Áll a bál Angliában a migránsok kitelepítése miatt
Egyes menedékkérőket, akik csónakokon vagy teherautók hátuljában érkeztek az Egyesült Királyságba, az új belügyminisztériumi tervek alapján elektronikus nyomkövetőt kaphatnak.
A BBC írása szerint a 12 hónapos próbaidőszak azokra a felnőttekre vonatkozik, akiket kiutasítottak a szigetországból, miután a kormány által “veszélyesnek vagy szükségtelennek” nevezett útvonalakon érkeztek.
Az elsőként azokat az embereket jelölik meg így, akik sikeresen elkerülték a kitoloncolásukat, miután az első géptől, ami Ruandába indult volna, az utolsó pillanatban megtagadták az engedélyt.
A kritikusok szerint a tervezet bűnözőként kezeli az üldözést elől menekülőket.
A belügyminisztérium közölte, hogy a csütörtökön Angliában és Walesben megkezdett per során azt vizsgálják, hogy a „címkézés” segít-e a rendszeres kapcsolattartásban a menedékkérőkkel, és előmozdítja-e a kérelmeket. Arról adatokat is fognak gyűjteni, hogy ezalatt hány ember szökik meg.
A megjelölt személyeket kijárási tilalom alá vonhatják, és azokat, akik nem tesznek eleget a feltételeknek, elfoghatják és büntetőeljárás alá vonhatják.
Nem világos, hogy pontosan hogyan döntenek majd arról, hogy ki kap ilyen eszközt, de a Belügyminisztérium útmutatása szerint ez a szabály nem vonatkozik a gyermekekre és a terhes nőkre.
Az ügyintézőknek azt is mérlegelniük kell, hogy az eljárás súlyosan károsítaná-e a személy mentális vagy fizikai egészségét, tekintettel arra, hogy néhányuk korábban kínzás vagy modern rabszolgaság áldozata lett.
Az útmutató szerint azonban ezek a tényezők önmagukban nem tiltják meg a nyomkövető elhelyezését.
A helymeghatározó eszközzel rendelkezőknek rendszeresen személyesen kell jelentkezniük a bevándorlási központban vagy a rendőrségen.
A miniszterek és a belügyminisztérium tisztviselői rendkívül csalódottak voltak, hogy meghiúsult azon kísérlet, hogy menedékkérők első csoportját Ruandába küldjék.
Évek óta keresik a megfelelő megoldást arra, hogy csökkentsék a La Manche csatornán csónakokkal átkelők számát – az idei már meghaladta a 11.000-et.
A kormány reményei szerint a mostani lépés azt mutatja, hogy komolyan veszi azt az irányvonalat, hogy keményen bánik azokkal, akikről úgy gondolja, hogy kihasználják a menekültügyi rendszer biztosította előnyöket.
A menekülteket támogató csoportok azt mondják, hogy a kormánypolitikája ismét a kiszolgáltatott emberek démonizálásához vezet.
Enver Solomon, a Menekültügyi Tanács vezérigazgatója a következőket mondta: “Elborzasztó, hogy ennek a kormánynak az a szándéka, hogy a háború, a vérontás és az üldöztetés előtt menekült férfiakat, nőket és gyermekeket bűnözőkként kezelje.
“Ez a drákói és büntető megközelítés nem csak nem mutat együttérzést a végtelenül kiszolgáltatott emberekkel szemben, hanem semmiben sem fogja elriasztani azokat, akik kétségbeesetten keresik a biztonságot az Egyesült Királyságban.”
A belügyminisztérium szóvivője azonban azt mondta:
“A kormányt nem fogja elriasztani, amikor a következő ruandai járatot tervezzük.
“Annyi embert tartunk fogva, amennyire a törvény lehetőséget enged, de ha a bíróság elrendeli, hogy a következő keddi járatra kijelölt személyt szabadon kell engedni, akkor adott esetben elektronikus eszközök segítségével meg fogjuk őket figyelni.”
Priti Patel belügyminiszter kijelentette, hogy egy európai bíróság döntése, amely ténylegesen megakadályozta az első, Ruandába tartó gép felszállását, “teljesen botrányos” és politikailag motivált.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) bírái végzést adtak ki, amely miatt a bérelt repülőgép nem indulhatott el Kigaliban.
“Nem tudjuk, kik voltak a bírák, nem tudjuk, kik a testület tagja, igazi ítéletet sem láttunk – csak sajtóközleményt és egy levelet, amely szerint ezt meg ezt a személyt nem helyezhetjük át a 39. szabály értelmében.”
Az EJEE védi a második világháború után kialakult polgári és politikai jogokat, mely szervezet az EU-tól különállóan működik.
A kormány által áprilisban bejelentett ruandai terv szerint a La Manche csatornán az Egyesült Királyságba tartó migránsoknak egyirányú menetjegyet biztosítanak Ruandába, hogy ott kérjenek menedékjogot.
A kormány szerint a rendszer, aminek kezdeti költsége 120 millió font, eltántorítana attól másokat, hogy átkeljenek a tengeren.
Érdemes elolvasniMost már biztos, Ruandába telepítik a brit határt illegálisan átlépőket
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon