Berlin készül az energiaválságra, ezért óriástermoszt épít
A berlini Spree folyó partján fekvő ipari telephelyen hatalmas torony készül, tette közzé az AP. A célja: ellátni melegvízzel a német otthonokat akkor is, ha nem érkezik több orosz gáz.
A 45 méteres magas és akár 56 millió liter víz tárolására alkalmas épület a Vattenfall energiaipari vállalat szerint ezen a télen hozzájárul majd a berlini otthonok fűtéséhez, ha esetleg a hagyományos gáztüzelésű erőművek nyersanyag híján nem tudnak működni.
„Ez egy hatalmas termosz, amely segít tárolni a hőt, amikor nincs rá szükségünk” – mondta Tanja Wielgoss, a svédországi cég németországi hőegységének vezetője.
“És aztán kiengedhetjük, mikor kell.”
Míg szénnel, gázzal vagy hulladékégetéssel működő távfűtési rendszerek már több mint egy évszázada léteznek, a legtöbbet nem úgy tervezték, hogy nagy mennyiségű hőt tároljanak. Ehelyett annyi tüzelőanyagot égetnek el, amennyi éppen szükséges.
Ezzel szemben a Vattenfall csütörtökön bemutatott új létesítménye képes közel forrásponton tartani a vizet a nap- és szélerőművekből származó villamos energiával. Azokban az időszakokban, amikor a megújuló energiaforrásokkal több áramot termelnek, mint amennyit azonnal felhasználnak, tulajdonképp egy hatalmas akkumulátorként működik, csak elektromosság helyett hőt tárol.
„Néha rengeteg elektromos áram van a hálózatban, amit már nem tudunk hasznosítani, ilyenkor le kell kapcsolni a szélturbinákat” – mondta Wielgoss.
Az 50 millió eurós létesítmény hőkapacitása 200 megawatt lesz, ami elég ahhoz, hogy a nyári időszakban Berlin melegvíz-szükségletének nagy részét, télen pedig körülbelül 10 százalékát kielégítse. A hatalmas, szigetelt tartály akár 13 órán keresztül is melegen tartja a vizet, segít áthidalni azokat a rövid időszakokat, amikor kevés a szél vagy a Nap.
Mikor majd elkészül, ez lesz Európa legnagyobb hőtároló létesítménye, ám Hollandiában már terveznek egy ennél is nagyobbat.
Berlin fő klímatológusa, Bettina Jarasch azt mondta, minél gyorsabban épülnek fel az ilyen rendszerek, annál jobb.
„Földrajzi elhelyezkedéséből adódóan a berlini régió még jobban függ az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, mint Németország más részei” – mondta.
„Ezért ezen a területen különösen sietős dolgunk van.”
„Az ukrajnai háború és az energiaválság arra tanít minket, hogy gyorsabbnak kell lennünk” – mondta Jarasch.
„Először is klímasemlegessé kell válnunk” – mondta. “Másodszor pedig függetleníteni kell magunkat az energiaimporttól.”
A német közüzemi szövetség, a BDEW csütörtökön közzétett adatai azt mutatják, hogy a földgázfelhasználás csökkentése érdekében tett lépéseknek megvan a hatásuk.
A gázfogyasztás 14,3 százalékkal csökkent az idei év első öt hónapjában 2021 azonos időszakához képest.
A visszaesés részben az enyhébb időjárásnak köszönhető, de az iparági csoport szerint a melegebb hőmérsékletet is figyelembe véve kapták ezt az értéket, ami a gazdasági intézkedéseknek, a német kormány energiatakarékossági felhívásának és a lakosság egyéni felelős döntéseinek tulajdonítható.
Wielgoss mondta, bízik abban, hogy a Vattenfall ügyfelei nem fognak fázni a télen, annak ellenére, hogy valószínűsíthető az orosz gázszállítás megszűnése.
„A németországi fogyasztók nagyon jól védettek. Így biztosan nem szenvednek majd hiányt, de természetesen arra kérünk mindenkit, hogy minél előbb kezdjen el takarékoskodni az energiával.”
„Minden így megnyert kilowattóra jót tesz az országnak” – tette hozzá.
Érdemes elolvasniHarmadára esett vissza a németeknek szállított orosz gáz mennyisége, enyhe pánik Berlinben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti