Az ukrán állami vezetés nagyon szeretne már az európai elitklubhoz tartozni, de több nyugat-európai ország türelemre int.
Az orosz invázió kezdete óta sokan, köztük Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is az EU-tagjelölti státusz mielőbbi megadását szorgalmazta Ukrajna számára. Németországban, Franciaországban és más nyugat-európai országokban azonban továbbra is kételkednek abban, hogy meg lehet-e már kezdeni a formális csatlakozási folyamatot, mutat rá a Guardian elemzése.
„Nagyon nehéz lesz nemet mondani, de még nehezebb igent” – foglalta össze egy bennfentes tömören a helyzetet.
A döntés végső soron valószínűleg az európai vezetők személyes találkozóján dől majd el. Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár álláspontja kiemelt fontosságú lehet.
Egyes vélemények alternatív utat javasolnak. Például kötelezettségvállalást arra, hogy később megadják a tagjelölti státuszt Ukrajnának, vagy hogy valamiféle lazább együttműködésben biztosítanak lehetőséget a részvételre.
Komoly ukrán elvárások
Olha Stefanishyna, Ukrajna európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettese szerint bármelyik ilyen megoldás kiábrándító lenne.
„Ha az európai vezetők ugyanazt a tempót folytatnák, mint február 24-e előtt, és ugyanúgy óvakodnának attól, hogy bármivel felbosszantsák Putyint, az az Európa-projekt nagy kudarca lenne”
– mondta el egy párizsi interjúban.
„Ukrajna jogi elköteleződést akar, nem pedig politikai ígéretet” – tette hozzá, és utalt az 1994-es budapesti memorandumra, amelyben Ukrajna annak fejében mondott le lemondott nukleáris fegyvereiről, hogy 2008-ig a NATO tagjává válhat.
„2008 óta három háború volt, ezért felszólítjuk az illetékeseket, hogy fejezzék be az ígérgetést, és helyette kezdjék meg az európai integrációhoz szükséges döntések meghozatalát.”
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy hónappal arról beszélt, hogy Ukrajnának a jelenlegi háborús körülmények között speciális, rövidített felvételi eljárást kell biztosítani az Európai Unióba való belépéshez.
Urusula von der Leyen áprilisi kijevi találkozójukon támogatásáról biztosította Zelenszkijt:
„Kedves Volodimir, a mai üzenetem egyértelmű: Ukrajna az európai családhoz tartozik. Meghallgattuk hangos és egyértelmű kérését. És ma azért vagyunk itt, hogy megadjuk az első pozitív választ.”
A tagjelölti státusz csak az első lépés lenne a teljes jogú tagság megszerzésének hosszú folyamatában. De még ez a döntés is kérdéses. Franciaország, Németország, Hollandia és a skandináv országok ugyanis szkeptikusak.
Emmanuel Macron szerint 20 évbe telhet, amíg Ukrajna EU-taggá válik.
Érdemes elolvasniUkrajna bízik benne, hogy még a nyáron EU-tagjelölt lehet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon