Vadonatúj, hipermodern tengeri áramfejlesztővel kísérletezik Japán
Japán mérnökök olyan óriási turbinán dolgoznak, amely képes a tengeri áramlatok erejét gyakorlatilag korlátlan energiaforrássá alakítani, tette közzé a ScienceAlert.
Az Ishikawajima-Harima Heavy Industries – mai nevén IHI Corporation – immár több mint egy évtizede foglalkozik a technológiával, 2017-ben együttműködést kezdeményezett a New Energy and Industrial Technology Fejlesztési Szervezettel (NEDO) és együtt hozták létre a projektet.
Idén fejeződött be az eszköz három és fél éves sikeres helyszíni tesztje Japán délnyugati partjainál.
A 330 tonnás prototípust Kairyu-nak hívják – a szó többé-kevésbé „óceáni áramlatra” fordítható. Maga a szerkezet egy 20 méter hosszú törzsből áll, amelyet egy pár hasonló méretű henger egészít ki, amelyek mindegyike egy 11 méter hosszú turbinalapáthoz csatlakoztatott energiatermelő rendszert tartalmaz.
A gép az óceán fenekéhez van horgonyozva, de ezen kívül szabadon mozog a vízben és képes arra, hogy automatikusan megtalálja a leghatékonyabb pozíciót a mélyvízi áramlatok sodrásából származó mozgási energia elektromossággá való átalakításához.
Japán nagymértékben függ a fosszilis tüzelőanyagok importjától, ezért – főleg mostanában – égetően fontos lenne, hogy felhasznált energiájának jelentős részét maga termelje meg. Mivel a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után a közvélemény rosszallása az atomenergiával kapcsolatban egyre erősödik, Japán a technológiai képességeit a megújuló energiaforrások kihasználására használja.
A szigetvilág nem sok lehetőséget biztosít szélturbinák vagy napelemek telepítésére, így a meglévő adottságukat használják ki: a tengert.
A partok mentén egy viszonylag erős, állandó áramlás húzódik, amelyet Kuroshio-áramnak neveznek.
Az IHI becslése szerint, ha ennek az energiáját hasznosítani lehetne, akkor körülbelül 205 gigawatt elektromos áramot lehetne termelni, ami állítása szerint az ország jelenlegi fogyasztásával azonos.
A Kairyut úgy tervezték, hogy nagyjából 50 méterrel a felszín alatt lebegjen – a rajta átfolyó víz biztosítja a szükséges nyomatékot a turbináknak. A lapátok mindegyike ellentétes irányban is forog, így viszonylag stabilan tartja a készüléket.
Körülbelül egy-két méter per másodperces sebességnél nagyjából összesen 100 kilowatt teljesítményt képes leadni.
Egy átlagos tengeri szélturbina 3,6 megawattos teljesítményéhez képest ez kevésnek tűnhet, ám egyelőre a technológia működőképességét tesztelték, márpedig az bizonyítottan sikeres. Hamarosan megépítik a nagyobb változatát is a gépnek, mely már 20 méter hosszú turbinákkal fog rendelkezni és 2 megawatt termelésére lesz képes.
Érdemes elolvasniTényleg nem vagyunk egyedül? UFO-k után kutat a NASA
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 ezer évvel ezelőtt egy vulkánkitörés teljesen elsötétítette a napot
Melyik állat vére a legértékesebb – te tudod?
Videó: Most először rögzített biztonsági kamera egy meteoritbecsapódást
Oroszország úgy bombázta Kijevet, hogy a brit miniszterelnök és az olasz védelmi miniszter is ott tartózkodott
Kliegl József, a reformkor méltatlanul elfelejtett feltalálója
Egy magyar céget bízott meg az Európai Űrűgynökség, hogy vizet találjanak a Holdon