Egy tanulmány szerint a gyakori rémálmok a Parkinson-kór korai jelei lehetnek
A rémálmokat régóta összefüggésbe hozzák a neurológiai betegséggel, különösen a férfiak esetében, de ez az első olyan tanulmány, amely azt vizsgálja, hogy ezek a tünetek a Parkinson-kórra figyelmeztetnek-e, vagy a már kialakult betegség mellékhatásai, tette közzé az EClinicalMedicine-re hivatkozva a ScienceAlert.
A kutatók 3.818, tipikus agyműködésű idősebb férfi egészségi állapotát követték nyomon 12 éven keresztül, és azt találták, hogy a gyakori rémálmokat átélőknél kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki a betegség.
A legtöbb diagnózis a vizsgálat első öt évében történt.
Az eredmények azt sugallják, hogy az idősebb férfiakat úgy is lehetne szűrni Parkinson-kórra, ha megkérdezik őket álmaik tartalmáról.
Ezt követően a korai beavatkozások segíthetnek a fizikai tünetek, például a remegés és az izommerevség kialakulásának megállításában.
A Parkinson-kór elleni küzdelem egyik legnagyobb kihívása a korai diagnózis. Mire a legtöbb ember rájön, hogy megbetegedett, már elvesztette az agytörzs dopamint felszabadító neuronjainak 60-80 százalékát.
Sőt, ugyanezen kutató egy korábbi tanulmánya azt találta, hogy a rémálmokkal küzdő betegeknél ötször nagyobb a valószínűsége a betegség gyors progressziójának.
“Bár valóban előnyös lehet a Parkinson-kór korai diagnosztizálása, nagyon kevés kockázati mutató van, és ezek közül sok igen drága kórházi vizsgálatot igényel, vagy nagyon gyakori és nem specifikus, mint például a cukorbetegség” – magyarázza Abidemi Otaiku, a Birminghami Egyetem neurológusa.
“Bár további kutatásokat kell végeznünk ezen a területen, úgy találjuk, hogy azoknak az egyéneknek, akik idősebb korukban álmaikban változást tapasztalnak – minden nyilvánvaló kiváltó ok nélkül – orvoshoz kell fordulniuk.”
Az alvás és a Parkinson-kór közötti összefüggést a kutatók már évek óta vizsgálják.
A Parkinson-kóros betegek nagyjából egynegyede számol be gyakori félelmetes álmokról a diagnózis felállítása után, néhányan pedig azt mondták, hogy a betegség felismerése előtt már akár 10 évvel is tapasztaltak rossz álmokat.
Korábbi tanulmányok azt mutatják, hogy a Parkinson-kórban szenvedők négyszer nagyobb valószínűséggel tapasztalnak gyakori rémálmokat, mint az általános lenne a populációban.
A Parkinson-kórban szenvedő betegeknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a gyors szemmozgásos alvászavarok, amelyek az álmok megismétlődését okozzák az éjszaka folyamán.
Az alvás közbeni agyi aktivitás mérésére irányuló további kutatások nélkül nehéz megmondani, mi történik biológiai szinten a rémálmokat átélő Parkinson-betegekben.
A Parkinson-kóros férfiak általában nyugtalanítóbb álmokat látnak, mint a Parkinson-kóros nők, de ennek oka továbbra sem világos.
Az egyik hipotézis az, hogy a rémálmok késői megjelenése egyes férfiaknál a neurodegeneráció korai jele.
A nők lényegesen nagyobb valószínűséggel tapasztalnak rendszeres rémálmokat életük minden szakaszában, de 65 éves kor után kiegyenlítődik az arány.
Lehetséges, hogy valami megváltozik a frontális kéregben, amely szabályozza az érzelmeket alvás közben, ahogy a férfiak agy öregszik, ezért a kutatók most azt tervezik, hogy elektroencefalográfiát használnak annak kiderítésére, hogy mi lehet ez a valami.
Érdemes elolvasniFáj a torkod? Sajnos leukémiára is utalhat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban