Megbukott az olasz kormány, jön az előrehozott választás
Másfél évvel azután, hogy kinevezték Olaszország egységkormányának vezetőjévé, Mario Draghi lemondott miniszterelnöki posztjáról, közölte a BBC.
Ennek okaként Sergio Mattarella elnöknek azt jelölte meg, hogy kormányában három párt nem volt hajlandó támogatni őt az előző esti bizalmi szavazáson.
Az elnök felkérte, hogy maradjon ügyvezető vezető az őszre várható előrehozott választásokig.
A 74 éves Draghi népszerű miniszterelnök volt, akit Super Mariónak is neveztek az euróövezeti válság kezeléséért, amit akkor még az Európai Központi Bank éléről vezényelt.
Tavaly februárban azt a feladatot kapta, hogy vezesse végig Olaszországot a Covid-járványon és az abból való kilábalásban, amelyet egy jelentős reformokhoz kötött nagy uniós csomag erősített meg.
Mielőtt az elnöki palotába, a Quirinale-ba indult, Draghit tapsban részesítették a parlament alsóházában.
“Még a jegybankárok szívét is megérintik néha. Köszönöm az ebben az időszakban végzett munkájukat” – mondta a képviselőknek.
Először egy hete nyújtotta be lemondását, miután a koalíciós kormánya egyik populista pártja, az Öt Csillag Mozgalom megtagadta a vállalkozásoknak és családoknak szóló gazdasági csomag támogatását.
Mattarella elnök akkor arra kérte, hogy maradjon a poszton, majd több napos hallgatás után Draghi azt mondta a parlament felsőházának, hogy folytatja – ha a politikai pártok készen állnak egy erős, összetartó kormány támogatására.
Az erről határozni hivatott ülésen azonban a pártok közül három úgy döntött, hogy nem támogatják őt a bizalmi szavazáson.
Mattarella elnök kijelentette, hogy a kormány továbbra is hivatalban marad az aktuális ügyek intézésére, de egyelőre nem tudni, hogy pontosan mi történik ezután. A választásokat menetrend szerint 2023 első felében kellett volna megtartani, de valószínűleg szeptember végére vagy október elejére hozzák előre, a parlament feloszlatását követően.
A politikai válságból a legtöbb hasznot húzó pártok közé tartozik a szélsőjobboldali Liga és a jobbközép Forza Italia.
A közvélemény-kutatások élén azonban a szélsőjobboldali Olasz Testvérek (FdI) párt áll, és annak vezetőjét, Giorgia Melonit tekintik lehetséges miniszterelnöknek. Nem volt tagja az egységkormánynak, és az elmúlt héten többször is előrehozott választásokat követelt.
“Megvannak a saját elképzeléseim arról, hogyan kell ezt a nemzetet kormányozni, mit kell tenni, mi legyen az ipari stratégiája” – mondta.
Az olaszországi politikai zűrzavar egyes pártok vezető személyiségeit is megosztotta. A Forza Italia két minisztere, Renato Brunetta és Mariastella Gelmini kilépett a pártból, tiltakozva a Draghi lejáratására vonatkozó döntés miatt.
A válságot múlt héten kirobbantó Öt Csillag egyik tagja is hasonlóképpen cselekedett. Soave Alemanno kijelentette, hogy már nem ismeri el pártját, és az Olaszországban jelenleg tapasztalható instabilitás veszélyezteti az uniós finanszírozást és a reformok véghezvitelét.
Érdemes elolvasniOlaszország: teljes a káosz a tegnapi szavazás óta
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti