Donyeckben kreálnak nemzetközi bíróságot, hogy elítéljék a körbekerített mariupoli katonákat
Azok az ukrán katonák, akik Mariupol ostromlott Azovsztal acélgyáránál adták meg magukat, “nemzetközi bíróság” elé kerülnek – közölte hétfőn az Oroszország által támogatott Donyecki Népköztársaság (DNR) vezetője, írja a The Moscow Times.
Mint ahogy mi is megírtuk, az ukrán katonák tömeges megadása az Azovsztal üzemben a múlt héten egy véres, hónapokig tartó harc végét jelentette Mariupol, egy stratégiai fontosságú dél-ukrajnai kikötő ellenőrzéséért. A katonák ellenállása az acélgyárat bekerítő orosz erőkkel szemben a háború egyik szimbólumává vált.
A gyárban végsőkig harcoló katonák között vegyesen voltak ukrán katonák és az Azov zászlóalj harcosai, egy szélsőjobboldali gyökerekkel rendelkező csoport, amely azóta eltávolodott a politikától, és hivatalosan az ukrán hadseregben harcol.
“Nemzetközi” bíróság
Denisz Puszilin, a DNR vezetője az Interfaxnak elmondta, hogy az Azovsztal telephely mind a 2439 foglya jelenleg a szakadár köztársaság területén tartózkodik, írja a Sky News. Az őrizetbe vettek közül 78 nő volt, és azt állította, hogy a harcosok között több külföldi állampolgár is van.
“Azt tervezzük, hogy nemzetközi bíróságot szervezünk a köztársaságban”
– mondta Puszilin. Azt állította, hogy
a törvényszék alapszabálya már “készül”.
Érdemes itt megjegyezni, hogy a “független bíróság” kifejezés egyszer sem hangzott el.
Egy biztos, csupán Moszkva által elismert Donyecki Népköztársaság önjelölt formáció, valójában Oroszországhoz tartozik, és így a tisztességes eljárás kötelezettség látszatát sem képesek fenntartani. A nemzetközi törvényszéket sem hozhat létre egy nem létező állam, arról nem beszélve, hogy várhatóan a Kreml által erősen befolyásolt volt szovjet tagköztársaságok lehetnek tagjai a “nemzetközi” bírói testületnek.
- ez is érdekes lehet: Fájdalom, szenvedés, éhség, nyomorúság, könnyek, félelmek, halál. Ez mind valóságos.
Fogolycserék
Míg Ukrajna fogolycserére törekszik az Azovsztal védelmezőinek hazatérése érdekében, Moszkva nem adott egyértelmű tájékoztatást a harcosok sorsáról.
Leonyid Szluckij vezető orosz tárgyaló szombaton felvetette, hogy az Azov foglyait el lehetne cserélni Putyin bebörtönzött szövetségesére, Viktor Medvedcsukra, és ezt a felvetést később hétfőn Andrej Rudenko moszkvai külügyminiszter-helyettes is elmondta, azonban végül a Kreml visszakozott:
“Már elmondtuk, hogy Medvedcsuk ukrán állampolgár, semmi köze Oroszországhoz, és nem katona. Az Azovsztalnál feladottak esetében pedig a katonákról és a nacionalista formációk tagjairól van szó.”
– mondta újságíróknak Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Az Ukrajnában oroszbarátnak minősített és fogva tartott Medvedcsuk kicserélésére elsőként Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tett javaslatot.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra