Az összeomlás szélén az olasz kormány
Bedőlhet a Mario Draghi vezette olasz kormány, a populista Öt Csillag Mozgalom ugyanis azzal fenyeget, hogy kilép a koalícióból, tudósított a Politico.
Giuseppe Conte, az Öt Csillag vezetője bejelentette, hogy bojkottálja a csütörtöki, a megélhetési költségekre vonatkozó törvényjavaslatról szóló parlamenti szavazást, amely destabilizálhatja az államvezetést.
Olaszországban egyre nagyobb gondot jelent a szárazság, a megugró energiaárak és a növekvő hitelköltségek. Ha Draghi megy, Európa is elveszíti egyik legtapasztaltabb vezetőjét abban a kritikus időszakban, amikor kulcsfontosságú döntések várhatók az ukrajnai háború és annak gazdasági következményei miatt.
Az elmúlt hetekben nőtt a feszültség a miniszterelnök és Conte között, mely a mai voksoláson csúcsosodik majd ki és döntő tesztként szolgál annak megállapítására, hogy Draghi koalíciója életben marad-e. Azoknak a kritikusoknak, akik az Öt Csillagot felelőtlennek nevezték a kormányválság miatt, Conte annyit felelt, hogy „meg kell kérdezniük maguktól, hogy valójában ki a felelős ezért a helyzetért”.
Maga a javaslat egy 26 milliárd eurós intézkedést tartalmaz az infláció és az elszállt energiaköltségek kezelésére. Az Öt Csillag környezetvédelmi okokra hivatkozva ellenzi a törvényjavaslatot egy új szemétégető létrehozására vonatkozó rendelkezésekre hivatkozva Róma számára. Draghi a szavazást bizalmi kérdésnek minősítette, így a bojkott gyakorlatilag azt jelezné, hogy a párt megvonja a támogatást a kormánytól.
A miniszterelnök kedden azt mondta, hogy a kormány célkitűzései egybeesnek az Öt Csillag néhány pontjával, és bejelentette, hogy a kormány átgondolja az európai minimálbér kérdését, ami az egyik töréspont a két kormányerő között. A költségvetési kiadások növekedését azonban kizárta.
„Egy kormány nem dolgozik ultimátumokkal, akkor elveszítené létének értelmét” – mondta Draghi.
Technikailag Draghi és az őt támogatók az Öt Csillag nélkül is többségben tudnának maradni, de többször is jelezte, hogy ha az felrúgja a koalíciót, felbomlik a kormány. A jobboldali Liga párt is jelezte, hogy ebben az esetben nem vesz részt a kormányzásban. Ez előrehozott választásokat jelentene.
Giovanni Orsina, a római Luiss Egyetem politikatörténész professzora szerint valószínűleg sikerül megoldást találni, mivel senki sem akarja vállalni a kormány megbuktatásának felelősségét „egy világjárvány, háború, szárazság, fenyegető energiaválság kellős közepén”.
Az egyik lehetőség az, hogy az Öt Csillag beletörődik, és úgy dönt, hogy csütörtökön a kormánnyal szavaz, elodázva a koalícióból való kilépésről szóló döntést, annak reményében, hogy Draghitól további engedményeket szerezhet.
Orsina szerint az is elképzelhető, hogy még ha meg is történik a bojkott, Draghi az ország iránti kötelességtudatból továbbra is a posztján marad.
„Ha Mattarella olasz államfő arra kéri, hogy az ország érdekében vigye tovább a hivatalát, és megvan a többsége, arra egy köztisztviselőnek nehéz nemet mondania. Van egy ország, amit kormányozni kell.”
FRISSÍTÉS:
A szenátusi szavazáson az Öt Csillag Mozgalom frakciójának tagjai kivonultak az ülésteremből, azaz ígéretükhöz híven nem szavazták meg a javaslatot.
Draghi a következő órákban Sergio Mattarella államfővel egyeztet a kormányzás lehetőségeiről.
Érdemes elolvasniFranciaország, Németország és Olaszország vezetői Ukrajnába látogattak
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek