Hosszú évek óta tartó kudarcos próbálkozások, és állandó súlyingadozás. Ez a jelenség sok mindenkit érint. De miért olyan nehéz lefogyni, és miért nehéz az elért súlyt megtartani? Mi az, amit a legtöbben elrontanak, vagy amit észre sem vesznek?
Az alapprobléma
Az alapprobléma az, hogy mindenféle előkészület nélkül szeretnénk egy vágyott súlyt elérni. Valami alapján kitalálunk egy számot, és ahhoz próbálunk mindent igazítani. De mi alapján gondoljuk, hogy számunkra ez lesz az ideális? Egyáltalán az a fontos, hogy mit mutat a mérleg, vagy az, hogy mit látunk a tükörben, és hogy hogyan érezzük magunkat a bőrünkben? Persze nem baj, ha nem fogadjuk el magunkat túlsúlyosként, sőt! De nem a trendek által meghatározott ideákhoz kell igazodnunk. Hogy ez mennyire káros, erről tanulmányok sokasága készült, és divatszakemberek is nyilatkoznak ennek veszélyeiről.
Viszonyunk az étkezéshez
A másik probléma, ahogy az ételeket és az étkezéseket kezeljük. A legtöbb esetben kétféle hozzáállás figyelhető meg:
- Gyorsan, egyszerűt, mindegy mit
- Sokat, minőségit, finomat
Az első a hétköznapokra vonatkozik. Ilyenkor rohanunk, nem is nézzük mit és mikor fogyasztunk, bedobáljuk a kosárba, szinte az ára sem számít, pár száz forintból, vagy egy-két ezerből megoldjuk az adott étkezést. A második az alkalmakat, hétvégéket tükrözik, amikor megadjuk a módját az étkezésnek, sőt, túlzásokba esünk. Hiszen most van lehetőségünk jól kienni magunkat.
Ilyenkor dolgozik az agyunk jutalmazás központja is, és a dopamintermelés az egekbe emelkedik. Majd hirtelen bezuhan, ami után fáradtság, tunyaság, kajakóma jelentkezik.
Nem túl egészséges. Mind a kettő káros. Sem anyagilag, sem egészségileg nem kifizetődő, és ez az átgondolatlanság hatalmas akadálya egy meglévő túlsúly leküzdésének.
- Ez is érdekes lehet: Tényleg drágább az egészséges életmód?
Miért akarok lefogyni?
Fentebb, már szóba került, hogy fontos lenne meghatározni az okát a fogyásnak. Ha tudjuk, miért is csináljuk, sokkal könnyebb elindulni az úton. Emellett a célokat is ki kell tűzni, ami mindenképp reális kell, hogy legyen. Tehát nem 14 nap alatt strandforma, meg 5 nap alatt kockahas. Ez irreális és elérhetetlen, emellett hosszú távon nem tartható. Szóval a csodadiétákat lehetőleg kerüljük el! Mi a cél, mi az ok, ezt kell először kideríteni!
Egészségügyi problémák
Ha egészségügyi probléma áll a háttérben, tehát például inzulinrezisztencia, cukorbetegség, nőgyógyászati problémák, krónikus bélbetegségek, akkor semmiképp ne divatdiétákkal próbálkozzunk, hanem forduljunk szakemberhez. Ugyanis a súlyfelesleg nyilvánvalóan még tetézi a meglévő problémánkat, de nem kizárólag azt kell csökkenteni, hanem a kiváltó okot megkeresni, és azt kezelni. Ennek csupán egyik eleme egy jól összeállított, személyre szabott étrend, és itt a személyre szabott a hangsúlyos. Ilyenkor mindenképpen kontrollált és szakmailag felügyelt terápia szükséges.
Fogyás bármi áron
Ha a cél a lapos has, és a strandszezonra egy vékonyabb forma, akkor érdemes elgondolkozni, hogy ez megéri-e akkor is, ha az egészségünk látja kárát. Sokan nem gondolják, hogy egy két-három hónapos drasztikus fogyókúra milyen károkat okozhat szervezetükben. Pedig a hosszútávú éhezés, a rosszul megválasztott tápanyagok, a vitamin és ásványi anyag szegény fogyókúrák súlyos problémákat okozhatnak. Felborítják a bélflóra egyensúlyát, a hormonháztartást, stressz alá helyezik a szervezetet.
Pusztán kalóriadeficittel nem csupán testzsírt veszítünk, sőt! Főként izomzatot, hiszen az izmok fenntartása rengeteg energiát igényel, szemben a zsírraktározással. Így kalóriadeficit esetén a feleslegesnek ítélt izomzat lesz az első amitől megszabadul a szervezet.
Mit kell tenned?
Akkor hogyan lehetne megszabadulni úgy a túlsúlytól, hogy az ne épüljön vissza, és mellette egy tartható kiegyensúlyozott étrenddel éljünk?
- Először is ismerd fel, hogy miért fontos az étkezés számodra! Miért, mit, és mennyit eszel? Ehhez nagyon jó egy táplálkozási napló rendszeres vezetése. Látni fogod a szokásaidat, gyakoriságot, mennyiséget, kiváló indulásnak.
- Ne érzelmek hatására étkezz! Ha örülsz, ne étellel, vagy itallal jutalmazd magad! Ha szomorú vagy, ne ételekkel próbáld feldobni a hangulatod. Ez csak egy rövid ideig tartó hormonválasz erejéig működik, de hosszútávon olyan rezisztenciákat okozhat, melyekkel felborítod mind a hormonháztartásod, mind az emésztőrendszered egészséges működését.
- Derítsd ki, neked mi a jó! Nem mindenkinek működik ugyanaz az étrend. Vannak közös pontok, de mivel mindenki teljesen egyedi, ezért ugyanaz két embernél biztosan nem működik. Töltsd ki kérdőívünket, hogy megtudd neked mi a jó, és utána személyre szabott ajánlásokat kaphass!
- Válogasd meg mindig mit eszel! Ne kizárólag az ár vagy a csomagolás alapján válassz! Olvass címkét, hogy tudd mi van abban az élelmiszerben, amit megeszel! Kerüld a feldolgozott termékeket, és fogyassz minél természetesebb összetevőkből álló ételeket!
- Ne csak egy ideig akarj jól étkezni! Ne csak a strandszezonig figyelj az étkezésre, ne engedd el a gyeplőt! Ez nem azt jelenti, hogy egész életedben spártai szigor kell jellemezze étkezésedet, de az esetek 80-90%-ában igenis figyelj oda, mit viszel be a szervezetedbe. Így tartós eredményt érhetsz el, és tarthatsz fenn!
- Kerüld a szélsőségeket! Az 5, 14, 30 napos csodadiéták egészségtelenek. Lehet velük fogyni, de nem lesz sem tartós, sem egészséges. Egy jól összeállított személyre szabott étrenddel is lehet szépen, dinamikusan felesleges testzsírt veszíteni, és közben energizáltan, jó közérzettel élni. Inkább ezt az utat válaszd!
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban