Elkezdődött a fukusimai atomkatasztrófa károsultjainak pere
Csütörtökön kezdődtek a tárgyalások a tokiói bíróság abban a perben, amelyben közel 5 millió dolláros kártérítést követel hat ember, akik még gyerekek voltak a 2011-es japán atomerőmű-baleset idején, és később pajzsmirigyrák fejlődött ki náluk.
A felperesek az atomerőmű üzemeltetőjét perlik, mondván, hogy betegségüket a balesetben felszabaduló sugárzás okozta.
Ügyvédeik szerint ez az első csoportos kereset, amelyet fukusimai lakosok indítottak a katasztrófával kapcsolatos állítólagos egészségügyi problémák miatt.
Az egyik felperes, akit csak egy 20 év körüli nőként azonosítottak, egy paraván mögül azt vallotta, hogy az sorozatos műtétek és kezelések miatt fel kellett adnia az egyetemi tanulmányait.
„A kezelések miatt nem tudtam egyetemre járni, nem tudtam továbbtanulni, hogy később jó állást szerezzek, vagy akár elmenni egy koncertre. Mindent fel kellett adnom” – mondta.
“Szeretném visszanyerni az egészségemet, de ez lehetetlen, bármennyire is szeretném.”
Ő és a másik öt felperes összesen 616 millió jen (4,9 millió dollár) kártérítést követelnek a Tokyo Electric Power Company Holdings-tól.
2011. március 11-én egy 9,0-es erősségű földrengés és az azt követő hatalmas szökőár tönkretette a fukusimai erőmű hűtőrendszereit, aminek következtében három reaktormag megolvadt, és nagy mennyiségű sugárzás szabadult fel. A kritikusok szerint az erőmű üzemeltetőjének tudnia kellett volna, hogy a helyszínen szökőár fordulhat elő.
Ügyvédeik elmondták, hogy a felpereseknél, akik a baleset idején 6-16 évesek voltak és Fukusima különböző részein éltek, 2012 és 2018 között pajzsmirigyrákot diagnosztizáltak.
Az erőmű üzemeltetője azt mondta a bíróságnak, hogy nem voltak kitéve elég sugárzásnak ahhoz, hogy az rákot okozzon. Hivatkozott az erőmű körüli három városból származó 1.080 gyermek vizsgálatára, amelyek kimutatták, hogy körülbelül 55 százalékuk nem volt kitéve nuklerási sugárzásnak, a többi kiskorú közül pedig egyet sem ért több, mint 50 millisievert, ami az erőműben dolgozók éves határértéke.
Az 1986-os ukrajnai csernobili atomkatasztrófát követően a pajzsmirigyrák előfordulásának növekedését tapasztalták a gyermekek körében.
A fukusimai prefektúra kormánya 380.000, a baleset idején 18 éves vagy annál fiatalabb lakoson végzett pajzsmirigyrák-vizsgálatot. Körülbelül 300-nál diagnosztizálták a betegséget vagy annak gyanúját.
Ez az előfordulási arány mintegy 770/1.000.000, ami lényegesen magasabb a szokásos 1-2 esetnél, és csak a balesetből származó sugárzáshoz köthető – mondták a felperesek ügyvédei.
A prefektusi tisztviselők és szakértők szerint a Fukusimában talált pajzsmirigyrák magas szintje csupán a túldiagnosztizálásnak köszönhető, ami szükségtelen kezelésekhez vezethetett.
Kenichi Ido, az egyik ügyvéd azt mondta, hogy ilyesmi az esetek egyikében sem szerepel, és az erőmű üzemeltetőjét felelősségre kell vonni a sugárterhelésért, hacsak nem tudja bizonyítani az ellenkezőjét.
A csütörtökön vallomást tevő felperes azt mondta, hogy öt nappal a szökőár után gyalog ment el otthonról a középiskolába, éppen akkor, amikor a reaktorok az olvadási fázisban voltak.
A meghallgatáson részt vevő három másik felperes is – magánéletük védelmében – egy válaszfal mögül tett vallomást. A közösségi médiában számos bírálatot kaptak, azzal vádolták őket, hogy kitalálják betegségeiket és sértik Fukusima imázsát – közölték az ügyvédek.
Ido elmondta, hogy sok egészségügyi problémával küzdő ember megfélemlítve érzi magát, nem mer felszólalni Fukusimában, és reméli, hogy a per bebizonyítja, hogy összefüggés van a sugárzás és a felperesek rákos megbetegedése között.
Mint mondta, célja, hogy „hogy olyan társadalmat teremtsünk, amelyben az emberek szabadon beszélhetnek nehézségeikről”.
A kormány lassan reagált a válságra, sok helyen elhúzódtak a kitelepítések, mert sokáig nem hozták nyilvánosságra, hogy mi történt az atomerőműben. Az autókkal menekülő lakosok miatt megteltek az utak, így órákig a szabadban rekedtek, miközben a sérült reaktorokból egyre csak terjedt a sugárzás. Sőt néhányan egyenesen a sugárzás irányába indultak, mert arra rendezték be az evakuációs központokat.
Érdemes elolvasni7,3-as erősségű földrengés rázta meg Fukusima környékét
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban