Ezért hullanak el olyan könnyen az orosz harckocsik Ukrajnában
Oroszország nekikezdhet a harcjárművek átalakításához és modernizálásához, mivel a védelmi szakértők szerint sok raktáron lévő harckocsi jelenlegi állapotában nem alkalmasak a harcra, írja az Inews.
Ukrajna lerohanása óta több száz páncélozott harcjárművet veszített el Moszkva, ami a tankkészletekkel kapcsolatos spekulációkhoz vezetett. Egyes jelentések szerint Oroszországnak a konfliktus kezdetén mintegy 2800 harckocsija volt, a legalacsonyabb becslések szerint pedig legalább 695-öt veszített el.
Egy másik becslés szerint A Janes, a védelmi és biztonsági hírszerző ügynökség úgy gondolja, hogy Oroszországnak 3600 fő harckocsija van aktív szolgálatban, és eddig körülbelül 500-at veszített el.
Karbantartás hiánya
Bár Moszkva állítólag mintegy 10 000 harckocsit tart raktáron, elemzők úgy vélik, hogy sok közülük koruk vagy a karbantartás hiánya miatt rövid távon valószínűleg nem lesz használható Ukrajnában.
“Tekintettel arra, hogy az üzemben lévő tankjaik nem mutattak magas szintű használhatóságot, tehát alacsony a műszaki és karbantartási szintjük, egy korrupt hadseregben és egy roskatag katonai infrastruktúrában joggal feltételezhető, hogy a raktárban lévő tankok nincsenek jól karbantartva”
– mondta Frank Ledwidge, ügyvéd és volt katonatiszt.
“Nagyon valószínű, hogy közülük nagyon kevés van hat hónapon belül bevethető állapotban”.
Justin Crump, katonai veterán és a Sibylline hírszerzési kockázattal foglalkozó cég vezérigazgatója szerint a tankok megfelelő tárolása “drága, és a korlátozott használat miatt a készletek romlanak”.
Crump úr szerint az orosz harckocsik hagyományosan ellenállóbbak, így valamivel könnyebben tárolhatók.
“A fejlesztés nem fog gyorsan történni; de ahogy ez a konfliktus elhúzódik, láthatunk fejlesztéseket és javításokat, amelyek hatékonyabbá teszik a régebbi járművek nagy készletét.”
“Oroszország képes improvizálni és alkalmazkodni, ahogy a konfliktus során is megmutatkozott, a hatékonyság különböző szintjeihez. Hagyományosan nagy exportpiacuk van a harckocsi-frissítésekre, amelyek a régebbi raktáron lévő járműveik fajtáján alapulnak, így – a szankciókat figyelembe véve – potenciálisan a legjobbat hozhatják ki abból, ami van, annak ellenére, hogy ezek általában romló és öregedő állományok.”
Ledwidge úr, a Portsmouthi Egyetem vezető munkatársa szerint a járműveket robbanásveszélyes reaktív páncélzattal lehetne korszerűsíteni.
“Láthatjuk ezeket a blokkokat, amelyeket a tornyokra helyeznek… robbanásveszélyes reaktív páncélzatnak hívnak, és ez azt jelenti, hogy ha valami hozzáér, akkor felrobban. Ez egy robbanás, amely átirányítja a beérkező lövedék energiáját.”
- ez is érdekes lehet: Putyin Patyomkin hadserege
Munkaerőhiány
Ledwidge úr szerint az orosz harckocsik képességeinek fő problémája a kiképzett személyzet hiánya.
“A háború első napjaiban kétfős legénységgel telepítettek harckocsikat. Kétfős legénységgel aligha lehet tankot üzemeltetni, egy vezetővel és egy lövésszel, és szükség van egy parancsnokra is.”
“Valószínűleg ezt most rendbe tették, és összevonták a zászlóalj-taktikai csoportokat… de ennek az a következménye, hogy nincs elég emberük a harckocsik személyzetéhez”
– mondta, hozzátéve, hogy hónapokig tart a harckocsivezetők kiképzése, és a sorkatonáknak nincs elég tapasztalatuk.
“Nem kell több ezer tank ahhoz, hogy megnyerjünk egy háborút. Csak annyi tankra van szükséged, hogy képes legyél kombinált fegyveres műveleteket végrehajtani. A fő korlátjuk a munkaerő”.
Nick Reynolds, a Rusi szárazföldi hadviseléssel foglalkozó elemzője nem írta le teljesen Oroszország tárolt tankjait.
“A rossz karbantartással és a harckocsi-alkatrészek fosztogatásával kapcsolatban azonosított problémákat, amíg azokat raktáron tartják, sok esetben ki lehetne javítani, és a régebbi járműveket újra használható állapotba lehetne hozni, de ehhez rengeteg pótalkatrészre és időre lenne szükség – valószínűleg egy lassú, több hónapos összehangolt erőfeszítést igénylő folyamatról lenne szó.
“Ha az orosz hadsereg képes lesz rövid távon Ukrajnán belül tartani a talajt és gazdálkodni az erőforrásaival, akkor néhány hónapon belül képes lehet arra, hogy a régebbi felszerelésekből, járművekből és frissen mozgósított tartalékosokból, veteránokból és friss sorkatonákból jelentős második hadtestet állítson fel és alkalmazzon. Természetesen a másik lehetőség, hogy szétesnek a harckocsik, mind képletesen, mind szó szerint. De én még nem írnám le az orosz hadsereget, mint kiégett haderőt”.
Janes elemzője azt mondta:
“Az eddig elvesztett összes tank körülbelül egyharmada, amelyek modernebb, korszerűsített szovjet korabeli harckocsikat képviselnek, a raktáron lévő állomány nagyjavításával és korszerűsítésével körülbelül hat hónap és egy év alatt pótolható. Ezt a termelési ütemet azonban némileg befolyásolhatják a nyugati szankciók – de hogy milyen mértékben, azt nehéz megmondani. Bizonyos elektronikai alkatrészektől eltekintve az orosz harckocsi gyártási és -felújítási képesség nagyrészt önellátónak tekinthető”.
- ez is érdekes lehet: India, a világ legnagyobb orosz fegyvervásárlója is igyekszik szabadulni Moszkvától
Bőven van raktáron
David Betz, a londoni King’s College modern világbeli háborúk professzora kételkedik abban, hogy Oroszországot aggasztja a harckocsik száma vagy az, ahogyan azokat eddig Ukrajnában használták.
“Oroszország tankokat szerezhet a raktárakból, ha mozgósít, amire kevés szándékot mutat. Nagyon kétlem, hogy egyáltalán aggódnának a tankok száma miatt. Sok van nekik, és jó termelésük van, túlterhelési kapacitással.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet