Észak-Korea utolérte a világot: megvan az első koronavírusos betegük
Észak-Korea a mai napon ismerte el az első koronavírus-fertőzöttjét. Az ország több mint két évig ragaszkodott ahhoz a széles körben megkérdőjelezett állításhoz, hogy a világjárvány (mindeddig) nem lépte át Észak-Korea határát.
A Koreai Központi Hírügynökség hivatalos közleménye szerint a fővárosban, Phenjanban pontosan nem meghatározott számú, lázas embertől vasárnap gyűjtöttek mintákat, amelyek vizsgálata kimutatta az omikron variáns jelenlétét.
Válaszul Kim Dzsong-Un koreai elnök a városok és megyék lezárására szólított fel, illetve a munkahelyeken is elrendelte az elkülönítéseket, hogy megakadályozzák a vírus terjedését – közölte a KCNA.
Az ország 26 milliós lakossága feltehetően nagyrészt oltatlan, miután a kormány elzárkózott az ENSZ által támogatott COVAX vakcinaprogram által kínált oltásoktól valószínűleg azért, mert ezekre nemzetközi ellenőrzési követelmények vonatkoznak.
Kim a Politikai Hivatal kormányülésén felszólította a tisztviselőket, hogy a lehető leggyorsabban stabilizálják a helyzetet és szüntessék meg a fertőzés forrását, ugyanakkor enyhítsék a lakosságra háruló, a vírusellenőrzés okozta kellemetlenségeket.
A vírusellenes lépések szigorításáról szóló döntés ellenére Kim arra utasította a tisztviselőket, hogy hajtsák végre az ütemezett építkezéseket, mezőgazdasági fejlesztéseket és egyéb állami projekteket, miközben folytassák az ország védelmi helyzetének erősítését a biztonsági vákuum elkerülése érdekében.
Észak-Korea bejelentése a fertőzésekről azután történt, hogy az NK News, egy Észak-Koreával foglalkozó híroldal azonosítatlan forrásokra hivatkozott, akik szerint a hatóságok elzárást rendeltek el phenjani lakosokkal szemben. A dél-koreai kormány azt mondta, hogy nem tudja megerősíteni a jelentést.
Egyelőre nem világos, hogy mekkora kiterjedésű az északi járvány. Korea valószínűleg meg fogja duplázni a lezárásokat, bár a kínai „nulla-COVID” megközelítés kudarca azt sugallja, hogy ez a módszer nem működik a gyorsan terjedő omikron variáns ellen – mondta Leif-Eric Easley, a szöuli Ewha Womans Egyetem nemzetközi tanulmányok professzora..
„Ahhoz, hogy Phenjan nyilvánosan elismerje a koronavírusos eseteket, a közegészségügyi helyzetnek súlyosnak kell lennie” – mondta Easley.
„Ám ez nem jelenti azt, hogy Észak-Korea hirtelen nyitott lesz a humanitárius segítségnyújtásra és békésebb álláspontot képviselne Washington és Szöul irányában.”
Szakértők szerint egy jelentős covid-járvány pusztító hatású lenne Észak-Koreában a rossz egészségügyi rendszer miatt és instabilitást válthat ki, ha más problémákkal, például súlyos élelmiszerhiánnyal párosul.
Észak-Korea korábbi koronavírus-mentességi állítását számos külföldi szakértő vitatta. Dél-koreai tisztviselők szerint ugyanakkor Észak-Koreát valószínűleg elkerülte a kiterjedt járvány, részben azért, mert szinte a kezdetektől szigorú vírusellenőrzést vezetett be.
2020 elején – még mielőtt a koronavírus világszerte elterjedt – Észak-Korea komoly lépéseket tett a kórokozó távol tartása érdekében, amiket „nemzeti létkérdésnek” minősített. A covid tüneteit produkáló embereket karanténba zárták, két évre leállították a határforgalmat és a külkereskedelmet, sőt a feltételezések szerint a határőrök azt az utasítást kapták, hogy válogatás nélkül lőjenek le minden határsértőt.
A szélsőséges zárlatok tovább sokkolták azt a gazdaságot, amely már így is romokban hever a több évtizedes elhibázott gazdaságpolitika és a nukleáris fegyverek és rakétaprogram miatt az Egyesült Államok által eszközölt szankciók miatt, így Kim és kormánya a diktátor 2011-es hatalomátvétele óta a legnehezebb pillanatait éli.
Észak-Korea volt az egyik utolsó olyan hely a világon, ahol hivatalosan nem diagnosztizáltak covid-esetet, miután 2019 végén a közép-kínai Vuhan városában először észlelt vírus minden kontinensre átterjedt, beleértve az Antarktiszt is. Rajta kívül még Türkmenisztán, Közép-Ázsia hasonlóan titkolózó és tekintélyelvű nemzete az, amely egyetlen megbetegedést sem jelentett az Egészségügyi Világszervezetnek, bár állítását külső szakértők erősen kétségbe vonják.
A koreai (valószínűleg) tömeges fertőzések hátterében minden bizonnyal az áll, hogy Észak-Korea januárban kísérleti jelleggel újranyitotta a vasúti teherforgalmat határ menti városa, Szinuiju és a kínai Dandong között, két év után először. Kína egyébként a múlt hónapban leállította a kereskedelmet az Észak-Koreával határos Liaoning tartományban kitört járvány miatt.
Egy másik határ menti tartományban, Jilinben is volt korábban jelentős járvány több tízezer esettel, de azt nagyrészt megfékezték.
Északkelet-Kínában az utóbbi időben ismét jelentős méreteket öltött a koronavírus-fertőzés, amely hetekig tartó lezárásokat eredményezett Sanghajban, valamint kisebb léptékű megbetegedésekről számoltak be Pekingben is, amely szintén számos korlátozással járt.
Szokatlan, hogy Észak-Korea elismeri bármilyen fertőző betegség kitörését, bár Kim időnként őszintén beszél a nemzeti és társadalmi problémákról és a politikai kudarcokról.
Egy 2009-es influenzajárvány idején, amikor az országot még apja, Kim Dzsong-Il irányította, Észak-Korea azt mondta, hogy Phenjanban és az északnyugati határ menti Szinuiju városában kilencen kapták el az influenzát. Egyes külső szakértők azt mondták, hogy akkor a beismerés célja külső segítség elnyerése volt.
Szakértők szerint Kim Dzsong-Un egyelőre nem kért nyilvánosan semmilyen segélyt, beleértve a koronavírus elleni oltást is.
Érdemes elolvasniÉszak-Korea kifejleszthette első interkontinentális rakétáját
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon