Kitalálod, melyik öt ország fordít a legtöbbet a katonai kiadásokra? – friss lista
A hadfelszerelésekre, fegyverkezésre és katonai célú technológiai kutatásokra tavaly fordítottak első alkalommal 2000 milliárd dollárnál többet a világ országai a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) hétfői jelentése alapján.
A globális katonai kiadásokról április végén publikált rendszeres éves SIPRI-jelentést a legátfogóbb felmérésnek tekintik világszerte. A kutatóintézet a védelmi költségvetésre vonatkozó hivatalos kormányzati adatokra, valamint más forrásokra és statisztikákra támaszkodva állítja össze jelentését, ami így rendszerint el is tér a NATO és az egyes országok adataitól. Az összegzés magában foglalja a személyzetre, a katonai segélyekre, valamint a katonai kutatásra és fejlesztésre fordított összegeket is.
Hét éve emelkednek a globális kiadások
A SIPRI kimutatása szerint a globális katonai kiadások 2021-ben az előző évhez képest inflációval kiigazítva 0,7 százalékkal 2113 milliárd dolláros rekordra (mintegy 1,94 billió euróra) emelkedtek.
A tavalyi évvel együtt immár hetedik éve sorozatban emelkednek a világ katonai kiadásai.
“Még a koronavírus-világjárvány gazdasági következményei közepette is a globális katonai kiadások újabb csúcsot döntöttek”
– mondta Diego Lopes da Silva, a SIPRI kutatója. Az infláció miatt a növekedési ütem lassult ugyan, az inflációt figyelmen kívül hagyva viszont a növekedés 6,1 százalék volt.
A 2020-as első járványév utáni jelentős gazdasági fellendülés azt jelentette, hogy a katonai kiadások részesedése a globális gazdasági teljesítményben enyhén, 0,1 százalékponttal, 2,2 százalékra csökkent 2021-ben.
Első helyezett: Egyesült Államok
A ranglistát továbbra is Egyesült Államok vezeti. Bár az amerikai katonai kiadások 1,4 százalékkal csökkentek az inflációval korrigálva, a 801 milliárd dolláros (734 milliárd euró) amerikai védelmi költségvetés még ezzel együtt is nagyobb, mint a 10 legtöbbet költő ország közül a többi kilencé összesen.
A kutatóintézet szerint az Egyesült Államok az elmúlt években elsősorban a katonai kutatásra és fejlesztésre összpontosított. Az amerikai kormány többször is hangsúlyozta, hogy fenn kell tartani az amerikai hadsereg technológiai vezető szerepét a stratégiai versenytársakkal szemben, hangsúlyozta Alexandra Marksteiner, a SIPRI szakértője.
Top 5
A katonai kiadásokra legtöbbet fordító öt ország 2021-ben az Egyesült Államok, Kína, India, az Egyesült Királyság és Oroszország volt, amelyek együttesen a globális kiadások 62 százalékát adták.
Kína
Kína nagy lépésekben zárkózik fel a listavezető mögé: 2021-es katonai kiadásai 4,7 százalékkal 293 milliárd dollárra (268 milliárd euróra) emelkedtek a SIPRI becslése szerint.
India
India katonai kiadásai 76,6 milliárd dollárral a harmadik legmagasabbak voltak a világon. Ez 2020-hoz képest 0,9 százalékkal, 2012-höz képest pedig 33 százalékkal nőtt. A hazai fegyveripar megerősítésének ösztönzésére a 2021-es katonai költségvetésben a tőkekiadások 64 százalékát hazai gyártású fegyverek beszerzésére irányozták elő.
Oroszország
Az Ukrajna elleni orosz offenzíva előtti évben Oroszország katonai kiadásai 2,9 százalékkal 65,9 milliárd dollárra (60 milliárd euróra) nőttek, ami megfelelt Oroszország bruttó hazai terméke 4,1 százalékának.
Oroszország nagy bevételre tett szert a fosszilis energiahordozók értékesítéséből, amint azt Lucie Béraud-Sudreau, a SIPRI szakértője kifejtette: “a magas olaj- és gázbevételek segítettek Oroszországnak növelni katonai kiadásait 2021-ben”. Az orosz kiadások csökkentek 2016 és 2019 között az alacsony energiaárak és a Krím félsziget annektálása nyomán bevezetett szankciók miatt, de azóta már több alkalommal is emelkedtek.
További érdekességek
A Krím 2014-es elvesztése óta Ukrajna 72 százalékkal növelte katonai kiadásait. Tavaly viszont a becslések szerint kiadásai 8,5 százalékkal, 5,9 milliárd dollárra, a GDP 3,2 százalékára csökkentek.
2021-ben Irán katonai költségvetése négy év után először nőtt, 24,6 milliárd dollárra. Az Iszlám Forradalmi Gárda finanszírozása 2021-ben tovább nőtt – 2020-hoz képest 14 százalékkal -, és Irán teljes katonai kiadásainak 34 százalékát tette ki.
Katonai kiadásainak a GDP legalább két százalékára növelésére tett ígéretét tavaly nyolc európai NATO-ország érte el, eggyel kevesebben, mint 2020-ban, de ez is jelentős növekedés 2014-hez képest, amikor csak két ország érte el a két százalékos határt.
Németország – Közép- és Nyugat-Európa harmadik legnagyobb költekezője – 2021-ben 56,0 milliárd dollárt költ hadseregére, ami a GDP 1,3 százalékát jelenti. A katonai kiadások az infláció miatt 1,4 százalékkal alacsonyabbak voltak 2020-hoz képest. Ezzel kapcsolatban új hír, hogy még erősebb lesz a német hadsereg, itt egy öt milliárd eurós szerződés.
Nigéria 56 százalékkal növelte katonai kiadásait 2021-ben, és elérte a 4,5 milliárd dollárt. Az emelésre számos biztonsági kihívásra, például az erőszakos szélsőségességre és a szeparatista felkelésekre adott válaszként került sor.
Katar katonai kiadásai 2021-ben 11,6 milliárd dollárt tettek ki, amivel az ötödik legnagyobb költekező a Közel-Keleten. Katar katonai kiadásai 2021-ben 434 százalékkal magasabbak voltak, mint 2010-ben, amikor az ország utoljára 2021 előtt közölt kiadási adatokat.
Magyarország
Hazánk a NATO tagjaként az ígéretek szerint 2024-ben juthat el odáig, hogy a védelmi kiadások GDP-arányosan elérjék a két százalékot.
Ebben a tekintetben Magyarország 2014-ben volt a mélyponton a 0,6 százalékos költéssel, míg 2020-ban már 1,1 százaléknál állt.
A százalékokat tekintve a hivatalos, 2020-as adatok alapján Németországgal és Horvátországgal szerepel közös polcon a magyar honvédség, megelőzve Csehországot és Szlovéniát is.
A kiadások számszerűsítve:
míg 2020-ban katonai kiadások összege elérte a 2,41 milliárd dollárt, addig a 2022-es első előirányzat már meghaladja az 2,86 milliárd dollárt (1000 milliárd forintot).
- ez is érdekes lehet: Tudtad, hogy 65 éves korig behívhatóak katonai szolgálatra a magyar
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon