Gondban lehet az Európai Bizottság elnöke a Pfizer-vezérrel váltott levelei miatt
Az EU intézményi felügyelete csütörtökön ismét elmarasztalta az Európai Bizottságot, írja a Politico. A jelentés szerint a szervezet megtagadta az olyan szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát vagy akár ezek komoly keresését, amelyeket Ursula von der Leyen elnök állítólag a Pfizer gyógyszergyár elnökével váltott.
Emily O’Reilly európai ombudsman megerősítette a hivatali visszaélésre vonatkozó korábbi megállapítást egy olyan folyamatban lévő vitában, amely arról szólt, hogy a szöveges üzenetek olyan dokumentumtípusnak számítanak-e, amelyet meg kell őrizni nyilvános nyilvántartáshoz – vagy a WhatsApp alapvetően egy kibúvót jelent-e EU átláthatósági szabályai alól.
A Bizottság megközelítése az, hogy “sajnálatos benyomást kelt egy uniós intézményről, amely nem lép fel a jelentős közérdekű ügyekben” – mondta közleményében O’Reilly, amely lezárta a kritikusok által “Delete-gate”-nek nevezett ügyben folytatott vizsgálatot.
Az ombudsman sürgette a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy komolyabb módszert a szöveges üzenetek megőrzésére, és „ébresztőnek” nevezte az ügyet.
A vita még tavaly kezdődött, amikor a New York Times újságírója, Alexander Fanta egy cikken dolgozott, mely ezekről az állítólagos levelekről szólt, melyek Von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója küldtek egymásnak. A téma természetesen a koronavírus elleni védőoltások voltak, a zsurnaliszta pedig a közérdekű információk szabadságára hivatkozva szeretett volna betekintést nyerni a tartalmukba.
A Bizottság elutasította a hozzáférési kérelmet, illetve azt válaszolta, hogy az ilyen „rövid életű, mulandó dokumentumokat nem őrzik meg”. A Bizottság ugyanakkor elismerte, hogy ezek a szövegek a tárolandó iratok meghatározása alá eshetnek.
O’Reilly hivatali visszásságra vonatkozó megállapítást tett közzé, és felszólította a Bizottságot, hogy tegyen komolyabb erőfeszítéseket a szövegek megtalálása érdekében, ugyanis azt tapasztalta, hogy ha meg is vannak valahol ezek a leiratok, a Bizottság nem igazán tett érdemi erőfeszítést azok megtalálására.
Az ombudsman végül ajánlásokat is közzétett a szövegek megőrzésére vonatkozóan, beleértve a mentésüket megkönnyítő technológiai megoldásokat is.

Érdemes elolvasniHivatalos: az Európai Bizottság támogatja Ukrajna uniós csatlakozását
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje