Videón a Concorde méltó utóda, a legújabb szuperszonikus luxusrepülő
A szuperszonikus kereskedelmi repülések újraindítására irányuló verseny közel két évtizeddel a Concorde nyugdíjba vonulása után új lendületet kapott, miután a Bombardier repülőgépgyártó bemutatta legújabb fejlesztéseit.
A kanadai vállalat szerint a fejlesztés alatt álló Global 8000 “a világ leggyorsabb és leghosszabb hatótávolságú, célzott üzleti repülőgépe” lesz.
A Bombardier közleménye szerint a 19 utas befogadására alkalmas, 14 800 kilométeres hatótávval és 0,94 Mach végsebességgel rendelkező repülőgép várhatóan 2025-ben áll szolgálatba.
Egy másik, szintén ennek a gépcsaládnak a tagja, a Global 7500 tesztjármű tavaly májusban egy bemutató repülés során átlépte a hangsebességet, és több mint 1,015 Mach-al száguldott.
A Bombardier fejlesztése az első olyan közlekedési kategóriájú repülőgép, amely szuperszonikus sebességet ért el fenntartható repülési üzemanyaggal (SAF) – mondta a vállalat.
“A Global 8000 repülőgép a Global 7500 kiemelkedő tulajdonságait hasznosítja, és ügyfeleink számára egy új korszak zászlóshajóját kínálja” – mondta közleményében Éric Martel, a Bombardier elnök-vezérigazgatója.
A Global 8000 csak egy a sok fejlesztés közül az utasszállító repülőgépek sebességének növelésére tett számos erőfeszítés érdekében több mint két évtizeddel az ikonikus Concorde nyugdíjba vonulása után.
Tavaly a United Airlines jelentette be, hogy terveik szerint 2029-től ilyen útvonalakat kínálhat, miután megállapodást kötött 15 szuperszonikus repülőgép vásárlásáról.
Eközben a coloradói székhelyű Boom Supersonic befejezte a földi tesztelést az X-B1-en, a 65 és 88 fő közötti ülőhelyre tervezett Overture sugárhajtású repülőgép prototípusán, amely több mint 500, főként óceánokon átívelő útvonalon repül majd, amelyeken az ígéretek szerint a Mach-2,2 sebesség előnyeit élvezhetjük.
Sajnálatos módon azonban nem csak sikerekről lehet beszámolni a témában: a floridai székhelyű légiközlekedési startup, az Aerion hónapokkal azután csődölt be, hogy tavaly nyilvánosságra hozta az Aerion AS3 névre keresztelt Mach 4+ kereskedelmi utasszállító repülőgépének terveit.
Érdemes elolvasniAz éttermekből jöhet a repülőgépek üzemanyaga
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű