A kávéfogyasztás újabb jótékony hatására derült fény
A kávé az egyik leggyakrabban fogyasztott ital világszerte. Sokféle vegyületet tartalmaz, beleértve a koffeint, a diterpéneket és a klorogénsavat. A pörkölt kávéban található vegyületek összessége a babpörkölési folyamat végére alakul ki teljes mértékben. A jelentések szerint ezek a vegyületek számos egészségügyi előnnyel bírnak. A rendszeres kávéfogyasztás összefüggésbe hozható a krónikus és degeneratív betegségek megelőzésével, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget, a szív- és érrendszeri betegségeket és a májbetegségeket. A magasabb napi kávéfogyasztást összefüggésbe hozták a krónikus vesebetegség kialakulásának alacsonyabb előfordulási kockázatával. Így a rendszeres kávéfogyasztás ígéretesnek tűnik a progresszív vesebetegség kockázatának csökkentésében.
De mi a helyzet az akut vesekárosodás kockázatával?
Bár a rendszeres kávéfogyasztás a krónikus vesebetegségek alacsonyabb előfordulásával járhat együtt, a kávéfogyasztás és az akut vesekárosodás közötti összefüggést eddig még nem tárták fel. Egy frissen publikált tanulmány szerzői ennek jártak utána.
Több mint 10 000 fő adatait vonták be az elemzésbe
Az Érelmeszesedés Kockázata a Közösségekben (ARIC) című tanulmányba összesen 14 207 főt vontak be négy különböző amerikai közösségből, akiket 1987 és 1989 között toboroztak. A résztvevők 45 és 64 év közöttiek voltak.
Önbevallásos, az étkezési gyakoriságra vonatkozó kérdőívek segítségével térképeztek fel a résztvevők napi kévefogyasztási szokásait. Majd elindult az után követésük. Végül összesítették a 24 nyomon követési év során a felmérésben résztvevők körében dokumentált kórházi kezelést igénylő akut vesekárosodások számát.
Napi több csésze kávé fogyasztása kedvezőbb hatást mutatott
A 24 követési év alatt 1694 akut vesekárosodásos esetet találtak. Az esetszámok így alakultak a napi kávéfogyasztás tükrében:
- Nem iszik kávét (3792 fő) – 478 dokumentált akut vesekárosodásos eset (ők voltak a referencia csoport);
- Napi 1 csészénél kevesebb kávét iszik (1948 fő) – 237 dokumentált akut vesekárosodásos eset;
- Naponta 1 csészével iszik (2710 fő) – 362 akut dokumentált vesekárosodásos eset;
- Napi 2-3 csésze kávét iszik (3323 fő) – 363 akut dokumentált vesekárosodásos eset;
- Napi 3 csészénél többet iszik (2434 fő) – 254 akut dokumentált vesekárosodásos eset;
A fenti trend szignifikáns marad az alábbi változók figyelembevételét követően is: életkor, nem, rassz, iskolai végzettség, teljes napi energia bevitel, fizikai aktivitás, dohányzás, alkoholfogyasztás, étrend minősége, szisztolés vérnyomás, cukorbetegség állapota, vérnyomáscsökkentő szerek használata, becsült glomeruláris filtrációs ráta (eGFR) és testtömeg-index (BMI).
A kávéivás egészségre gyakorolt újabb ígéretes hatása
Magasabb napi kávéfogyasztás mellett az akut vesekárosodás előfordulásának kockázata alacsonyabb volt. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy a kávéfogyasztás vesevédő hatásának hátterében álló élettani mechanizmusok további vizsgálata szükséges.
Egy másik tanulmány a kávéfogyasztás mértékének a különböző szívbetegségek kockázatára gyakorolt hatásának járt utána:
Érdemes elolvasniNem mindegy, hogy napi hány csésze kávét iszunk
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz tudós, aki lehető legrosszabb módon próbált ember-csimpánz hibridet kreálni
Az 1835-ös Holdcsalás: Az emberiség első „élet a Holdon” hírközleménye
Tényleg minden 200. ember Dzsingisz kán leszármazottja?
A Nagy Banyanfa Története: A világ legnagyobb banyanfája
Mi történik, ha eltűnnek a csúcsragadozók? Teljes ökológiai katasztrófa…
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam