Német-olasz vita a második világháborús kárpótlások miatt
Németország a Nemzetközi Bíróság elé viszi a náci jóvátételek ügyét Olaszországgal — írta a Deutsche Welle. Németország arra kérte a bíróságot, hogy akadályozzák meg a német tulajdonban lévő római épületek elárverezését.
Az épületek eladásából kívánják finanszírozni a náci háború jóvátételeket Olaszországban. A két ország között régóta vita van az ügyben, 2012-ben a Nemzetközi Bíróság úgy döntött, a náci háborús bűnök áldozatai nem perelhetik Németországot más országok bíróságain.
Berlin szerint ezt a döntést olasz bíróságok azóta nem tartották tiszteletben: huszonöt alkalommal perelték be Németországot olasz bíróságokon, és több esetben a testület úgy döntött, hogy az áldozatoknak német kárpótlást kell kapniuk.
Mivel Németország nem fizetett, Olaszországban most arról zajlik a vita, hogy német állami tulajdonban lévő épületeket árvereznének el, hogy abból kárpótolják a második világháborús áldozatokat.
A kérdésről május végén döntenek. A szóban forgó épületek a Német Régészeti Intézetnek, a Német Történeti Intézetnek, a Goethe Intézetnek és a római német iskolának adnak otthont. Berlin szerint Olaszország sorozatosan séti meg Németország szuverenitását.
Az egyik ügyet, amely nagy figyelmet kapott, az 1944-es, 203 áldozatot követelő civitellai mészárlás kilenc áldozatának családtagjai indították a kárpótlásért.
Németország ugyanakkor azt állítja, már több milliárd eurót fizetett ki kárpótlásként az attrocitásokért, amelyeket a náci Németország követett el a második világháború során.
Érdemes elolvasniNémetek: a háborúnak nagy ára van, de mi megfizetjük ezt az árat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket