A videojátékozás fejleszt egy sor agyi képességet egy új kutatás szerint
A túlzásba vitt videojátékozás bizony rossz hatással lehet a fizikai és mentális egészségünkre – elég csak az egész napos mozdulatlan ülés okozta krónikus hát- és derékfájásra gondolni.
Ám ha mértéket tartunk, a videojátéknak vannak előnyei is, derül ki a ScienceAlert cikkéből.
Egy új tanulmány szerint a képernyő előtt játékokkal eltöltött heti pár óra növelik az agyi aktivitást, és különösen erősítheti a döntéshozatalhoz szükséges kognitív készségeket.
A kutatás mögött álló tudósok azt sugallják, hogy a videojátékok akár edzésmódszerként is használhatók az agy gyors döntéshozatali folyamatainak javítására – és talán akkor is segíthet, ha legfontosabb szervünk valamilyen idegi károsodást szenvedett.
“Fiataljaink túlnyomó többsége hetente több mint három órát játszik videojátékokkal, de a döntéshozatali képességekre és az agyra gyakorolt jótékony hatása nem pontosan ismert” – mondja Mukesh Dhamala, a Georgia Állami Egyetem idegkutatója.
„Munkánk választ ad erre.”
Funkcionális rezonancia képalkotást (fMRI) alkalmaztak az idegi aktivitás mérésére 47 főiskolás korú résztvevőnél, akik közül 28 rendszeresen játszott videojátékokkal, míg 19 nem. A gamerek túlnyomórészt rendkívül aktív, valós idejű játékokban vettek részt, mint például a valós stratégiai, a lövöldözős játékok vagy a csapat stílusú „aréna” vagy „királyi” csaták.
A kísérlet során egy sor pont mozgott az előttük lévő kijelzőn, az önkénteseket pedig arra kérték, hogy nyomják meg azt a gombot, mely abba az irányba mutat amerre a mozgás tart. A rendszeres videojátékosok gyorsabban és pontosabban reagáltak, és az eredményül kapott fMRI-vizsgálatok azt mutatták, hogy agyuk bizonyos részein fokozott aktivitás mutatkozott.
Ezek a területek magukban foglalták a jobb nyelvi gyrust, a bal thalamust és a jobb kiegészítő motoros területet – az agy valamennyi régióját, amiről úgy gondolják, hogy részt vesznek a kognitív feldolgozásban és a vizuális ingerekre adott motoros válaszok előállításában.
“Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a videojátékok potenciálisan javítják az érzékelést és a döntéshozatali készségeket” – írták Dhamala és kutatótársa, Tim Jordan fizikus a Georgia State University-n publikált tanulmányokban.
Jordannek személyes tapasztalatai vannak a területen. Öt évesen az egyik szeme gyengébb volt, mint a másik, ami miatt részt vett egy tanulmányban, ahol arra kérték, hogy takarja el jó szemét, és csak a gyengébbikével játsszon videojátékokat, hogy megerősítse annak vizuális feldolgozását.
A tréning működött, és Jordan annak ellenére, hogy az egyik szemére majdnem vak volt, most lacrosse-t és a paintballt játszik.
Ugyanez a fajta tréning felhasználható a szenzomotoros döntéshozatal erősítésére is.
Bár a videojátékok és a kognitív fejlesztések közötti kapcsolat nem új keletű, minden egyes kutatással közelebb kerülünk ennek megértéséhez – annak kiderítéséhez, hogyan tudnánk hasznosítani a videojátékok pozitív hatását.
„A videojátékok hatékonyan használhatók edzésre – például döntéshozatali hatékonysági tréningre és terápiás beavatkozásokra –, miután azonosították a megfelelő agyi hálózatokat” – mondja Dhamala.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű