Bár Oroszország hevesen igyekszik tagadni, egyre egyértelműbb, hogy rendkívüli károkat okoznak a korlátozások.
A Yale Egyetem tanulmánya szerint Oroszország gazdaságát “katasztrófálisan megnyomorították” a nyugati szankciók és a nemzetközi vállalatok tömeges elvándorlása, vette észre a Euronews.
A kutatás arra jutott, hogy az ukrajnai háború kezdete óta tartó folyamatok több mérőszám szerint is megsemmisítő hatást gyakorolnak Oroszországra.
“Oroszország elveszítette a GDP-jének mintegy 40%-át kitevő vállalatokat, az elmúlt három évtized csaknem összes külföldi befektetése vissza lett fordítva” – írják a Yale School of Management kutatói. Hozzáteszik, hogy ezt a helyzetet tovább rontja a példátlan tőke- és népességkiáramlás.
Az ukrajnai háború kezdete óta több mint 1000 vállalat korlátozta tevékenységét Oroszországban, szinte minden iparágban a divattól a pénzügyekig. Sokan közülük teljesen elhagyták az országot.
A Yale nemrég publikált kutatása szerint a nemzetközi szankciók “visszavonhatatlanul rontották” Oroszország exportját, és az országba irányuló import “nagyrészt összeomlott”. Ez “széles körű ellátási hiányokhoz” vezetett Oroszországon belül. Leállt a hazai termelés is, ez ugyanis iparágban az importra támaszkodik.
„Putyin önellátással és importhelyettesítéssel kapcsolatos téveszméi ellenére az orosz belföldi termelés teljesen leállt. Nincs kapacitás az elveszett vállalkozások, termékek és a tehetség pótlására. Oroszország hazai innovációs és termelési bázisának kiürítése szárnyaló árakhoz és fogyasztói szorongáshoz vezetett” – írja a Yale csapata.
Az áruexportőri pozíció is komoly károkat szenvedett
„Oroszország stratégiai pozíciója nyersanyagexportőrként visszafordíthatatlanul megromlott” – írják. Az energiabevételek a teljes orosz állami bevétel 60%-át teszik ki. Így tehát az áruexport sokkal fontosabb Oroszországnak, mint a világ többi részének.
A tanulmány öt szerzője megjegyzi, hogy eredményeik megkérdőjelezik az egyre hangzatosabb állításokat, miszerint a szankciók jobban sértik a Nyugatot, mint Moszkvát.
Mint írják: „Ahogy az oroszok Ukrajna elleni inváziója az ötödik hónapjába lép, az a narratíva alakult ki, hogy a világ Oroszországgal szembeni egysége a gazdasági elsorvasztás háborújává fajult, amely Nyugaton szedi áldozatait” Az orosz gazdaság ugyanis rugalmas, sőt, prosperál.
“Ez egyszerűen nem igaz.”
Címlapkép: Vlagyimir Putyin orosz elnök egy moszkvai ifjúsági fórumon 2022. július 20-án. Forrás: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Alekszej Majsov
Érdemes elolvasniAz EU nem hátrál meg, meghosszabbította az Oroszország elleni szankciókat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon