Japán beszólt Oroszországnak a II. világháborúban elfoglalt szigetek miatt
Japán a pénteken közzétett éves diplomáciai jelentésében azt a négy szigetet, amelyek tulajdonjogát illetően évtizedek óta vitát Moszkvával, „Oroszország által illegálisan megszálltnak” nevezi.
Ez jóval erősebb nyelvezetet jelent, mint a korábbi években, illetve kiemeli, hogy a két fél között az ukrajnai orosz invázió miatt fagyos a viszony.
A külügyminisztérium által kiadott, Japán külpolitikájáról szóló éves jelentés, a Diplomatic Bluebook közel két évtized után először használja ezt a megfogalmazást. Japán, amely mindez idáig azért küzdött, hogy javítsa kapcsolatait Moszkvával és visszaszerezze az irányítást a Kuril-szigetek felett, korábban lágyabb hangnemet ütött meg a viták során.
“Az „északi területek” egy szigetcsoport, amelyre kiterjed Japán szuverenitása és szerves részét képezi az ország területének, de jelenleg Oroszország illegálisan megszállás alatt tartja őket” – áll a minisztérium által kiadott dokumentumban.
Az orosz kézen lévő szigetek körüli vita, amelyeket a volt Szovjetunió a második világháború végén elfoglalt Japántól, mindeddig megakadályozta, hogy a két ország aláírjon egy békeszerződést, amely hivatalosan is véget vetne a háborús ellenségeskedésnek.
A jelentés utoljára 2003-ban használt hasonló kifejezést, de egészen tavalyig tompított a megfogalmazáson, ugyanis a kérdést csupán „Japán és Oroszország közötti legnagyobb aggodalomnak” nevezte, és megjegyezte, hogy „Japán szuverenitással bír” a szigetek felett.
Egy másik területi vitában a minisztérium kijelentette, hogy a japánok által Takesimának nevezett szigetet „illegálisan megszállta” Dél-Korea, amelyet ők Dokdónak nevezi.
Szöul tiltakozott amiatt, hogy Japán „ismétlődően jogtalan szuverenitási követeléseket emel be Dokdoval szemben” és a szigetre Dél-Korea területének szerves részeként tekintenek. A közlemény szerint Tokió ismételt állításai „semmiképpen sem segítik elő a két fél közötti jövőorientált kapcsolat kialakítására irányuló erőfeszítéseket.”
Japán egyetért az Oroszországgal szembeni szankciókkal, sőt, Tokió igyekszik nagyobb szerepet vállalni az Oroszország elleni nemzetközi erőfeszítésekben, mert aggódik egy esetleges kelet-ázsiai invázió hatásai miatt és tart Kína egyre határozottabb katonai fenyegetésétől.
Oroszország válaszul bejelentette a Tokióval kötendő békeszerződésről szóló tárgyalások felfüggesztését, amely magában foglalja a vitatott szigetekről szóló tárgyalásokat is.
Érdemes elolvasniKitiltják az orosz sportolókat a világ egyik legrangosabb tenisztornájáról
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon