Orbán Viktor ötödik kormányát alakíthatta meg, miután Novák Katalin köztársasági elnök kinevezte a régi és az új minisztereket.
A kormány tagjai kedden a Sándor-palotában vehették át megbízólevelüket államfőtől. Személyükre az Alaptörvénynek megfelelően az Országgyűlés által már korábban megválasztott Orbán Viktor miniszterelnök tett javaslatot. Ezt követően a kormányfő a Parlament előtt mutatta be a minisztereket, akik esküt is tettek.
A kormány megalakulásának utolsó lépéseként szerdán az új államtitkárok is megkapták kinevezési okirataikat a Karmelita kolostorban.
A képek után infók a régi és az új miniszterekről!
Nagy visszatérők és új szereplők a kormányban
Az új kabinetben régi, új és visszatérő arcok is vannak. Egyszerre kap újra lehetőséget a kormány két korábbi „erős embere”, Lázár János és Navracsics Tibor is.
A hódmezővásárhelyi Lázár János 2012 és 2018 között a Miniszterelnökséget vezethette, 2014-ig államtitkári, majd miniszteri rangban. 2018 után – bár képviselő és kormánybiztos maradt – az országos politikából hátrébb húzódott. Most építési és beruházási miniszterként kap lehetőséget.
Navracsics Tibor nemcsak közigazgatási és igazságügyi, majd külgazdasági és külügyminiszter volt, de 2010 és 2014 között miniszterelnök-helyettes is, majd 2019-ig Magyarország európai uniós biztosaként szolgált. Az itt szerzett tapasztalatait kamatoztathatja területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszterként.
A Honvédelmi Minisztérium élén Benkő Tibor vezérezredes nem folytathatja a munkát, helyét Szalay-Bobrovniczky Kristóf veszi át.
Az új miniszter korábban nagykövetként ténykedett Ausztriában, Finnországban és Észtországban is.
Szintén először tehetett miniszteri esküt Csák János korábbi londoni nagykövet, ő a Kulturális és Innovációs Minisztériumot fogja vezetni. Nagy Márton is is „új fiú” a kabinetben, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke a gazdaságfejlesztésért lesz felelős tárca nélküli miniszterként.
Újra esküt tehetett számos eddigi miniszter
Palkovics László már 2018 óta miniszter, minisztériumának nevét azonban újra meg kell szoknia, ezentúl ugyanis nem Innovációs és Technológiai Minisztériumnak hívják azt, hanem Technológiai és Ipari Minisztériumnak.
A Belügyminisztérium élén ezúttal sem történt változás. Pintér Sándor az egyetlen olyan személy, aki Orbán Viktor eddigi összes kormányában miniszteri posztot tölthetett be. A portfólióban viszont jelentős az átalakulás, a megszűnő Emberi Erőforrások Minisztériumából az oktatás és az egészségügy is Pintér irányítása alá kerül.
A titkosszolgálatokat azonban a jövőben már nem ő felügyeli, ezt a feladatot ugyanis a Miniszterelnöki Kabinetirodát eddig és a jövőben is vezető Rogán Antal kapta meg.
A kabinet további tagjai esetében kevesebb izgalommal van dolgunk. A KDNP elnöke, Semjén Zsolt továbbra is miniszterelnök-helyettesként tevékenykedhet. Feladatai elsősorban a nemzet- és egyházpolitikával kapcsolatosak. A Miniszterelnökséget Gulyás Gergely, az Agrárminisztériumot Nagy István, a Külgazdasági és Külügyminisztériumot Szijjártó Péter, az Igazságügyi Minisztériumot Varga Judit, míg a Pénzügyminisztériumot Varga Mihály vezetheti tovább.
Érdemes elolvasniÖtödször választották kormányfővé Orbán Viktort
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban