Kutatók mesterséges vírust készítettek a rák ellen
Az Imugene Limited és a City of Hope bejelentette, hogy a folyamatban lévő 1. fázisú klinikai vizsgálatának első páciense új kísérleti terápiát kapott, amely egy mesterséges vírust használ a rákos sejtek szelektív elpusztítására.
Az új rákölő vírus, a CF33-hNIS és más néven VAXINIA a tervek szerint olyan embereknél lesz alkalmazható, akiknek előrehaladott rákos elváltozása van.
Állatokon végzett preklinikai kísérletek kimutatták, hogy a terápia hatékonyan csökkenti a tüdő, az emlő, a vastagbél, a petefészek és a hasnyálmirigy daganatainak méretét.
“Korábbi kutatásaink szerint az onkolitikus vírusok serkenthetik az immunrendszert a rák elleni válaszreakcióra és annak elpusztítására, valamint arra ösztönzik védekezőrendszerünket, hogy jobban reagáljon más immunterápiákra, beleértve az ellenőrzőpont-inhibitorokat is” – mondta Dr. Daneng Li, a City of Hope Orvosi Onkológiai és Terápiás Kutatási Osztályának vezető kutatója és adjunktusa.
„Itt az ideje, hogy tovább erősítsük az immunterápia erejét és hisszük, hogy a CF33-hNIS képes javítani a rákkal szembeni harcuk eredményein.”
Az 1. fázisú klinikai vizsgálatok célja a biztonságosság tesztelése és a helyes kísérleti dózis meghatározása emberi alanyokon, az állatokon végzett sikeres preklinikai vizsgálatok után. Az új vizsgálatba 100 olyan áttétes vagy előrehaladott daganatos beteget vonnak be, akik a vizsgálat megkezdése előtt legalább két másik szokásos kezelésben részesültek.
A betegek VAXINIA-terápiát kapnak, mely során a szert vagy intravénásan, vagy közvetlenül a daganatba adott injekcióval juttatják be a szervezetbe.
Amint elegendő beteg megkapta az első, legalacsonyabb adag VAXINIA-t és minden a vártak szerint alakul, a kutatók egy másik immunterápiás antitesttel – a pembrolizumabbal – kombinálják, ami növelheti az immunrendszer rákos sejtekkel szembeni védekezési képességét. A kettő kombinációja hatékonyabbá teheti a terápiát a nehezebben célba vehető daganatok ellen.
“Érdekes módon ugyanazok a tulajdonságok, amelyek a rákos sejteket végül rezisztenssé teszik a kemoterápiával vagy a sugárkezeléssel szemben, egyúttal fokozzák az onkolitikus vírusok, például a CF33-hNIS sikerét” – mondta Yuman Fong, a City of Hope sebészeti onkológiai tanszékének munkatársa, a génmódosított vírus fő fejlesztője.
„Reméljük, hogy ki tudjuk használni a virológia és az immunterápia ígéretes lehetőségeit a legkülönfélébb halálos rákbetegségek kezelésében.”
Az onkolitikus vírusokat kifejezetten arra tervezték, hogy szaporodjanak a rákos sejteken belül, majd elpusztítsák azokat anélkül, hogy károsítanák a normál környező sejteket. Korábbi munkák kimutatták, hogy az onkolitikus vírusok, mint például a CF33-hNIS, stabilak és megfelelő terápiás eszközök, amelyek lehetővé teszik ezen módszer klinikai környezetbe való átültetését.
„A VAXINIA vizsgálatunk első páciensének a kezelésének elindítása jelentős mérföldkő az Imugene és a klinikák számára, akik szembesülnek az áttétes, előrehaladott rákos megbetegedések kezelésének kihívásaival. Yuman Fong professzor és a City of Hope csapata kiemelkedő kutatást végzett. A pozitív preklinikai eredmények mellett hihetetlenül vágyunk arra, hogy kiaknázzuk a VAXINIA-ban és az onkolitikus viroterápiás platformban rejlő lehetőségeket” – mondta az Imugene vezérigazgatója, Leslie Chong.
A klinikai vizsgálat várhatóan két évig tart, a várt eredmény a terápia biztonságosságának felmérése és a tolerálható dózis meghatározása lesz.
Érdemes elolvasniHanghullámokkal gyógyítottak ki patkányokat a rákból – új gyógymód a láthatáron?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon