Az összeomló ingatlanpiac, a jelzáloghitelek, magas munkanélküliség, Covid miatti leállások már politikai következményekkel fenyegetnek.
Kína adósságokkal terhes ingatlanpiacának közelgő összeomlása csak a probléma középpontja a távol-keleti országban. A helyzet bizonytalan időszakot okoz a kommunista pártnak, írja elemzésében a The Guardian.
Múlt héten betétesek százai gyűltek össze a Kínai Népbank egyik fiókja előtt, és követelték befagyasztott megtakarításaik kifizetését. Egy nappal később lakástulajdonosok tízezrei azzal fenyegetőztek, hogy abbahagyják a megvásárolt, de befejezetlen lakásaik jelzáloghiteleinek fizetését.
És mindez azon a héten történt, amikor az illetékesek gyenge második negyedéves gazdasági teljesítményről számoltak be.
A kínai gazdaság egyszerre néz szembe a megtorpanó növekedéssel, a magas munkanélküliséggel, a jelzáloghitelek fizetésének egyre gyakoribb megtagadásával és a folyamatos Covid-leállásokkal. Ez pedig súlyos társadalmi és politikai következményekkel fenyeget.
Az ország adósságokkal terhes ingatlanpiacának egyre valószínűbb összeomlása áll a probléma középpontjában. Az Evergrande építőipari óriáscég tavalyi tönkremenetele ugyanis hihetetlen dominóhatást indított el.
Lázadnak a hitelesek
Mostanra a lakásvásárlók országszerte összefogtak, és készek megtagadni a nehéz helyzetbe került építőipari cégek által befejezetlenül hagyott lakások jelzáloghiteleinek fizetését. Ez pedig világos jele annak, hogy a kínai átlagember egyre kevésbe hisz már az ingatlanpiacban és a bankszektorban.
„Miért kell jelzálogkölcsönt fizetnem, ha a megvásárolt ingatlan még nem készült el?” – írta az egyik dühös felhasználó a közösségi médiában.
A fokozódó nyomás alatt a pekingi szabályozó hatóságok múlt csütörtökön ígéretet tettek, hogy segítik a helyi önkormányzatokat az ingatlanprojektek időben történő befejezésében. Hétfőre a kormány állítólag olyan intézkedésekkel állt elő, amelyek lehetővé teszik a lakástulajdonosok számára, hogy átmenetileg leállítsák a befejezetlen ingatlanprojektek jelzáloghitel-fizetését anélkül, hogy ez befolyásolná hitelképességüket.
Bizonytalan pillanat ez a kínai kormányzó kommunista párt számára az idén 20. pártkongresszusa előtt, véli Diana Choyleva, az Enodo Economics londoni elemző cég vezető közgazdásza. Ugyanis a bizalom csökkenését jelzi abban az évben, amikor a stabilitást kellett volna előtérbe helyezni.
A helyzetet ráadásul csak rontja a Kínában tapasztalható magas munkanélküliség, és az országban uralkodó „zéró-Covid” álláspont miatt a mai napig gyakorta visszatérő lezárások.
Érdemes elolvasniEnnyit a szabadságról? Kínában már megint visszatér a Covid-lezárás
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat