Ez ám a revans: NATO bázis lesz a régi szovjet támaszpontból
Albánia haditengerészeti támaszpontot ajánlott fel a NATO-nak, hogy „ezekben a nehéz időkben” emelje a kis ország értékét a szövetségben – közölte csütörtökön a miniszterelnöki hivatal.
Edi Rama miniszterelnök azt mondta, hogy a fővárostól, Tiranától 180 kilométerre délre fekvő Pashaliman haditengerészeti bázis „hozzáadott értéket” jelenthet a szövetség számára. A szándék komolyságát jelzi, hogy már a felújítási projektet elkészítették.
„Úgy gondolom, hogy ezekben a veszélyes időkben a szövetség fontolóra veheti a NATO haditengerészeti bázisának létrehozását Albániában” – mondta Rama szerdai beszédében.
Albánia, amely 2009-ben lett NATO-tag, csatlakozott az Egyesült Államokhoz és az Európai Unióhoz és elítélte Oroszország ukrajnai háborúját.
A Vlora-öbölben található Pashaliman bázist az 1950-es években építették, majd a Szovjetunió 12 tengeralattjárót állomásoztatott a támaszponton, így ez lett az egyetlen haditengerészeti bázisuk a Földközi-tengeren. A Tirana és Moszkva kapcsolatának 1961-es felbomlását követően a Pashaliman haditengerészeti bázison négy tengeralattjáró és néhány egyéb kisebb katonai hajó maradt.
A bázist 1997-es forradalmi évben lerabolták, amikor Európa akkori legszegényebb országa elvesztette azt a kis pénzét is néhány sikertelen befektetések következtében.
A tengeralattjárók közül hármat eladtak ócskavasnak, csak egyet sikerült megmenteni. A kormány tervei szerint a jövőben múzeumként fogják üzemeltetni.
A Pashalimant később Törökország újította fel, azóta a Jón- és az Adriai-tengeren járőröző katonai hajók haditengerészeti bázisaként szolgál.
A NATO emellett megkezdte Albánia kommunista korszakából származó Kucove légitámaszpontjának korszerűsítését is, amely 85 kilométerre délre található a fővárostól, Tiranától. Ez a későbbiekben lehetővé teszi, hogy azt szövetségi hadműveletekben is lehessen majd használni.
Érdemes elolvasniBrit külügyminiszter: Moldovát fel kell fegyvereznünk
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet