Újabb orosz bábállam lehet lőporos hordó Európában!
A pesszimistább elemzők szerint Oroszország Moldovát is megtámadhatja az oroszajkú Dnyeszteren-túli lakosság fenyegetettségére és megvédésének szükségességére hivatkozva. A beavatkozás megindoklásához az ürügy már megtörtént, és további feszültségkeltés várható a térségben. Moldova és Románia aggódik.
Dnyeszter Menti Köztársaság
A Dnyeszter Menti Köztársaság (másnéven: Transznisztria) Moldova és Ukrajna között helyezkedik el. A Dnyeszter-mellék elnevezést onnan kapta, hogy a Szovjetunió felbomlása után az önállósodó Moldovától szakadt el egy keskeny földsáv a Dnyeszter folyótól keletre. A függetlenségét erős orosz segítséggel nyilvánította ki (1990. szeptember 2.). Előtte az oroszoknál már többször bevált “demokratikus” népszavazáson tették hivatalossá a függetlenedést.
Transznisztria Moldovával rövid harcot is vívott, de orosz támogatással sikerült megőrizni a függetlenségüket.
1992. július 21-én aláírták a békét, azóta a moldáv hatóságoknak nincs semmilyen beleszólása a terület politikájába. Az új alkotmányt 2000-ben fogadták el, viszont a regnáló rezsim nem ad lehetőséget a demokratikus választásokra, mind az emberi jogok, mind az állampolgári jogok helyzete rossz. Jelenleg hasonló Donyeck és Luhanszk helyzete, de vannak más orosz bábállamok (pl.: Dél-Oszétia, Abházia) a felbomlott Szovjetunió területén. Itt foglalkoztunk a témával: Csatlakozna Oroszországhoz Dél-Oszétia
Hivatalosan Moldovához tartozik a terület, egyetlen ENSZ-tagország sem ismeri el önállóságát.
A helyzet fokozódik
Szakadárok
Hétfőn Moldova nemzetközileg el nem ismert, oroszbarát, Dnyeszteren túli, szakadár területének központjában, Tiraszpolban kézi páncéltörő gránátvetővel lőtték a belbiztonsági minisztérium épületét, robbantások rongálták meg a térségben sugárzó orosz nyelvű rádió antennáit, illetve támadás érte a szakadárok egyik katonai alakulatát.
Gyenyisz Pusilin, az oroszbarát szakadár “Donyecki Népköztársaság” vezetője A RIA Novosztyi orosz hírportál szerint kijelentette, hogy Donyeck megye közigazgatási határainak elérése után “el kell kezdeni az (orosz) művelet következő szakaszát, tekintettel a Dnyeszter melléki területen történt eseményekre és az Oroszoroszági Föderáció Ukrajnával határos régióinak ágyúzására”.
Románia
A román médiát élénken foglalkoztatja a háború közeledésének veszélye, a megszólaltatott elemzők attól tartanak, hogy Oroszország Moldovát is megtámadja az oroszajkú Dnyeszteren-túli lakosság fenyegetettségére és megvédésének szükségességére hivatkozva, írja a Romania Insider.
A Moszkva által gazdaságilag és katonailag is támogatott Dnyeszter-menti szakadár térségben orosz “békefenntartók” állomásoznak.
A román katonai szakértők szerint Oroszországnak az a célja, hogy ezeknek a csapatoknak a segítségével teljesen elvágja Ukrajnát a Fekete-tengertől, illetve visszaszerezze ellenőrzését az immár európai integrációra törekvő volt szovjet tagköztársaság Moldova felett.
A román külügyminisztérium keddi közleményében óvatosságra és önmérsékletre intett, illetve teljes támogatásáról biztosította Maia Sandu moldovai államfő és a chisinaui hatóságok azon törekvését, hogy a helyzetet “felelősen, átlátható módon és kiegyensúlyozottan” kezeljék.
“A feszültség mesterséges és indokolatlan növelése nem szolgálja a Dnyeszter két partján élők érdekeit, kiváltképp a régió jelenlegi biztonsági helyzetében”
– állapította meg a román külügyminisztérium. Az állásfoglalás leszögezi: Románia politikai rendezést támogat a “Dnyeszteren túli probléma” ügyében Moldova szuverenitásának és területi épségének, illetve európai irányultságának tiszteletben tartásával, az ország nemzetközileg elismert határai között.
Moldova
Maia Sandu elnök a moldovai nemzetbiztonsági tanács keddi ülését követően kijelentette:
a térség stabilitásának megingatásában érdekelt, háborúpárti helyi szervezetek provokációjára gyanakszik.
A moldovai kormány szerint az incidens “célja az volt, hogy ürügyet teremtsenek a nem az alkotmányos hatóságok ellenőrzése alatt álló Dnyeszter melletti területen a biztonsági helyzet kiélezésére”.
Európa Tanács
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára, Marija Pejcinovic Buric kedden a testület parlamenti közgyűlésében kijelentette, aggódik a hivatalosan Moldovához tartozó, szakadár Dnyeszter-mellék biztonsági helyzete miatt, és felszólított minden tagországot, hogy tartsa tiszteletben Moldova státusát és területi integritását. Hozzátette, hogy az Európa Tanács segíteni fogja az országot az Ukrajnából érkező hatalmas menekültáradat kezelésében.
Ukrajna lehet minden baj okozója?
Legutolsó cikkünkben az orosz állami RIA Novosztyi arról ír, hogy a helyi hatóságok feltételezik, hogy “három azonosítatlan személy követte el, akik Ukrajna területéről érkeztek”. Ez a híradás azt jelezheti, hogy a szakadárok (és oroszok) Ukrajnát fogják okolni a támadás miatt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű