Majomhimlő: maszkot és további óvintézkedéseket ajánl az amerikai járványügy az utazóknak
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) megemelte a majomhimlő veszélyességi szintjét, mivel világszerte több mint 1000 esetet azonosítottak.
Bár a majomhimlő kockázata a lakosság számára még mindig alacsonynak tekinthető, az ügynökség most arra figyelmezteti az embereket, hogy utazás közben fokozott elővigyázatossággal járjanak el.
A CDC a hétvégén változtatott a megfogalmazásán. A majomhimlőre vonatkozó utazási közleményében részletezettek szerint a helyzetet mostantól 2-es szintű riasztásnak tekinti, ami fokozott óvintézkedéseket tesz szükségessé. A legmagasabb fokozat a 3-as, amely az érintett területekre történő minden nem alapvető fontosságú utazás megtagadását javasolja.
A majomhimlő vélhetően a rágcsálókban honos, és idén több mint két tucat országban, köztük az Egyesült Államokban, de például Magyarországon is, mintegy 1000 megerősített vagy feltételezett megbetegedés történt.
- kapcsolódó cikkünk: Már Magyarországon is diagnosztizálták a majomhimlőt, ezt kell tudni róla
Az esetek közül sokan a közelmúltban nem utaztak Afrikába, ami arra utal, hogy a vírus máshol is terjedhet az emberek között.
Erre kell figyelni utazás közben
A CDC most arra figyelmezteti az utazókat, hogy kerüljék a beteg emberekkel való szoros érintkezést, különösen azokkal, akiknek bőrelváltozásai vagy nemi szervi elváltozásai vannak. A majomhimlő legjellegzetesebb másik tünete az influenzaszerű betegség. Az embereknek kerülniük kell továbbá az elhullott vagy vadon élő állatokkal, köztük rágcsálókkal való érintkezést; Afrikában kerülniük kell az úgynevezett bozóthús vagy vadon élő állatokból készült termékek fogyasztását; és kerülniük kell az olyan anyagok, például ágyneműk érintését vagy megosztását, amelyek fertőzöttek lehetnek.
Végül a CDC most azt javasolja az utazóknak, hogy viseljenek maszkot, megjegyezve, hogy “a maszk viselése számos betegségtől, köztük a majomhimlőtől is védelmet nyújthat”.
A korai vizsgálatok szerint sok fertőzött személy szexuális együttlét során kaphatta el a betegséget, bár az átvitel pontos mechanizmusa még nem tisztázott. Például a fertőzött személy kiütéseivel való szoros érintkezés útján terjedhet, de elméletileg fertőzött ondóval is terjedhet. És annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a szoros érintkezés a feltételezett átviteli útvonal, a laboratóriumi vizsgálatok arra utalnak, hogy
a vírus cseppek vagy aeroszolok útján is terjedhet.
A múlt héten új bizonyítékok kerültek napvilágra, amelyek arra utalnak, hogy
a vírus már jóval azelőtt is keringett Afrikán kívül, hogy a legutóbbi járványkitöréseket észlelték volna.
És bár jelenleg is folynak a járványok nyomon követésére és a további terjedés korlátozására irányuló erőfeszítések, a szakértők arra figyelmeztettek, hogy lehet, hogy nem lehet megakadályozni, hogy a vírus a világ új részein is megtelepedjen. Ugyanakkor a majomhimlő lényegesen kevésbé fertőző, mint a Covid-19, a másik olyan betegség, amely miatt a közelmúltban széles körű utazási óvintézkedéseket kellett tenni, és hatékony vakcinák és kezelések állnak rendelkezésre ellene.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!