság téren.
A húsvétvasárnapi ételszentelést Tamás József, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye nyugalmazott püspöke celebrálta.
„Általánosságban elmondhatjuk azt, hogy a húsvét a megújulásról szól. Nagyon sok olyan liturgikus cselekedetet kísérhettünk végig az elmúlt napokban, melyek éppen erről a megújulásról beszélnek. A testi eledel megszentelése is tulajdonképpen ugyanilyen irányba mutat. Egyrészt felelevenítjük a választott nép vándorlását a pusztában, de ugyanakkor ismét az élet istenéhez fordulunk, aki nemcsak a testi táplálékot adja a mi számunkra, hanem a lelkünk táplálékát is. A húsvéti sonka, bárány, tojás, kalács a testet táplálják ugyan, de az ünnep alkalmával emlékeztetnek bennünket a megváltásra, Jézus Krisztus kereszthalálára és feltámadására, amely számunkra az új élet kezdete. Ilyen szempontból tehát nemcsak megszentelt eledelt fogyaszthatunk, hanem mi magunk is megszentelődhetünk. Dicséretes, hogy ezt családok is vállalják, s így a család is megszentelődik az ünnep alkalmából. Ezt kívánjunk, hogy rajtunk keresztül megújuljon a környezetünk és az egész világ”,
fogalmazott a nagyváradi egyházmegye főpásztora.
- ez is érdekes lehet: 7 tipp a húsvéti túlevés ellen
A szentelésre szánt ételeket általában szépen feldíszített kosarakba teszik a hívek, és erre az alkalomra készített terítővel takarják le. A kosárba gyertyát is tesznek, amit később, hasonlóan a sóhoz, szentelményként használnak.
A szentelés után a hívek sietnek haza, hogy otthon feltálalják a megszentelt ételt.
A szentelt ételnek különös jelentősége van, mert megvédi a híveket a hosszú böjt utáni mértéktelenségtől.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban